Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2011 р.Справа № 2-а-9370/09/1570 Категорія:8,2,9Головуючий в 1 інстанції: Корой С.М. Одеській апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді - Турецької І.О.
суддів –Стас Л.В., Косцової І.П.
за участю секретаря – Скоріної Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Білгород-Дністровського морського торгівельного порту на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2010 року по справі за позовом Білгород-Дністровського морського торгівельного порту до Білгород-Дністровської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2010 року у задоволенні позовних вимог Білгород-Дністровського морського торгівельного порту до Білгород-Дністровської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення - відмовлено в повному обсязі.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що позивачем неправомірно занижено земельний податок, чим порушено ст.7, 13 Закону України «Про плату за землю», а відтак податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням Білгород-Дністровський морський торгівельний порт подав апеляційну скаргу в якій, ставиться питання про скасування судового рішення в зв’язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв’язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Апелянт у судове засідання до суду апеляційної інстанції не з’явився, про день, час та місце, сповіщений належним чином, не надав до суду доказів поважності причин неявки.
Відповідач у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив та просив залишити рішення суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
З’ясувавши обставини справи, проаналізувавши доводи апелянта та рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції було встановлено, що Білгород-Дністровський морський торговельний порт зареєстровано рішенням виконкому Білгород-Дністровської міської Ради народних депутатів за №1123 від 19 серпня 1993 року форма власності загальнодержавна.
Рішенням сесії Білгород-Дністровської міськради Одеської області №58-ХХІV від 27 червня 2002 року порту надана в постійне користування під розміщення та обслуговування будівель та споруд земельна ділянка площею 55,04 га у тому числі 17,47 га намивні ґрунти, розташовані по вул. Шабській, 81.
Рішенням Білгород-Дністровської міської ради №452-ХХІV від 29 серпня 2002 року Білгород-Дністровському морському торгівельному порту надано у постійне користування із земель міста ділянку, площею 4,0 га за адресою вул. Шабська, 81 для розміщення майданчику відкритого зберігання.
Відповідно до листа Білгород-Дністровського міського відділу земельних ресурсів за ,№860 від 08 липня 2004 року за Білгород-Дністровським морським торгівельним портом рахуються площі: станом на 01 січня 2003 року - 55,04 га станом на 01 січня 2004 року - 59,04 га з даних, отриманих Білгород-Дністровською ОДПІ від Білгород-Дністровського міського відділу земельних ресурсів нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які використовуються Білгород - Дністровським морським торгівельним портом складає - 41,34 грн. за 1 кв. м. (№ 7827/23 від 23 липня 2004 року).
З наданого позивачем відповідачу уточнюючого податкового розрахунку земельного податку за 2003 рік, складеного ОДПІ на підставі рішення сесії Білгород-Дністровської міськради Одеської області №58-ХХІV - від 27 червня 2002 року, згідно якого порту надана в постійне користування під розміщення та обслуговування будівель та споруд земельна ділянка площею 55,04 га у т.ч. 17,47 га намивні ґрунти, розташовані по вул. Шабській, 81, вбачається, що позивачем нараховано земельного податку у сумі 133 910 грн. та сума штрафу (5% від суми недоплати податку 53231 грн.) - 2661,55 грн.
Відповідно до додатку №1 до цього розрахунку площа земельної ділянки, яка використовувалась платником податку у виробничій діяльності складала 55,04 га.
Відповідно до додатку № 4 зазначеного розрахунку грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації ділянки площею 160000 кв. м. становить 0,504 грн., сума земельного податку, яка підлягає сплаті становить 80640 грн. за рік.
Відповідно до додатку №5 вказаного розрахунку по земельній ділянці площею 390 400 кв. м. не встановлено грошову оцінку, позивачем застосовано ставку податку 0,2727 грн., нарахованого земельного податку, який підлягає сплаті 53231 грн. за 6-ть місяців 2003 року (липень-грудень).
За наслідками проведеної працівниками Білгород-Дністровською ОДПІ перевірки Білгород-Дністровського морського торговельного порту з питань дотримання вимог податкового законодавства з питання повноти нарахування та своєчасності сплати податку на землю за період з 01 квітня 2002 року по 01 серпня 2003 року відповідачем було складено акт №2750/2311-01125689 від 04 серпня 2004 року який став підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0002262301/0 від 11 серпня 2004 року про визначення позивачу податкових зобов'язань по податку на землю на суму 14809,93 грн. та застосування штрафних санкцій по цьому податку на суму 12027,54 грн.
Зокрема, в акті перевірки податковий орган вказував про порушення позивачем вимог ст.ст.7,13 Закону України «Про плату за землю», а саме: застосування грошової оцінки земель, яка не підтверджена даними земельного кадастру, що призвело до заниження земельного податку на 14809,93 грн., у т.ч. по періодах: за 2003 рік - 20216,64 грн., за 2004 рік -5406,71 грн.
Суд апеляційної інстанції вважає, що Одеським окружним адміністративним судом винесено обґрунтоване рішення, виходячи із наступного.
Відповідно до положень п.1 ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті:
а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами,болотами, а також островами;
б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм;
в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;
г) береговими смугами водних шляхів.
До земель морського транспорту згідно вимог статті 69 Земельного кодексу України належать землі під:
а) морськими портами з набережними, майданчиками, причалами, вокзалами,будівлями, спорудами, устаткуванням, об'єктами загальнопортового і комплексного обслуговування флоту;
б) гідротехнічними спорудами і засобами навігаційної обстановки, судноремонтними заводами, майстернями, базами, складами, радіоцентрами, службовими та культурно - побутовими будівлями та іншими спорудами, що обслуговують морський транспорт.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 13 зазначеного Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Згідно із визначенням, наведеним в ст.193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику - розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (ст. 194 Земельного кодекс України).
Аналізуючи вищенаведені правові норми, суд першої інстанції вірно врахував положення законодавства та встановив до якої категорії віднесено землі, які перебувають у користуванні позивача та перевірив правомірність визначення суми ланкових зобов'язань із земельного податку за спірний період.
Також, слід зазначити, що положення Закону України «Про плату за землю»є спеціальною нормою при визначенні розмірів та порядку плати за використання земельних ресурсів, відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позов Білгород –Дністровського морського торгівельного порту до Білгород - Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення є необґрунтованим,та задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Білгород-Дністровського морського торгівельного порту - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2010 року по справі за позовом Білгород-Дністровського морського торгівельного порту до Білгород-Дністровської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Доповідач –суддя І.О. Турецька
суддя: Л.В. Стас
суддя: І.П. Косцова