Рішення № 16105135, 26.05.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
5005/2963/2011
Номер документу
16105135
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.05.11р.Справа № 5005/2963/2011 За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон", м. Дніпропетровськ.

Відповідача-2: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Чередко А.Є.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: ОСОБА_1 - дов. №146 від 2.04.2011р.

Від відповідача-1: не зявився.

Від відповідача-2: не зявився.

СУТЬ СПОРУ:

У липні 2010 року регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області звернулось до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" та Дніпропетровської міської ради, в якому просило:

- зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" передати до комунальної власності територіальної громади міста Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради по акту приймання-передачі об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ промислово-будівельна компанія "Придніпровський завод", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон";

- зобов'язати Дніпропетровську міську раду прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від ТОВ "Дніпробетон" об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ промислово-будівельна компанія "Придніпровський завод", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" не здійснює жодних дій щодо виконання рішення позивача про передачу гуртожитку до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.09.2010 року у справі № ПР30/236-10 позов задоволено повністю.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 року у справі № ПР30/236-10 рішення місцевого господарського суду скасовано. В позові відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 15.02.2011р. у справі № ПР30/236-10 постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 13.12.2010 року у справі № ПР30/236-10 скасовано. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.09.2010 року у справі № ПР30/236-10 скасовано в частині задоволення позову РВ Фонду державного майна України по Дніпропетровській області про зобов'язання Дніпропетровської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток та в цій частині справу № ПР30/236-10 направлено на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.03.2011 року справу № ПР30/236-10 прийнято до свого провадження в частині скасування Вищим господарським судом України рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.09.2010 року у справі № ПР30/236-10 про задоволення позову РВ Фонду державного майна України по Дніпропетровській області про зобов'язання Дніпропетровської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток з наданням останній № 5005/2963/2011.

Під час нового розгляду справи, позивач підтримує свої позовні вимоги щодо зобов'язання Дніпропетровської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" спірний гуртожиток.

Відповідач-1, також підтримує позовні вимоги позивача. Представники відповідача-2 у судовому засіданні 19.04.2011р. проти задоволення позову заперечували та зазначали, що відповідачем-1 не була передана технічна документація на спірний гуртожиток, що унеможливлює його прийняття відповідачем-2.

Відповідачі не забезпечили явку представників до судового засідання. Відповідачем-2, також не надані витребувані судом матеріали. Враховуючи, що відповідачі були належним чином повідомлені судом про час та місце судового засідання у справі, що підтверджується її матеріалами, закінчення встановленого строку на вирішення спору у справі, достатність матеріалів справи для прийняття рішення по суті спору, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідачів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 1993 року відбулася приватизація орендного підприємства "Придніпровський завод залізобетонних конструкцій" шляхом викупу на підставі договору купівлі-продажу майна державного підприємства - цілісного майнового комплексу орендного підприємства від 20.08.1993 року, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, як продавцем, та організацією орендарів орендного підприємства "Придніпровський завод залізобетонних конструкцій", як покупцем.

Згідно п. 1 цього договору продавець продав, а покупець купив державне майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства "Придніпровський завод залізобетонних конструкцій", розташований за адресою: 320112 м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 4 на земельній ділянці загальною площею 22,15 га. Вартість придбаного цілісного майнового комплексу, згідно п.1.2 договору, складає 109 мільйонів 163 тисячі карбованців.

Згідно розділу 7 Плану приватизації орендного підприємства "Придніпровський завод залізобетонних конструкцій" на балансі підприємства станом на 01.07.1993 року перебувають об'єкти соціально-культурного призначення, в тому числі й гуртожиток 1992 року введення, балансовою вартістю 16 977 крб.

Гуртожитки, як обєкти державного житлового фонду не підлягали приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" та не входили до статутного фонду підприємства, що приватизується.

Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність регулюються Законом України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності", постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року №891, про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999 року № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України тощо.

Так, згідно п.1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджене спільним наказом від 19.05.1999 року № 908/68 Фонду державного майна України та Міністерства економіки України, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст.7 Закону України "Про управління обєктами державної власності", до повноважень регіонального відділення, яке є одним із субєктів управління обєктами державної власності (п.1 ст.4 цього Закону) відноситься, зокрема, прийняття рішення про передачу обєктів державної власності в комунальну власність.

Відповідно до вимог ст. 2 та ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності", передача обєктів з державної до комунальної власності здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо обєктів, у тому числі житлового фонду та інших об'єктів соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, у тому числі гуртожитки (п. 1.2 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891).

Згідно статті 4 Житлового кодексу УРСР та ст.1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", державний житловий фонд (жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях), це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

За визначенням гуртожитки це спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети жилі будинки (ст.ст.127-131 Житлового кодексу України та п. 3 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.1986 року №208).

Обовязкова передача гуртожитків, які є обєктами права державної власності, крім гуртожитків, що знаходяться на балансі військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України та Міністерства Внутрішніх справ України, у власність територіальних громад передбачена Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", який набрав законної сили з 01.01.2009 року.

Також, згідно з ч. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", в разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Разом з житловим фондом, відповідно до частини 2 пункту 4 статті 7 Закону України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності", передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).

Така ж норма передбачена п. 3 Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891, згідно якої разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, водо- газо, теплопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання, тощо).

Вказані об'єкти інженерної інфраструктури є невідємною складовою частиною спірних житлових будинків та забезпечують належне функціонування та використання об'єктів державного житлового фонду.

Конкретний перелік обєктів інженерної інфраструктури має бути встановлений сторонами під час складення відповідного акту прийому-передачі за наслідками роботи відповідної комісії, як це передбачено ст. 5 Закону України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності" та Положенням про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891.

Відповідно до наказу Фонду Державного майна України від 09.02.2007 року № 222 передача обєктів державного житлового фонду разом з інженерною інфраструктурою, що його обслуговує, а також інших обєктів соціально-культурного призначення, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але залишились на їх балансі, до комунальної власності здійснюється регіональними відділеннями Фонду Державного майна України за місцем розташування таких обєктів.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності" ініціатива щодо передачі обєктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном.

26 травня 2008 року Регіональним відділенням фонду Державного майна України по Дніпропетровській області видано наказ №12/10-18-УДМ про передачу у комунальну власність територіальної громади міста Дніпропетровська обєктів державного житлового фонду, які не увійшли до статутного фонду та перебувають на балансі товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон".

Листом від 24.06.2008 року №05-26-04614 та №05-11-04919 від 17.06.2009 року Регіональне відділення надіслало звернення до виконкому Дніпропетровської міської ради та товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" щодо передачі у комунальну власність територіальної громади м. Дніпропетровська державного житлового фонду (гуртожитку по вул. Карагандинській, 11а) та копію наказу №12/10-18-УДМ щодо прийняття управлінського рішення з переліком обєктів житлового фонду, запропонованих до передачі.

Управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради повідомило Регіональне відділення про готовність прийняти гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а до комунальної власності територіальної громади міста, який знаходиться на балансі товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" при виконанні порядку передачі відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року №891 "Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій", від 21.09.1998 року № 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та рішення міської ради від 06.11.2002 року №36/4 "Про надання згоди на прийняття житлового фонду та гуртожитків у комунальну власність територіальної громади міста" (лист від 03.07.2009 року за вих. №3/3252).

Тобто, відповідач-2 не заперечував проти прийняття до комунальної власності міста житлового фонду та гуртожитків, які не увійшли до статутного фонду товариства за умови дотримання порядку передачі житлового фонду, встановленого законодавством.

Отже, відповідача-2 було повідомлено про вказане управлінське рішення щодо передачі з державної у комунальну власність обєктів житлового фонду, які знаходяться на балансі відповідача-1.

Представницькими органами відповідних територіальних громад, які здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами, є органи місцевого самоврядування сільські, селищні, міські ради (п.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно ч.2 ст.4 Закону України "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності", передача обєктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.

За змістом пункту 51 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання щодо надання згоди на передачу обєктів з державної у комунальну власність, вирішується виключно на пленарних засіданнях відповідних рад.

06.11.2002 року Дніпропетровська міська рада (сесія ХХІУ скликання) прийняла рішення №36/4, яким надала згоду на прийняття житлового фонду, гуртожитків, зовнішніх інженерних мереж електро-, газо-,водо-, теплопостачання, каналізації, котелень та трансформаторних підстанцій у комунальну власність територіальної громади міста. Цим же рішенням затверджено Положення про порядок передачі обєктів права державної власності у комунальну власність територіальної громади міста.

Згідно ч. 3 п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року №1482 "Про передачу обєктів права державної та комунальної власності" передача майна здійснюється в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу.

Доказів передачі відповідачем-1 відповідачу-2, а також прийняття відповідачем-2 від відповідача-1 гуртожитку по вул. Карагандинській, 11а разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, які не увійшли до статутного фонду підприємства станом на час розгляду справи відповідачами не надано.

З огляду на вищенаведене, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.09.2010 року у справі № ПР30/236-10 було зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" передати до комунальної власності територіальної громади м.Дніпропетровська в особі Дніпропетровської міської ради по акту приймання-передачі об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м.Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, який не увійшов до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства промислово-будівельної компанії "Придніпровський завод", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон", яке в цій частині було залишено в силі Вищим господарським судом України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем-1 не надавалася відповідачу-2 технічна документація на гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а та документи, що встановлюють право на нього, як це передбачено п. 8 Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891.

З пояснень відповідача-1 вбачається, що в нього є в наявності лише технічний паспорт будівлі спірного гуртожитку станом на 1973 рік, який буде переданий відповідачу-2 разом з підписанням відповідного акту приймання-передачі спірного гуртожитку. Відповідач-1, також зазначає, що правові підстави, а також кошти для виготовлення нової технічної документації гуртожитку по вул. Карагандинській, 11а в нього відсутні.

Спірні правовідносини, також регулюються Законом України „Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, яким врегульовані правові, майнові, економічні, соціальні, організаційні питання щодо забезпечення реалізації конституційного права на житло громадян, які тривалий час на законних підставах проживають у гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або для проживання сімей.

Згідно з п.п. 3, 6 ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється, зокрема з дотриманням таких підходів: 3) передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власностіта прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону; 6) держава виділяє місцевим бюджетам кошти на заходи, пов'язані з прийняттям у комунальну власність гуртожитків (їх цілісних майнових комплексів), а саме: на виготовлення необхідної технічної документації, проведення капітального ремонту тощо, за заявками місцевих рад, в обсягах та порядку, які визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний фінансовий рік.

Таким чином, відповідно до вимог Закону України „Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, який має вищу юридичну силу ніж Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 року № 891, виготовлення технічної документації на гуртожитку має відбуватися за рахунок коштів місцевих бюджетів, а на підприємств на балансі, яких знаходяться гуртожитки.

Отже, відсутність у відповідача-1 необхідної технічної документації гуртожитку по вул. Карагандинській, 11а не може бути перешкодою для прийняття відповідачем-2 до комунальної власності спірного гуртожитку.

Окрім цього, суд враховує, що позовні вимоги позивача про зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" передати, а Дніпропетровську міську раду прийняти до комунальної власності спірний гуртожиток взаємно повязані та є невідємними одні від одного. Відтак, враховуючи залишення в силі рішення про зобовязання відповідача-1 передати гуртожиток, в суду відсутні підстави для відмови у позові в частині зобовязання відповідача-2 прийняти гуртожиток. Також, при цьому буде унеможливлено виконання судового рішення в частині зобовязання передати гуртожиток, тобто не забезпечено захист порушених прав особи, на користь якої прийнято судове рішення, що суперечить основним завданням та засадам судочинства.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача про зобов'язання Дніпропетровську міську раду прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ промислово-будівельна компанія "Придніпровський завод", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон".

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 1, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги позивача до відповідача-2 задовольнити.

Зобов'язати Дніпропетровську міську раду (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса,75, код ЄДРПОУ 04052092) прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Дніпропетровська по акту приймання-передачі від товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон" (49112, м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 4, код ЄДРПОУ 20239861) об'єкт державного житлового фонду, а саме: гуртожиток по вул. Карагандинській, 11а у м. Дніпропетровську разом з об'єктами інженерної інфраструктури, що обслуговують цей гуртожиток, який не увійшов до статутного капіталу ВАТ промислово-будівельна компанія "Придніпровський завод", правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпробетон", видати наказ.

СуддяА.Є. Чередко