Ухвала суду № 16117819, 07.06.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2011
Номер справи
2а/0570/578/2011
Номер документу
16117819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зекунов Е.В.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2011 року справа №2а/0570/578/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Попова В.В.

суддів Горбенко К.П. , Лях О.П.

при секретарі Асєєвій Я.В.,

за участю сторін : представника Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області Аніщенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року у справі № 2а/0570/578/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паритет-плюс» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 13.10.2010р. №0000471540/0 та №0000481540/0 ".

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року у справі № 2а/0570/578/2011, позовні вимоги задоволені, а саме:

скасовані податкові повідомлення-рішення від13.10.2010р. №0000471540/0 прийняте Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією про нарахування штрафних санкцій ТОВ «Паритет-Плюс» в сумі 1569,50грн. за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на прибуток за 9 місяців 2008р.

скасовані податкові повідомлення-рішення від 13.10.2010р. №0000481540/0 прийняте Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією про нарахування штрафних санкцій ТОВ «Паритет-Плюс» в сумі 32334,72 грн. за затримку на 37 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на прибуток за 11 місяців 2008р.

стягнуто з Державного бюджету України за кодом бюджетної класифікації доходів 22090200 Державне мито, р/р 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Паритет-Плюс» судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційну скаргу мотивує порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Паритет-Плюс» є юридичною особою, перебуває на податковому обліку в Красноармійській ОДПІ.

В листопаді 2008 р. Товариством «Паритет-Плюс» самостійно визначило податкове зобов'язання, щодо сплати податку на прибуток за 9 місяців 2008р. в сумі 47231 грн. та направило податкову декларацію до Красноармійської ОДПІ. Строк сплати податку до 19.11.2008р..

Згідно пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

13.11.2008 р. платіжним дорученням № 54 позивач сплатив суму податку в розмірі 47231 грн. через відділення Промінвестбанку в м. Красноармійську Донецької області. Банком зазначене платіжне доручення було прийняте, але платіж не був виконаний.

12.12.2008р. платіжне доручення № 54 від 13.11.2008 р було відкликане позивачем з відділення Промінвестбанку в м. Красноармійську.

26.12.2008 р. платіжним дорученням № 85 позивач сплатив суму податку на прибуток за 9 місяців 2008р.в розмірі 47231 грн. через ДРУ Приватбанку в м. Красноармійську.

13.10.2010р. відповідачем прийняте повідомлення-рішення від №0000471540/0 про нарахування на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону №2181 штрафних санкцій ТОВ «Паритет-Плюс» в сумі 1569,50грн. за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на прибуток за 9 місяців 2008р.

У розумінні Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" переказ грошей це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі. Ініціатором переказу вважається особа, яка на законних підставах ініціює переказ грошей шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу. Відповідно до п. 22.4 ст. 22 зазначеного Закону ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Що ж до проведення самого переказу грошей, то це є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні"). Відповідальність банків при здійсненні переказу визначається положеннями ст. 32 зазначеного Закону, якою, зокрема, передбачено право отримувача на відшкодування банком, що обслуговує платника, шкоди, заподіяної йому внаслідок порушення цим банком строків виконання документа на переказ.

З положеннями п. 22.4 ст. 22 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" узгоджуються положення підпункту 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону N 2181, відповідно до якого днем подачі до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації. Слід зазначити, що саме з поданням платником податків платіжного доручення до банку Закон N 2181 пов'язує настання певних правових наслідків.

Так, відповідно до підпункту 16.3.1 п. 16.3 ст. 16 цього Закону нарахування пені на суму податкового боргу закінчується у день прийняття банком, що обслуговує платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. Оскільки момент закінчення нарахування пені визначено датою подачі платіжного документа до банку, є підстави для висновку, що саме з цим моментом, а не з датою фактичного зарахування суми до бюджету, наведена норма пов'язує погашення (сплату) податкового боргу платником податків.

Не спростовується цей висновок і положеннями ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в дохід державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету. По-перше, цим Кодексом регулюються бюджетні відносини, тоді як платник податків не є безпосередньо суб'єктом бюджетних відносин і несе відповідні зобов'язання щодо платежів до бюджету та до державних цільових фондів на підставі норм законодавства про оподаткування. По-друге, ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України визначається момент саме зарахування відповідних сум до бюджету, і зміст цієї норми не дає підстав для ототожнення термінів "зарахування" і "сплата" податків, зборів (обов'язкових платежів).

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позивачем було своєчасно подано та прийнято установою банку платіжне доручення №54 від 13.11.2008р. про перерахування суми з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року. Але в супереч зазначеному відповідачем прийняте повідомлення-рішення від 13.10.2010р. №0000471540/0 про нарахування штрафних санкцій ТОВ «Паритет-Плюс» за затримку строку сплати узгодженої суми податку.

В грудні 2008 р. ТОВ «Паритет-Плюс» самостійно визначено податкове зобов'язання, щодо сплати податку на прибуток за 11 місяців 2008р. в сумі 82157 грн. та направив податкову декларацію до Красноармійської ОДПІ. Строк сплати податку до 30.12.2008р.

26.12.2008р. позивач платіжним дорученням №84 на суму 82157 грн. сплатив податок на прибуток за 11 місяців 2008р.

Підпунктом 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає і порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платник} податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Тобто, за приписами наведеної норми податковий орган має право самостійне здійснити розподіл сплаченої платником податку суми, тільки у разі коли платником податку погашається податковий борг.

Згідно пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сумою податкового боргу платника податків визнається узгоджена сума податкового зобов'язання, але не сплачена у встановлений строк.

За вимогами п. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платником податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно до п. 20.1 ст. 20, п. 21.1 ст. 21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» ініціатором переказу може бути платник, ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашенні зобов'язань платників податків перед бюджетом і державними цільовими фондами" визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже. грошовий платіж є єдиною формою сплати податкового зобов'язання і погашення податкового боргу.

Пунктом 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України 21.04.2004р. N22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976 встановлено, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких і здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає саме платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу».

Отже, право визначати призначення платежу відповідно до того законодавства України належить виключно платнику.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом і державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів зв'язкових платежів) нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідачем здійснено розподіл сплаченої згідно з платіжним дорученням від N84 від 26.12.2008р. суми на погашення податкового боргу.

13.10.2010р. відповідачем прийняте повідомлення-рішення від №0000481540/0 про нарахування штрафних санкцій ТОВ «Паритет-Плюс» в сумі 32334,72 грн. за затримку на 37 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податку на прибуток за 11 місяців 2008р.

Платіжним дорученням N84 від 26.12.2008р. позивач сплатив до бюджету 82157,00 грн., та у графі "призначення платежу" зазначив - податок на прибуток за 11 місяців 2008 р. код платежу 11021000. Однак, у супереч норми підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом і державними цільовими фондами», відповідачем не враховано призначення платежу, що вказано в зазначеному платіжному дорученні.

За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок пені та податкового боргу, або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції перевірено доводи сторін, дано їм правильну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.

Керуючись статтями ст. 184, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2010 року у справі № 2а/0570/578/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паритет-плюс» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 07.06.2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: В.В. Попов

Судді : О.П.Лях

К.П. Горбенко