Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31.05.11р.Справа № 5005/4306/2011 За позовом Дніпродзержинський природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Баглійкокс", м. Дніпродзержинськ,
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя: Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання: Булана Ю.М.
Представники:
прокурор - Киричок О.В., прокурор, посвідчення № 112 від 12.07.10р.;
від позивача - ОСОБА_1, дов. № 3-2233-2-1 від 29.12.10р.;
від відповідача - ОСОБА_2, дов. № 66-39 від 04.04.11р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпродзержинський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області звернувся до господарського суду з позовною заявою про зобов'язання ВАТ "Баглійкокс" виконати природоохоронний захід передбачений п.2 "Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/У від 04.12.07р. шляхом розробки та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві. Свій позов обґрунтовує тим, що відповідачем не виконується Програма поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007 - 2015 роки, затверджена рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/V від 04.12.07р. згідно якої ВАТ "Баглійкокс" було зобовязано розробити та впровадити в період 2007-2010 років систему екологічного моніторингу.
Позивач підтримав позовні вимоги, надав письмове пояснення у справі в якому зазначив, що 02.01.2011 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області отримано від відповідача звіт про стан виконання заходів Програми, який не містив будь-яких показників стосовно кошторисної вартості системи екологічного моніторингу та, як слідство - стану готовності заходу на час сплину терміну його виконання, на підставі чого позивач був змушений звернутися до прокуратури з проханням вжити відповідних заходів.
Відповідач надав суду заперечення на позовну заяву від 31.05.11р. № 66-67, в яких проти задоволення позову заперечує. В обґрунтування своїх заперечень посилається на не виділення державою коштів для створення системи екологічного моніторингу підприємства, у зв'язку з чим всі ці заходи здійснюються за рахунок власних коштів підприємства.
Крім того, за твердженнями відповідача, на підприємстві організовано лабораторію по захисту навколишнього середовища, яка і здійснює екологічний моніторинг на підприємстві.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу представниками сторін не заявлялось.
Розгляд справи відкладався 19.04.2011р., 12.05.2011р. в судовому засіданні оголошувалась перерва до 31.05.2011р.
В судовому засіданні 31.05.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представників сторін, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
04.12.2007 року рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/V затверджено "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007 2015 роки" (далі - Програма)
Згідно вказаної Програми ВАТ "Баглійкокс" (далі - відповідач) взяло на себе зобов'язання, в тому числі, розробити та впровадити на підприємстві в період 2007-2010 років систему екологічного моніторингу (т. 1 а.с. 35).
02.02.2011р. відповідачем на адресу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області (далі - позивач) направлено лист №66/74-9 від 13.01.11р. про стан виконання заходів Програми за 2010р. та звіт про виконання заходів "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007 2015 роки" (т. 1 а.с.73-75).
Пункт 2 цього звіту свідчить про відсутність станом на 13.01.11р. розробки та впровадження системи моніторингу на підприємстві відповідача.
Враховуючи невиконання відповідачем Програми, позивач листом № 3-2022-4-1 звернувся до прокуратури Дніпропетровської області з проханням вжити відповідних заходів до підприємства відповідача (т. 1 а.с.59).
Перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства України ВАТ "Баглійкокс", проведеною Дніпродзержинською міжрайонною природоохоронною прокуратурою, встановлено, що рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-13/У від 04.12.2007 року затверджено "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки".
Головною метою даної Програми є визначення пріоритетних напрямів і реалізація комплексу взаємопов'язаних заходів щодо мінімізації та запобігання викидам і скидам забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, творення відходів, збільшення обсягів залучення відходів до господарського обігу.
Заходи Програми розроблені згідно з пропозиціями органів місцевого самоврядування територій, що потерпають від наслідків забруднення, та підприємств-забруднювачів за умови впровадження принципу "забруднювач-платить". Заходи увійшли до виданих дозволів на викиди забруднюючих речовин у атмосферу, дозволів на спецводокористування й лімітів на утворення та розміщення відходів.
Кожен захід має конкретні терміни виконання та показники скорочення викидів, які мають бути досягнуті при впровадженні, та необхідні обсяги фінансування з боку підприємств, відповідно до взятих ними зобов'язань, щодо зменшення забруднення навколишнього природного середовища. Виконання та відповідних заходів розподіляється за роками з визначенням щорічних обсягів робіт конкретного результату, який буде досягнуто.
Кожне з підприємств-учасників Програми взяло зобов'язання щодо впровадження на ньому природоохоронних заходів.
Згідно вказаної Програми ВАТ "Баглійкокс" взяло на себе зобов'язання по розробці та впровадженню в період 2007-2010 років системи екологічного моніторингу на підприємстві.
Згідно інформації Державного управління охорони навколишнього природного середовища від 03.12.2010 року № 3-2022-4-1, на жодному основному підприємстві - забруднювачі, до яких відноситься і ВАТ "Баглійкокс" не впроваджено систему екологічно моніторингу.
Невиконання відповідачем вказаного природоохоронного заходу в терміни, передбачені Програмою стало підставою для звернення прокурора з позовом до господарського суду.
Відповідно до ст.ст.16, 20, 35 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" державний контроль за використанням і охороною навколишнього природного середовища здійснюється Міністерством охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях, в зв'язку з чим в даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області.
Порядок здійснення державного моніторингу навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні природні ресурси, що знаходиться в межах території України є об'єктом власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією.
Стаття 50 Конституції України закріплює право кожного на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права і: коди.
Згідно ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів із позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Відповідно до положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція), яка ратифікована Законом України № 832-ХІУ від 06.07.1999 року, адекватна охорона навколишнього середовища важлива для добробуту людини, дотримання основних прав людини, включаючи саме право на життя, а також враховує, що для забезпечення можливості відстоювати це право, громадянам може бути необхідна допомога для здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 2 Віденської конвенції про охорону озонового шару сторони вживають належних заходів відповідно до положень цієї Конвенції і тих діючих протоколів, сторонами яких вони є, для захисту здоров'я людини і навколишнього середовища від несприятливих наслідків, які є або можуть бути результатом людської діяльності, що змінюють чи здатні змінити стан озонового шару (постанова Ради Міністрів УРСР № 188 від 20.05.1986 "Про прийняття Українською РСР Віденської Конвенції про охорону озонового шару").
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в народному господарстві в даний період (земля, надра, вода, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафтні та інші природні комплекси.
Згідно зі ст. 6 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" з метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності України організації і координації заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів на перспективу розробляються і приймаються державні цільові, міждержавні, регіональні, місцеві та інші територіальні програми.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції - забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; затверджують місцеві екологічні програми.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються такі питання: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання. Частиною другою вказаної статті передбачено, що обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування»рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частина перша ст. 73 вказаного Закону передбачає, що акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" міністерства, відомства, підприємства, установи, організації повинні здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому : впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві та експлуатації народногосподарських об'єктів.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:
- раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
- здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно зі ст. 50 вказаного Закону екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки здоров'я людей.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" з метою забезпечення збору, обробки, збереження та аналізу інформації про стан навколишнього природного середовища, прогнозування його змін та розробки науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних управлінських рішень в Україні створюється система державного моніторингу навколишнього природного середовища. Спостереження за станом навколишнього природного середовища, рівнем його забруднення здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, іншими спеціально уповноваженими державними органами, а також підприємствами, установами та організаціями, діяльність яких призводить або може призвести до погіршення навколишнього природного середовища. Зазначені підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно передавати відповідним державним органам аналітичні матеріали своїх спостережень.
Відповідно до п. 10 "Положення про державну систему моніторингу довкілля" затвердженого постановою КМУ № 391 від 30.03.1998 року. Підприємства, установи і організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності, діяльність яких призводить чи може призвести до погіршення стану довкілля, зобов'язані здійснювати екологічний контроль за виробничими процесами та станом промислових зон, збирати, зберігати та безоплатно надавати дані і/або узагальнену інформацію для її комплексного оброблення, з цією метою між суб'єктами системи моніторингу та постачальником інформації укладається угода, яка підлягає реєстрації в Мінприроди або його органах на місцях.
Відповідач в своїх запереченнях від 31.05.11р. № 66-67 зазначив, що відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 30.03.1998р. № 391 "Про затвердження Положення про державну систему моніторингу довкілля" (далі - Положення) фінансування робіт із створення і функціонування системи моніторингу та її складових частин здійснюється відповідно до порядку фінансування природоохоронних заходів за рахунок коштів, передбачених у державному та місцевих бюджетах згідно із законодавством. Покриття певної частини витрат на створення і функціонування складових частин і компонентів системи моніторингу може здійснюватися за рахунок інноваційних фондів у межах коштів, передбачених на природоохоронні заходи, міжнародних грантів та інших джерел фінансування.
Однак, в порушення вимог вказаного пункту, державою не виділяються кошти для створення системи екологічного моніторингу підприємств. Всі ці заходи здійснюються за рахунок власних коштів.
Також відповідач зазначив, що відповідно до п. 10 Положення в ПАТ "ЄВРАЗ Баглійкокс" організовано лабораторію по захисту навколишнього середовища. Моніторинг ведеться атестованою лабораторією підприємства відповідно план-графікам.
З метою впровадження автоматизованої системи екологічного моніторингу на підприємстві проведено аналіз пропозицій ряду організацій по реалізації систем моніторингу навколишнього середовища і в листопаді 2009 року корпорацією "Укратомприлад" розпочаті першочергові роботи по розробці системи обєктового екологічного моніторингу на підприємстві.
Також відповідач зазначає, що наявність на підприємстві екологічного моніторингу підтверджено Звітом про виконання науково-дослідної роботи на тему "Оцінка ефективності, повноти і обґрунтованості заходів, що вживаються для охорони навколишнього природного середовища на ВАТ " "аглійкокс" (далі Звіт) (т. 2 а.с. 1-41), який був зроблений на підставі договору №066/12-2011/12-17/10 від 21.12.10р., укладеного між Відповідачем та ТОВ "Центр екологічних досліджень та аудиту" (далі Центр).
Суд зазначає, що відповідно до п. 17 Положення про державну систему моніторингу довкілля, інфраструктура системи моніторингу, її складові частини, системоутворюючі та уніфіковані компоненти створюються на підставі відповідних технічних завдань і проектів, затверджених у встановленому порядку.
Такі технічні завдання і проекти підлягають реєстрації в Мінприроди.
Доказів виконання вищевказаного пункту Положення відповідач суду не надав, як і не надав доказів наявності ліцензії на виконання такого виду робіт у ТОВ „Центр екологічних досліджень та аудиту”.
Крім того, навіть, якщо брати до уваги вищевказаний Звіт, то згідно висновку, зробленого Центром у п. 2 розділу 6 Звіту "Розробка і впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві" - Центр "вважає за можливе перенести термін виконання заходу - розробка та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві - на 2014 рік".
В ході судового розгляду відповідач повідомив суд, що він звернувся до Дніпропетровської обласної державної адміністрації з заявою про перенесення терміну виконання заходів „Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007 2015 роки” з 2010 року на 2014 рік (т. 1 а.с.86).
Однак, за твердженнями позивача, не спростованими відповідачем, 29 квітня 2011 року Дніпропетровською обласною радою прийнято рішення № 116-6/VI, згідно якого було внесено зміні до рішення обласної ради від 04.12.2007 року. Але, ці зміни не стосувалися строків розробки та впровадження системи екологічного моніторингу на ПАТ "ЄВРАЗ Баглійкокс" і залишилися попередніми - з 2007р. по 2010 р.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів відповідача та про задоволення позову в повному обсязі
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Євраз Баглійкокс" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпропдзержинськ, вул. ім. В.В. Щербицького, буд. 1, код ЄДРПОУ 05393079) виконати природоохоронний захід передбачений пунктом 2 "Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради № 295-13/У від 04.12.2007 року шляхом розробки та впровадження системи екологічного моніторингу на підприємстві, про що видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Євраз Баглійкокс" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпропдзержинськ, вул. ім. В.В. Щербицького, буд. 1, код ЄДРПОУ 05393079) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в ГУДКУ В Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) 85 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) державного мита, про що видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Євраз Баглійкокс" (51909, Дніпропетровська область, м. Дніпропдзержинськ, вул. ім. В.В. Щербицького, буд. 1, код ЄДРПОУ 05393079) в доход державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, КБКД 22050003, МФО 805012) 236 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяН.Г. Назаренко Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 03.06.2011р.