Рішення № 16119404, 07.06.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.06.2011
Номер справи
16/5005/6166/2011
Номер документу
16119404
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.06.11р.

Справа № 16/5005/6166/2011

за позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центра „Зодчий”, м. Дніпропетровськ

про зміну пункту 3.2 договору від 21.04.2003р. оренди земельної ділянки (площею 0,0445 га)

Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.

Представники:

від прокурора: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином;

від позивача: Герасимчук С.С. - головний спеціаліст, дов. від 12.04.2011р. №7/11-458;

від відповідача: Андрусів М.С. - провідний юрисконсульт, дов. від 10.02.2011р. №28-ю.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор в інтересах держави в особі позивача просить змінити пункт 3.2 договору від 21.04.2003р. оренди земельної ділянки, укладений між сторонами, посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П., зареєстрованого 20.05.2003р., в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3415, виклавши його в наступній редакції: „3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України”.

Позивач у письмових поясненнях (вх. № 39327/11 від 07.06.2011р.) просить задовольнити позовні вимоги прокурора, посилаючись на те, що: - умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам статті 21 Закону України „Про оренду землі” (в новій редакції), внаслідок чого позивачем було надіслано відповідачу вимогу від 07.06.2010р. на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35 про необхідність привести пункту 3.2 договору до вимог чинного законодавства України; - на сьогодні додатковий договір сторонами не підписаний; - 18.02.2011р. міський голова, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську, звернувся до відповідача з листом №7/22-185 „Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства” з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8; - пропозиція міського голови була опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради –газеті „Наше місто” від 22.02.2011р. №26 (3306) в офіційному повідомленні; - відповідно до повідомлення відповідачу необхідно було у двотижневий строк з моменту опублікування повідомлення до 08.03.2011р. звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладення додаткового договору; - у строк визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір сторонами не підписано; - згідно з пунктом 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 „Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства” розмір орендної плати за користування земельними ділянками встановлюється мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України незалежно від мети використання.

Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних судом документів не надав, у судовому засіданні позовні вимоги прокурора визнав у повному обсязі..

Справа згідно із статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними у ній матеріалами.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками сторін заявлено не було.

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

- 21.04.2003р. між позивачем –Дніпропетровською міською радою (орендодавцем) та відповідачем –Колективним підприємством Дніпропетровського торгівельно-виробничого центра „Зодчий” (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі –Договір), відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 4.1 якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 18.12.2002р. №85/5 передає, а орендар приймає в оренду на умовах цього договору земельну ділянку площею 0,0445 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, мікрорайон Таромське, вул. Кірова, 7, для фактичного розміщення будівель магазину та складу, та яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 1210100000:08:109:0009 згідно з планом земельної ділянки, що додається;

- земельна ділянка передається до 18.12.2017р. після закінчення терміну договору його дія скінчується (пункт 2.1 Договору);

- як вбачається державну реєстрацію зазначеного Договору проведено 20.05.2003р. за №3415;

- відповідно до пункту 3.2 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року;

- розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку (пункт 3.3 Договору);

- відповідно до пунктів 8.1 та 8.2 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку;

- Законом України від 03.06.2008р. №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в Закон України „Про оренду землі” були внесені зміни, зокрема, частини 4 та 5 статті 21 викладені в наступній редакції: ”Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”. Річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування –з 04.06.2008р.;

- у зв’язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу; питання сплати податку на земля та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюється виключно Податковим кодексом України;

- відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).

- згідно статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування;

- згідно із статтею 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою;

- згідно з вимогами статті 21 Закону України „Про оренду землі” орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України); обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди;

- відповідно до пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- відповідно до пункту 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 „Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства” до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання;

- як вбачається у газеті „Наше місто” від 22.02.2011р. було опубліковано звернення міського голови Куліченка І.І. до орендарів земельних ділянок комунальної власності у Дніпропетровську „Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства”, відповідно до якого орендарям доведено необхідність внесення відповідних змін до діючих договорів оренди шляхом укладання додаткових договорів;

- відповідно статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією; держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, пункт 12 Земельного кодексу України);

- частина 2 статті 19 Конституції України зобов’язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (пункт 3.4.7 Рекомендацій Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”);

- статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України;

- статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку;

- отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом;

- оскільки законом передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27.12.2010р. у справі №27/15-10 і є обов’язковою для застосування відповідно до статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни в пункт 3.2 договору оренди земельної ділянки від 21.04.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, буд.75; ідентифікаційний код 26510514) та Колективним підприємством Дніпропетровським торгівельно-виробничим центром „Зодчий” (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комунарівська, буд.255; ідентифікаційний код 13467389), виклавши його в наступній редакції: «3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року за №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України».

Стягнути з Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центра „Зодчий” (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комунарівська, буд.255; ідентифікаційний код 13467389) в доход Державного бюджету України в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 242 467 86; рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012) 85 грн. 00 коп. –державного мита, видати наказ.

Стягнути з Колективного підприємства Дніпропетровського торгівельно-виробничого центра „Зодчий” (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Комунарівська, буд.255; ідентифікаційний код 13467389) в доход Державного бюджету України в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 242 467 86; рахунок 31217264700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, призначення платежу: КБКД 22050003 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах (місцеві господарські та апеляційні господарські суди) 236 грн. 00 коп. - оплату на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,

"10" червня 2011р.