ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.06.11 р. Справа № 41/47
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Прудніковій Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Державного підприємства „Макіїввугілля”, м. Макіївка
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5053422,98 грн.
При участі представників:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 05.01.2011р. №02-16
від відповідача: ОСОБА_2 довіреність від 04.01.2011 року № 08-81/57д
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства „Макіїввугілля”, м. Макіївка про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5053422,98грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено, що відокремлене підприємство відповідача здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у звязку з закінченням терміну дії дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та чим державі заподіяний збиток на суму 5053422,98грн.
Відповідач, згідно з відзивом на позовну заяву, позовні вимоги про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5053422,98грн. визнав в повному обсязі..
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
З 10.03.2010 року по 24.03.2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на ВП „Шахта „Холодна Балка” ДП „Макіїввугілля”, результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 10.03.-24.03.2010 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що з 31.08.2008 року по теперішній час викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підприємстві здійснюється без дозволу органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
За результатами перевірки відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідачу було видано припис від 29.03.2010 року № 11/51 на усунення встановлених порушень.
Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ВП „Шахта „Холодна Балка” ДП „Макіїввугілля” за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року, згідно розрахунку загальна сума збитку склала 5053422,98 грн.
Як вбачається з наведеного розрахунку, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснено за параметрами джерел викиду, зафіксованими даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою 2-ТП (повітря) ВП „Шахта „Холодна Балка” ДП „Макіїввугілля” та довідки підприємства за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоровя людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог законодавства від 10.03.-24.03.2010 року.
Відповідач не заперечив факт здійснення ним викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без наявності відповідного дозволу.
У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при викидах без дозволу на ВП „Шахта „Холодна Балка” ДП „Макіїввугілля” за період з 01.02.2009 року по 31.12.2009 року, згідно розрахунку загальна сума збитку склала 5053422,98 грн.
Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) (п. 1.2. Методики).
Сума збитків в розмірі 5053422,98 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Як зазначалось, відповідачем позовні вимоги визнано в повному обсязі.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право визнати позов повністю або частково.
Відповідно до ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Судом встановлено, що дії відповідача та визнання позову відповідачем у даній справі не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Державного підприємства „Макіїввугілля” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 5053422,98грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, ЄДРПОУ 33442205) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради (УДК м. Макіївка, п/р 33116331700064 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736, КБК 24062100) заподіяні державі збитки у сумі 5053422,98грн.
Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, ЄДРПОУ 33442205) на користь Державного бюджету України державне мито в сумі 25500,00 грн.
Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, ЄДРПОУ 33442205) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00грн.
Суддя Гончаров С.А.