Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.06.11р.Справа № 5005/5065/2011 За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора м.Дніпропетровськ в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
до приватного підприємства "Інтерагротех", м.Дніпропетровськ
про зміну договору оренди земельної ділянки.
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
Від прокуратури:Шрам Є.С. - помічник Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 79
Від позивача:ОСОБА_1 - представник, довіреність № 7/11-458 від 12.04.11р.
від відповідача: ОСОБА_2 - представник, довіреність № 17/01 від 17.05.11р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом, у якому просить змінити п.3.2 договору оренди земельної ділянки державної власності від 18.09.2003р, укладеного між Дніпропетровською міською радою та приватним підприємством "Інтерагротех", посвідченого приватним нотаріусом ДМНО ОСОБА_3., зареєстрованого в реєстрі за № 7458, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 4280 від 30.09.2003р., виклавши його в такій редакції: "п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р за № 216/8 мінімальному розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що після набрання чинності Податковим кодексом України, розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду відповідачу суперечить чинному законодавству, оскільки згідно п.288.5.1 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель ніж землі сільськогосподарського призначення - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, отже умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам п.288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України.
Таким чином, на думку позивача, відповідач порушує майнові права орендодавця - Дніпропетровської міської ради, вносячи плату за користування земельними ділянками у розмірах менших, ніж передбачено чинним законодавством.
Відповідач надав письмовий відзив на позов, у якому проти його задоволення заперечує посилаючись на п.3.3 договору оренди земельної ділянки, яким передбачено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку, а в ст. 288.5 Податкового кодексу України, на яку посилається прокурор обгрунтовуючи позовні вимоги, декларується не зміна ставок податку, а зміна розміру орендної плати, що суперечить умовам укладеного договору оренди земельної ділянки і не може бути підставою для внесення до нього відповідних змін.
Крім того, відповідач посилається на п.9.1 договору оренди земельної ділянки, яким передбачено, що перереєстрація та внесення змін до договору проводиться у порядку встановленому для їх реєстрації, а отже, для внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки, міська рада повинна була направити на адресу відповідача письмову пропозицію стосовно внесення змін до даного договору, а посилання позивача на офіційне опублікування в газеті "Наше місто" інформації про проведення договорів оренди земельних ділянок у відповідності до вимог чинного законодавства суперечить положенням чинного законодавства та не може бути підставою для внесення змін.
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18.09.03р. сторони уклали договір оренди землі, згідно п.1.1 якого Орендодавець (позивач у даній справі) передає, а Орендар (відповідач) приймає в оренду на умовах цього договору частку (50,00%) у користуванні земельною ділянкою загальною площею 0,0023 га (площа частки складає 0,0011 га), що знаходиться за адресою: м.Дніпропетровськ, Красногвардійський р-н, вул. Академіка Янгеля,35, для фактичного розміщення ігрового залу, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кадастровим номером 1210100000:07:171:0005 згідно з планом земельної земельної ділянки, що додається..
Відповідно до п.1.2. договору, підставою для передачі земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 18.06.2003р. № 137/10.
Грошова оцінка частки земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору: 6872,90 грн. (п.1.3 договору).
Відповідно до п.2.1 зазначеного договору встановлено, що земельна ділянка передається до 18.06.2018р.
Пунктом 3.2 вищевказаного договору, визначено, що орендна плата за користування земельною ділнкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказнкачейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.
Розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку (п.3.3.договору).
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України (435-15) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України (435-15).
Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України (435-15) ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309-VI (309-17) внесено зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 закону України "Про оренду землі" (161-14), відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється законом України "Про плату за землю" (2535-12).
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
На підставі вищевикладеного, наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, слід зазначити про наступне, частиною 2 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
В ч. 4 зазначеної вище норми, встановлено, у разі, якщо сторони не досягни згоди щодо зміни (розірвання) договору, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Як свідчать матеріали справи, позивач, який вважав за необхідне внести зміни до договору, не надсилав на адресу відповідача таку пропозицію, що безперечно, не позбавляло права як останнього, так і прокурора, на звернення за захистом порушеного права шляхом вчинення до відповідача прямого позову з цього приводу, проте, в такому випадку суд вважає за необхідне покласти на позивача витрати у справі.
Керуючись ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 632, 651, 652, Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни до п.3.2 договору оренди земельної ділянки державної власності від 18.09.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та приватним підприємством "Інтерагротех", посвідченого приватним нотаріусом ДМНО ОСОБА_3., зареєстрованого в реєстрі за № 7458, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 4280 від 30.09.2003р., виклавши його в такій редакції: "п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р за № 216/8 мінімальному розміру орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса,75, код ЄДРПОУ 26510514) в доход Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ( ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200 ) 85 грн. (вісімдесят п'ять гривень) держмита.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса,75, код ЄДРПОУ 26510514) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ( ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31211259700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012 ) 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяІ.Ф. Мельниченко Повне рішення складено
10.06.11р.