Рішення № 16106294, 02.06.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
02.06.2011
Номер справи
5005/4100/2011
Номер документу
16106294
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.06.11р.Справа № 5005/4100/2011 За позовом Прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в інтересах держави, в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ-інвест", смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Коваленко О.О.

Представники:

від прокурора - Зіма В.Б., посвідчення №117 від 13.08.2007р.

від позивача - ОСОБА_1., довіреність №43-мр від 24.01.2011р.

від відповідача - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позовна заява Прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (заява № 1139-вих-11 від 11.05.2011р.), в інтересах держави, в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область - далі по тексту - позивача до товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест", смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область - далі по тексту - відповідача, про зміну пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки від 18.03.2002 року, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест", зареєстрованого в державному реєстрі земель 16.05.2002 року за № 0357, виклавши його у такій редакції:

“п. 3.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.03.2002 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець (позивач у справі) надає, а орендар (відповідач у справі) приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4434 га, що знаходиться за адресою: вул. Дунайська, 41, згідно з планом земельної ділянки, що додається. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 06.11.2001р. № 481 (п. 1.1, 1.2 договору). Договір зареєстрований 16.05.2002р. за № 0357. Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата вноситься орендарем (відповідачем у справі) виключно у грошовій формі в розмірі 26 679,46 грн./рік, що становить 2 223,28 грн./міс, і вноситься на розрахунковий рахунок Державного казначейства за місцем податкового звіту. Відповідно до п. 3.2 договору орендна плата сплачується щомісяця до 15 числа наступного місяця і на майбутній період може вноситися на термін не більше одного календарного року. Відповідно до п. 3.3 договору розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Податковим кодексом України, який набув чинності 01.01.2011 року внесено зміни до ст.21 Закону України “Про оренду землі” та визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Таким чином зазначений договір необхідно привести у відповідність до вимог законодавства.

Додатково позивач просить суд стягнути з відповідача в дохід держбюджету 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу посилаючись на те, що дану справу до суду доведено з вини відповідача.

Враховуючи те, що відповідача належним чином повідомлено про дату та місце судового засідання, що підтверджується штампом суду про відправлення відповідачеві копії ухвал суду від 30.03.2011 року, від 14.04.2011 року, від 17.05.2011р. замовленою кореспонденцією з повідомленням, а відповідач особисто отримав копію ухвали суду 18.04.2011р., це підтверджується поштовим повідомленням, яке повернулося на адресу господарського суду Дніпропетровської області 21.04.2011р. (а.с.26) й доводить факт реальної можливості у відповідача виконати вимоги ухвал суду й бути присутнім в судовому засіданні, однак відповідач не скористався наданим йому законним правом участі у судовому засіданні та неможливість присутності в судовому засіданні представника відповідача документально підтверджена не була, надані позивачем матеріали справи та оригінали документів дозволяють розглянути справу по суті спору, у звязку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутністю представника відповідача.

Позивач в судове засідання з'явився, вимоги ухвали суду виконав, надав пояснення по справі, в якому підтримує вказані позовні вимоги прокуратура в повному обсязі, обґрунтовуючи необхідність внесення змін до договору набранням чинності 01.01.2011р. Податкового кодексу України, відповідно до п.п. 288.5, 288.5.1, ст. 288 Податкового Кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою:

-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та просить розглянути справу без участі повноважного представника.

14.04.2011 року на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України слухання справи було відкладено до 17.05.2011 року у звязку з тим, що відповідач у судове засідання не зявився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав.

17.05.2011 р. на підставі ст. 69 Господарського процесуального кодексу України за письмовим клопотанням позивача слухання справи було продовжено до 14.06.2011 р., а розгляд справи відкладено на 02.06.2011р. у звязку з тим, що відповідач у судове засідання не зявився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав.

02.06.2011 року без участі представника відповідача, за участю представника прокуратури та повноважного представника позивача справу було розглянуто за наявними в ній матеріалами та оригіналами документів наданих представниками прокуратури та позивача на вимоги суду в судове засідання.

Вивчивши матеріали справи, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

18.03.2002 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець (позивач у справі) надає, а орендар (відповідач у справі) приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,4434 га, що знаходиться за адресою: вул. Дунайська, 41, згідно з планом земельної ділянки, що додається. Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 06.11.2001р. № 481 (п. 1.1, 1.2 договору). Договір зареєстрований 16.05.2002р. за № 0357.

Відповідно до п. 2.1 договору договір укладається на термін до 06.11.2011р.

Відповідно до п. 3.1 договору орендна плата вноситься орендарем (відповідачем у справі) виключно у грошовій формі в розмірі 26 679,46 грн./рік, що становить 2 223,28 грн./міс, і вноситься на розрахунковий рахунок Державного казначейства за місцем податкового звіту.

Відповідно до п. 3.2 договору орендна плата сплачується щомісяця до 15 числа наступного місяця і на майбутній період може вноситися на термін не більше одного календарного року.

Сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 3.1 договору).

За умовами договору орендодавець (позивач у справі) має право вимагати від орендаря (відповідача у справі) збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 309-VI від 03.06.2008 року в Закон України “Про оренду землі” були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.

В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до вимог п.288.1 ст.288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 288.2 статті 288 Податкового Кодексу України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Згідно до п.288.4 ст.288 Податкового Кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

З огляду на вищенаведене з метою приведення діючих договорів у відповідність до чинного законодавства, а саме ст. 288 Податкового кодексу України було прийнято рішення від 28.01.2011р. № 60-04/VI "Про внесення змін до договорів оренди землі", яким вирішено застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам статті 288 Податкового кодексу України.

В поясненні позивача, яке надійшло на адресу господарського суду Дніпропетровської області 17.05.2011р. зазначено, що позивачем направлялись на адресу відповідача листи з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Згідно з ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Постановою Вищого господарського суду України від 02.02.2010р. у справі № 32/175-09, зазначено, що внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання сторонами процедурного порядку запропонованих змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством.

Частинами 2 і 3 статті 16 ЦК України передбачено як один із способів захисту порушеного цивільного права або інтересу зміну правовідношення, а також зазначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, який встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

На момент розгляду справи відповідні зміни в договір не внесено.

Позивачем на підставі ст.33 Господарського процесуального кодексу України документально доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки мінімальний розмір річної орендної плати за землю встановлено на законодавчому рівні, а визначений договором оренди землі від 18.03.2011 року розмір такої орендної плати не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Приймаючи до уваги, що справу до суду доведено з вини відповідача, слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 287, 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 16, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 3.1 договору оренди земельної ділянки від 18.03.2002 року (державна реєстрація № 0357 від 16.05.02 року), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2) та товариством з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 27С, код ЄДРПОУ 30691543), виклавши його в наступній редакції:

“п. 3.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 27С, код ЄДРПОУ 30691543) в доход державного бюджету в особі управління Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в ГУДКУ в Дніпропетровській обл. (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31118095700005, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786) державного мита - 85 грн. (вісімдесят пять грн.), про що видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Теплична, 27С, код ЄДРПОУ 30691543) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 3121726470005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу - 236 грн. (двісті тридцять шість грн.), про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

СуддяО.О. Коваленко Повне рішення складено

03.06.2011р.