Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.06.11р.Справа № 5005/3956/2011 За позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, м. Нікополь, Дніпропетровська область
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь, Дніпропетровська область
за участю третьої особи на боці позивача: Нікопольської об'єднаної державної податкової інспеції, м. Нікополь, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.04.03 року
Суддя Коваленко О.О.
Представники:
Від прокуратури: не з'явився;
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
Від третьої особи: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Розглядається позовна заява Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, м. Нікополь, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Нікопольської міської ради Дніпропетровської області, м. Нікополь, Дніпропетровська область - далі по тексту - позивача до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Нікополь, Дніпропетровська область - далі по тексту - відповідача за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Нікопольської об`єднаної державної податкової інспекції, м. Нікополь, Дніпропетровська область, про зміну пункту 2.1 договору оренди земельної ділянки від 03.04.2003 року, укладеного між Нікопольською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого в державному реєстрі земель 16.04.2003 року за № 326, виклавши його у такій редакції:
“2.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.04.2003 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, на підставі рішення Нікопольської міської ради від 21.03.2003 року за № 76-6/XXII, посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського міськнотокругу, ОСОБА_2, про що в реєстрі вчинено запис від 03.04.2003р. за № 1198, загальною площею 0,0083 га, за фактичним розміром магазину, земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Земельна ділянка надається терміном 10 років. Відповідно до п.2.1 вказаного договору орендна плата за землю вноситься орендарем (відповідачем у справі) у вигляді орендної плати із розрахунку діючої ставки земельного податку, згідно грошової оцінки землі орендодавця (позивача у справі) до 15 числа кожного місяця. Пункт 2.2 договору зазначає, що розмір орендної плати може змінюватись за рішенням міської ради та згідно законів України. Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011 року внесено зміни до ст.21 Закону України “Про оренду землі” та визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Враховуючи те, що відповідача належним чином повідомлено про дату та місце судового засідання, що підтверджується штампом суду про відправлення відповідачеві копії ухвал суду від 28.03.2011 року, від 28.04.2011 року, замовленою кореспонденцією з повідомленням, а відповідач особисто отримав копії ухвал 04.03.2011р. та 11.05.2011р., це підтверджується поштовими повідомленнями, які повернулися на адресу господарського суду Дніпропетровської області 06.04.2011р. (а.с.15) та 13.05.2011р. (а.с.25) та й доводять факт реальної можливості у відповідача виконати вимоги ухвал суду й бути присутнім в судовому засіданні, однак відповідач не скористався наданим йому законним правом участі у судовому засіданні та неможливість присутності в судовому засіданні представника відповідача документально підтверджена не була, надані позивачем матеріали справи та оригінали документів дозволяють розглянути справу по суті спору, у звязку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутністю представника відповідача.
Третя особа, була належним чином повідомлена про час та місце судового засідання, що підтверджується штампом суду про відправлення третій особі копій ухвал суду від 28.03.2011 року, від 28.04.2011 року, замовленою кореспонденцією з повідомленням, однак незважаючи на те, що особисто були отримані ухвали суду 04.04.2011р. та 05.05.2011р., це підтверджується поштовими повідомленнями, які повернулися на адресу господарського суду Дніпропетровської області, третя особа не скористалася наданим їй законним правом участі у судовому засіданні, однак надала пояснення по справі, в якому підтримує вказані позовні вимоги позивача в повному обсязі, обґрунтовуючи необхідність внесення змін до договору набранням чинності 01.01.2011р. Податкового кодексу України, відповідно до п.п. 288.5, 288.5.1, ст. 288 Податкового Кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою:
-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та просить розглянути справу без участі повноважного представника.
24.04.2011 року на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України слухання справи було відкладено до 12.05.2011 року у звязку з тим, що відповідач у судове засідання не зявився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав. 12.05.2011р. справа не слухалася у зв'язку з обранням судді Орєшкіної Е.В. безстроково на посаду судді Дніпропетровського апеляційного господарського суду, таким чином було здійснено повторний перерозподіл справи і розпорядженням керівника апарату справу було передано судді Коваленку О.О., який її 19.05.2011р. прийняв до свого провадження та призначив до розгляду в судовому засіданні на 02.06.2011р.
02.06.2011 року справу було розглянуто за відсутністю повноважних представників сторін, за наявними в ній матеріалами справи.
Вивчивши матеріали справи, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
03.04.2003 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1 договору орендодавець (позивач у справі) на підставі Рішення сесії Нікопольської міської ради від 21.03.2003 року за № 72-6/XXIV надає, а орендар (відповідач у справі) приймає в оренду земельну ділянку площею 0,0083 га по АДРЕСА_1 за фактичним розміром магазину, згідно з планом земельної ділянки, що додається. Договір зареєстрований 16.04.2003 року за № 326, Нікопольською міською радою Дніпропетровської області. Згідно з п. 1.1 договору земельна ділянка надається терміном на 10 років, з 03.04.2003 року по 03.04.2013 року. Термін дії зазначеного договору закінчується 03.04.2013 року.
Грошова оцінка земельної ділянки складає 9 525,08 грн.
Пунктом 2.1 вказаного договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем (відповідачем у справі) у вигляді орендної плати з розрахунку діючої ставки земельного податку, згідно грошової оцінки земель міста до 15 числа кожного місяця.
Згідно п. 13 „Типового договору оренди землі" затвердженого Кабінетом міністрів України, передбачено, що умовами для перегляду орендної плати в договорах оренди земельних ділянок є зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Пунктом 2.2. договору передбачено, що розмір орендної плати може змінюватися за рішенням міської ради та згідно законів України.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VI від 03.06.2008 року в Закон України “Про оренду землі” були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.
В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до вимог п.288.1 ст.288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Пунктом 288.2 статті 288 Податкового Кодексу України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно до п.288.4 ст.288 Податкового Кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно з ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 2 і 3 статті 16 ЦК України передбачено як один із способів захисту порушеного цивільного права або інтересу зміну правовідношення, а також зазначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, який встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Позивачем на підставі ст.33 Господарського процесуального кодексу України документально доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки мінімальний розмір річної орендної плати за землю встановлено на законодавчому рівні, а визначений договором оренди землі від 03.04.2003 року розмір такої орендної плати не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Приймаючи до уваги, що справу до суду доведено з вини відповідача, слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 287, 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 16, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Змінити п. 2.1 договору оренди земельної ділянки від 03.04.2003 року (державна реєстрація № 326 від 16.04.03 року), укладеного між Нікопольською міською радою Дніпропетровської області (53213, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 3, код ЄДРПОУ 37338501) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІНПП НОМЕР_1), виклавши його в наступній редакції:
«2.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України».
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІНПП НОМЕР_1) в доход державного бюджету в особі управління Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в ГУДКУ в Дніпропетровській обл. (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31118095700005, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) державного мита - 85 грн. (вісімдесят пять грн.), про що видати наказ.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІНПП НОМЕР_1) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 3121726470005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - 236 грн. (двісті тридцять шість грн.), про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СуддяО.О. Коваленко Повне рішення складено
03.06.2011р.