Рішення № 16105324, 27.05.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.05.2011
Номер справи
5005/4037/2011
Номер документу
16105324
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.05.11р.Справа № 5005/4037/2011 За позовом Прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ

до Приватного підприємства "Рембуд-208", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 23.02.2001 року

Суддя Боділовська М.М.

Представники:

Без участі прокурора.

Від Позивача: ОСОБА_1, довіреність 42-мр від 24.01.2011, ОСОБА_2, довіреність № 212-мр від 20.04.2011 року

Від Відповідача: ОСОБА_3, довіреність б/н від 21.04.2011 року

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позов Прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області до Приватного підприємства "Рембуд-208", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 23.02.2001 року.

Розгляд справи відкладався, в зв'язку з необхідністю надання Відповідачем відзиву на позов.

Прокурор надіслав до суду заяву, в якій повідомив, що підтримує позовні вимоги в повному обсязі і просить розглянути справу без його участі.

Позивач підтримує позовні вимоги, надав додаткові пояснення в підтвердження позову.

Відповідач позовні вимоги не визнає, надав клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку з необхідністю оформлення додаткових документів. Строк вирішення спору закінчився, сторони не надали заяв стосовно його продовження відповідно до ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, в зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення клопотання Відповідача.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд-

ВСТАНОВИВ:

Прокуратурою Баглійського району міста Дніпродзержинська встановлено, що, розглянувши клопотання Відповідача від 16.01.2001 року № 37, Рішенням № 51 від 15.02.2001 року № 51 Дніпродзержинської міської ради "Про затвердження матеріалів інвентаризації (закріплення), вилучення, відведення (надання) земельних ділянок юридичним та фізичним особам" Відповідачу надано в строкове платне володіння і користування, на умовах оренди, на період дії Договору оренди з ДП СУ "Хіммонтаж-208" земельну ділянку за адресою: місто Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 2, загальною площею 0, 6917 га, із яких 0, 1803 га - для розміщення виробничих приміщень; 0, 3075 га земель транспорту; 0, 1768 га - здійснення благоустрою; 0, 0271 га - розміщення дороги (частки в сумісному користуванні).

23.02.2001 року між Дніпродзержинською міською радою та Приватним підприємством "Рембуд-208" укладено Договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (державна реєстрація № 016 від 26.02.2001р.), розташованої за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Горобця, 2, площею 0, 6917 га, із яких 0, 1803 та - для розміщення виробничих приміщень: 0, 3075 га - земель транспорту; 0, 1768 га - здійснення благоустрою; 0.0271 га - розміщення дороги (частки в сумісному користуванні) на період дії договору оренди з ДП СУ "Хіммонтаж-208".

Відповідно до п. 3.1. Договору, умови щодо розміру орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін у випадках зміни умов господарювання, збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

11.01.2002 року на підставі угоди про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 23.02.2001 року п. 3.1. та п. 3.3. Договору оренди земельної ділянки викладено в новій редакції: пунктом 3.1. - збільшено розмір орендної плати; пункт 3.3. Договору викладено в наступній редакції - "Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених Договором оренди земельної ділянки; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках передбачених законодавчими актами України".

Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України "Про плату за землю". Законом № 309-VI від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 04.06.2008 року, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у такій редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

З набранням чинності Податкового кодексу України втратив чинність Закон України "Про плату за землю", в зв'язку з чим, умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам як раніше чинної ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в новій редакції), так і положенням п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.

Згідно ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п.п. 2-5 ст. 288 Податкового кодексу України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою:

а) для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

б) для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Прийняття Податкового кодексу України в частині визначення граничного рівня ціни на оренду державного та комунального майна, є обов'язковою умовою для внесення змін до раніше укладених договорів оренди, оскільки інше не зазначено в законі.

Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється лише в такій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку. Якщо після укладення договору оренди землі законами України будуть встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені договором, то діють умови договору оренди. Виняток з цього правила, встановленого ч. 5 ст. 14 Закону, становлять випадки: зазначені ст. 21 Закону, яка регулює питання, пов'язані із змінами орендної плати; визначені законами України, якщо вони підвищують рівень захисту прав орендарів, орендодавців, третіх осіб.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також: громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

26.06.2009 року Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення "Про розмір орендної плати за землю" (№ 708-39/V), яким зобов'язано орендарів земельних ділянок переукласти (внести зміни) в управлінні земельних відносин міської ради чинні договори оренди землі, розмір орендної плати в яких менший, ніж визначений ст. 21 Закону України "Про оренду землі", з встановленою річною орендною платою на рівні трикратного розміру земельного податку. Рішенням "Про внесення змін до договорів оренди землі" від 15.12.2010 року № 14-02/VІ вирішено застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладення додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати у яких не відповідає ст. 21 Закону України "Про оренду землі". З метою приведення діючих договорів у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України було прийнято рішення від 28.01.2011 року № 60-04/VІ "Про внесення змін до договорів оренди землі", яким вирішено застосувати ставку орендної плати на рівні трикратного розміру земельного податку під час укладання додаткових угод до договорів оренди землі, розмір орендної плати в яких не відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.

Листом № 560 від 27.10.2009 року управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради зверталося до Відповідача з пропозицією про перегляд Договору оренди землі та підписання додаткової угоди. Пропозицію Позивача Відповідач залишив без реагування.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив правомірність позовних вимог, в звязку з чим позов підлягає задоволенню. На Відповідача належить покласти судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись викладеним, ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 3.1. Договору оренди земельної ділянки від 23.02.2001 року (державна реєстрація № 016 від 26.02.2001р.), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та Приватним підприємством "Рембуд-208" (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, проспект Карла Маркса, 22-5, код ЄДРПОУ 30442010) виклавши його в наступній редакції:

"П. 3.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється Законом України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".

Стягнути з Приватного підприємства "Рембуд-208" ( 51937, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, проспект Карла Маркса, буд. 22, кв. 5, Код ЄДРПОУ 30442010):

- в доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 85 грн. 00 коп. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) державного мита;

- в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області р/р 31217264700005, КБКД 22050003, МФО 805012 ЄДРПОУ 24246786 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн.. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

СуддяМ.М. Боділовська Повне рішення підписано 31.05.2011 року