Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2011 р. № 2а-269/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
за участю секретаря Галійчук А.В.,
за участю представника позивача Ліщинської О.М., представника відповідача Кармелюка Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД МОТОРС»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова про скасування податкового повідомлення-рішення №0003142340/0/29570 від 09.12.2010 року -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД МОТОРС»звернулося з адміністративним позовом у Львівський окружний адміністративний суд до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова, просить скасувати податкове повідомлення-рішення №0003142340/0/29570 від 09.12.2010 року.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у адміністративному позові, вважає, що висновки акту перевірки та спірне податкове повідомлення-рішення не відповідають фактичним обставинам справи та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.
Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав аналогічним, викладеним у письмових запереченнях на позовну заяву, просив суд у задоволенні позову відмовити, вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та законним, прийнятим на підставі дійсних обставин, зясованих в ході перевірки позивача.
Заслухавши доводи сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ДПІ у Шевченківському районі 25.11.2010 року проведена виїзна позапланова перевірка Дочірнього підприємства «Захід Моторс»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом зарахування у зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість наступних податкових періодів за липень 2010 року, що виникло за рахунок відємного значення ПДВ, що декларувалось з вересня 2009 року по червень 2010 року. За результатами перевірки складено акт №1837/320/23-4/36248920 від 25.11.2010 р., на підставі якого винесене податкове повідомлення рішення №0003142340/0/29570 від 09.12.2010 року (форма «В1»), яким визначена сума податкового зобовязання з ПДВ та зобовязано сплатити суму податку та в розмірі 155868,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції в розмірі 77934,00 грн. за порушення п.п.7.7.1, 7.7.2, 7.7.3 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
ТзОВ «Захід Моторс», не погоджуючись із зазначеним вище податковим повідомленням рішенням, оскаржило його в судовому порядку.
Згідно акту перевірки встановлено порушення вимог п.п.7.7.1, 7.7.2., 7.7.3., 7.7.4., п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97 ВР. Так, товариством завищено бюджетне відшкодування за липень 2010 року в сумі 340470,00 грн. та занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного місяця на 98662,00 грн.
Згідно з поданою декларацією з ПДВ за червень 2010 року відємне значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту становить 15324,00 грн.
Згідно поданої декларації за липень 2010 року з урахуванням уточнюючих розрахунків від 17.09.2010 року та від 20.09.2010 року позитивне значення різниці між сумою податкових зобовязань та сумою податкового кредиту становить 113986,00 грн.
Так, відповідно до ІІІ розділу декларації по ПДВ за липень 2010 р. ряд. 23.2 складає 432132, 00 грн. Перевіркою встановлено, що така сума відємного значення виникла в вересні 2009 року, в січні-березні 2010 року. З поданої декларації за лютий 2010 року ряд. 24 декларації складає 392915,00 грн., однак платником не подано розрахунок бюджетного відшкодування і вказана сума перенесена до рядка 26 декларації.
Станом на 31.09.2010 р. кредиторська заборгованість, згідно журналу-ордеру 631, становить 55890,62 грн., а станом на 31.03.2010 р. 1503,60 грн. Проте, з лютого 2010 року позивачем не подавався Додаток 3 до податкових декларацій з ПДВ, заповнення якого платником податку є обовязковим за наявності ряд. 24 податкової декларації відповідних звітних періодів.
Крім того перевіркою встановлено, що при наявності здійсненню оплати за придбані товари в попередніх податкових періодах підприємством не обчислювалась сума бюджетного відшкодування, не зважаючи на фактичну сплату податку постачальникам протягом кількох наступних звітних періодів, сума відємного значення між податковим зобовязанням і податковим кредитом, незважаючи на фактичну сплату податку постачальникам, накопичувалась в деклараціях з ПДВ (ряд 26) протягом кількох наступних звітних періодів, і частково приймала участь у погашенні податкових зобовязань попередніх податкових періодів, всупереч вимогам п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
За результатами перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення «В1» №0003142340/0/29570 від 09.12.2010 року, яким зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у липні 2010 на суму 340470,00 грн. і зобовязано сплатити податок у розмірі 155868,00 грн та штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77934,00 грн.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Згідно з п.п.7.7.1 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»(далі Закон №168), сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні звітні періоди, а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з пп. 7.7.2 п.7.7. ст.7 Закону № 168 якщо, у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, тобюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення (тобто частина перевищення суми податкового кредиту над податковим зобовязанням попереднього звітного періоду), яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп. 7.7.3 п. 7.7. ст.7 Закону №168, платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Податковою декларацією з податку на додану вартість, порядок заповнення якої встановлений наказом ДПА України від 30.05.1997 №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення та подання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 за №250/2054, передбачений рядок 25 («сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню»):
25.1 («на рахунок платника у банку»);
25.2 («у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних періодів»).
У випадку прийняття платником рішення про зарахування належної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів, то сума визначеного платником бюджетного відшкодування (ряд 4 Розрахунку бюджетного відшкодування) відображається в ряд. 25.2 декларації з ПДВ.
У випадку, якщо платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву на повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно п.п.4.2 п.4 наказу ДПА України від 30.05.1997 №166 «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення та подання»встановлено, що одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком. Відповідно до п.п. 5.2 п.5 Наказу ДПА №166 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобовязань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого відємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має відємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до декларації з ПДВ). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банк, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ).
В даному випадку сума визначеного платником бюджетного відшкодування (ряд 4 Розрахунку) відображається в ряд. 25.1 декларації з ПДВ.
Згідно додатку 2 до декларації (Довідка щодо сум залишку відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) за лютий 2010, березень 2010, квітень 2010 р. в графі 4 (частина залишку відємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах) ТзОВ «Захід Моторс»проставлено суму 0 грн., хоча відємне значення було повністю оплачене.
При наявності здійсненню оплати за придбані товари в попередніх податкових періодах підприємством не обчислювалась сума бюджетного відшкодування, не зважаючи на фактичну сплату податку постачальникам протягом кількох наступних звітних періодів, сума відємного значення між податковим зобовязанням і податковим кредитом, незважаючи на фактичну сплату податку постачальникам, накопичувалась в деклараціях з ПДВ (ряд 26) протягом кількох наступних звітних періодів, і частково приймала участь у погашенні податкових зобовязань попередніх податкових періодів, всупереч вимогам п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Оскільки у ряд.18 попереднього податкового періоду червня 2010 р., що розрахована в порядку визначеному п.п. 7.7.1 Закону України «Про податок на додану вартість» сума становила 15324,00 грн., то згідно п.п. 7.7.2, п.п. 7.7.3, п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»така сума може бути перенесена у ряд. 23 декларації за липень 2010 р.
З дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 20.05.2010 р. №2275-VI (набув чинності 16.06.2010 р.(опубліковано в газеті «Голос України»16.06.2010 р. №109)) до 01.01.2011 р. відповідно до п.3 Розділу ІІ «Прикінцеві положення»зупиняється дія підпункту «б»підпункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»та в цей період застосовується в наступній редакції:
- залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;
- залишок відємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
- залишок відємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Тому змінено порядок відображення в податковій декларації з ПДВ вказаних операцій, а саме починаючи із звітності за червень 2010 року, значення рядка 26 включається до рядка 23.2 декларації наступного звітного періоду тільки в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах та в обовязковому порядку враховується при визначенні суми податку, яка підлягає відшкодуванню із бюджету (рядок 25.1 чи рядок 25.2).
Залишок значення рядка 26 в частині сум податку, по яких не проведено розрахунки з постачальниками. Зберігається у зазначеному рядку до моменту формування податкової звітності за звітний період, у якому проведені розрахунки з постачальниками.
Аналогічна позиція викладена в листах Державної податкової адміністрації України від 18.06.2010 р №12096/7/16-1117 та від 08.07.2010 р. №13547/7/16-1517.
Оскільки залишки відємного значення за період вересень 2009 р. - березень 2010 р., що були накопичені в ряд. 26 декларації були оплачені в відповідних періодах (вересень 2009 р.- березень 2010 р.) відповідно до змін внесених Законом від 20.05.2010 р. № 2275-VI підпункту «б»пункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»значення ряд. 26 декларації за червень 2010 р. становить 0 грн. і не може переноситись до ряд. 23,2 декларації з ПДВ наступного податкового періоду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення форми «В1»№0003142340/0/29570 від 09.12.2010 року, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість у липні 2010 на суму 340470,00 грн. і зобовязано сплатити податок у розмірі 155868,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77934,00 грн. винесено правомірно.
Згідно положень ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із вимогами ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В порушення зазначеної норми позивачем не надано суду належних і допустимих доказів в обґрунтування адміністративного позову.
Враховуючи, що висновки акту перевірки, на підставі яких прийняте оскаржуване рішення, є обґрунтованими, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте в межах наданої компетенції та у спосіб, передбачений законом, а відтак позовні вимоги про визнання його нечинним задоволенню не підлягають.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що твердження органу державної податкової служби, є достатньо обґрунтованими, а тому у позові слід відмовити.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАСУ, судові витрати у формі судового збору, з сторін не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167КАС України, суд -
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 13.06.2011 року.
Суддя Гулкевич І.З.
З оригіналом згідно
Суддя Гулкевич І.З.