Рішення № 16093612, 01.03.2011, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.03.2011
Номер справи
5817-2010
Номер документу
16093612
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 101

РІШЕННЯ

Іменем України

01.03.2011Справа №5002-7/5817-2010

За позовом Прокурора м. Євпаторії (97416, м. Євпаторія, вул. Гоголя, 5/8) в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія, пр-т Леніна, 2, ідентифікаційний код 03194074)

До відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» (95022, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16, ідентифікаційний код 20676633)

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: 1) Контрольно-ревізійне управління України в АР Крим (95006, АР Крим, м. Сімферополь, бул. Леніна, 5/7); 2) Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97405, АР Крим, м. Євпаторія, Новоселівське шосе, 1Г)

Про стягнення 249 368,00 грн.

Суддя І. І. Дворний

представники:

Від позивача ОСОБА_1 предст., дов. №374/01-21 від 21.01.2011 р.

Від відповідача не зявився (клопотання)

Треті особи 1) ОСОБА_2. предст., дов. №13-37/1/19 від 18.05.2010р.

2) не зявилася

Прокурор Сокол О. В., посв. НОМЕР_1

Сутьспору: Прокурор м. Євпаторії звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» 249368,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що в 2008-2009 роках Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради були придбані у Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» квартири для передачі сімям, постраждалим від надзвичайної ситуації, що сталася 24.12.2008 р. у м. Євпаторії, однак під час проведення перевірки було встановлена, що загальна фактична площа квартир є меншою за площу, вказану в договорах купівлі-продажу та актах приймання-передачі квартир, на 44.53 кв. м., внаслідок чого Управлінням було зайве сплачено відповідачеві 249368,00 грн., які прокурор просить примусово стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» для подальшого повернення до Державного бюджету України.

Ухвалою ГС АР Крим від 06.12.2010 р. позовна заява була прийнята до розгляду та до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, були залучені Контрольно-ревізійне управління України в АР Крим та Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії».

Контрольно-ревізійне управління України в АР Крим в наданих суду письмових поясненнях підтвердило обставини, викладені прокурором в позові.

Відповідач у судове засідання не зявився, відзив на позов не надав, однак направив до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутністю.

Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» у судове засідання не зявилося, про причини неявки суд не повідомило, про час та місце слухання справи було проінформовано належним чином рекомендованою кореспонденцією.

Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається. При цьому суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розгляд справи відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

За клопотанням позивача ухвалою ГС АР Крим від 01.02.2011 р. строк розгляду справи був продовжений на пятнадцять днів в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників позивача, прокуратури та третьої особи, суд

ВСТАНОВИВ :

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2008 р. N 1591-р «Про виділення коштів для проведення першочергових заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що виникла 24 грудня 2008 р. у м. Євпаторії» було передбачено виділити Мінпраці 70 млн. гривень для надання допомоги постраждалим від надзвичайної ситуації, що виникла 24 грудня 2008 р. у м. Євпаторії.

Вказаним розпорядженням Мінфіну та Державному казначейству приписано забезпечити перерахування 25 грудня 2008 р. Мінпраці виділених коштів та здійснити передбачені цим розпорядженням видатки без затвердження переліків витрат, пов'язаних з проведенням першочергових заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, виплатою матеріальної допомоги, придбанням житла для постраждалих та відшкодуванням вартості втраченого майна.

Згідно з пунктом 5 Порядку надання допомоги та забезпечення житлом постраждалих від надзвичайної ситуації, що виникла 24 грудня 2008 року у м. Євпаторії, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 грудня 2008 р. N 593, постраждалі сім'ї I - III категорій за їх бажанням забезпечуються квартирами, які придбаваються для них Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради (далі - Управління) відповідно до договору на придбання квартир із розрахунку не більше ніж 5,8 тис. гривень за квадратний метр житла, що придбавається.

Матеріали справи свідчать, що на виконання вищевказаних норм в 2008-2009 роках Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради придбавалися квартири постраждалим сімям.

Так, зокрема, позивачем з Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Консоль ЛТД» були укладені наступні договори купівлі-продажу квартир у жилому будинку №45-б по вул. 9 Травня в м. Євпаторія:

-договір від 29.12.08 р. № 30 на суму 3003 560,00 грн. на придбання квартир №№ 4, 6, 8, 12, 14, 16, 18, 20 загальною площею 536,35 кв. м. в жилому будинку № 45-6 по вул. 9 Травня в м. Євпаторія;

-договір від 08.01.09 р. № 32 на суму 10202696,00 грн. на придбання квартир №№ 5, 7, 11, 13, 15, 19, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 36, 39, 41, 43, 44, 49, 52, 65 загальною площею 1821,91 кв. м. у жилому будинку № 45-6 по вул. 9 Травня в м. Євпаторія; -договір від 08.01.09 р. № 34 на суму 939 890,00 грн. на придбання квартир №№ 30, 54, 69 загальною площею 167,83 кв. м. у жилому будинку № 45-6 по вул. 9 Травня в м. Євпаторія.

В пункті 1.3 Договору №30 від 29.12.2008 р. та договору №32 від 08.01.2009 р. зазначено, що вартість одного квадратного метра житла складає 5600,00 грн. В договорі №34 від 08.01.2009 р. вартість квадратного метра житла визначена на рівні 5600,25 грн.

Пунктом 1.6 договорів передбачено, що передача квартир від ТОВ Фірма «Консоль ЛТД» Управлінню оформлюється підписанням сторонами трьохстороннього акта приймання-передачі за участю власника (наймача) квартири, з числа потерпілих мешканців внаслідок зруйнування будинку № 67 по вул. Некрасова в м. Євпаторія.

Відповідні акти приймання-передачі були підписані 30.01.2009 р. та підтверджують фактичну передачу квартир (т. І, а. с. 23-60).

Оплата Управлінням за придбані квартири ТОВ Фірмі «Консоль ЛТД» здійснена в повному обсязі:

- на підставі рахунку №1/4 від 08.01.2009 р. платіжним дорученням №114 від 09.01.2009 р.;

- на підставі рахунку №1/2 від 08.01.2009 р. платіжним дорученням №51 від 09.01.2009 р.;

- на підставі рахунку №29/2 від 29.12.2008 р. платіжним дорученням №6373 від 29.12.2008 р.

З матеріалів справи вбачається, що Контрольно-ревізійним управлінням в АР Крим в період з 14.06.2010 р. по 30.08.2010 р. було проведено ревізію Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради, в результаті якої було встановлено, що загальна площа квартир №№4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 36, 39, 41, 43, 44, 49, 52, 54, 65, 69 в будинку №45-б по вул. 9 Травня в м. Євпаторія на 44,53 кв. м. менше ніж площа, зазначена в договорах купівлі-продажу та актах приймання-передачі квартир, з якої фактично був здійснений розрахунок.

Внаслідок завищення площі придбаних квартир Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради було зайве сплачено 249368,00 грн., у звязку з чим листом №3758/01-21 від 21.07.2010 р. Управління звернулося до ТОВ Фірми «Консоль ЛТД» з проханням повернути зайве сплачені кошти, яке відповідачем було залишено без задоволення листом №554 від 10.08.2010 р.

Враховуючи, що повторне звернення №4416/01-21 від 27.08.2010 р. також було залишено без задоволення листом №215 від 13.09.2010 р., Прокурор м. Євпаторії звернувся до суду з позовом про примусове стягнення коштів з відповідача.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. При цьому, майново-господарськими, згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України, визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення стосовно господарських зобовязань міститься в ч. 1 ст.193 Господарського кодексу України, якою визначено, що субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 1 статті 662 ЦК України передбачено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні (ч. 1 ст. 669 ЦК України).

Відповідно до частини 1 статті 670 ЦК України якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

З наявних в матеріалах справи відповідних актів приймання-передачі вбачається, що площа придбаних Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради та переданих постраждалим сімям квартир в будинку №45-б по вул. 9 Травня в м. Євпаторія є наступною:

- квартири №4 67,49 кв. м.;

- квартири №5 85,44 кв. м.;

- квартири №6 66,30 кв. м.;

- квартири №7 47,78 кв. м.;

- квартири №8 67,49 кв. м.;

- квартири №11 47,78 кв. м.;

- квартири №12 67,49 кв. м.;

- квартири №13 85,44 кв. м.;

- квартири №14 66,30 кв. м.;

- квартири №15 47,78 кв. м.;

- квартири №16 67,49 кв. м.;

- квартири №18 66,30 кв. м.;

- квартири №19 47,78 кв. м.;

- квартири №20 67,49 кв. м.;

- квартири №21 85,44 кв. м.;

- квартири №22 66,30 кв. м.;

- квартири №23 47,78 кв. м.;

- квартири №24 67,49 кв. м.;

- квартири №25 85,44 кв. м.;

- квартири №26 66,30 кв. м.;

- квартири №27 47,78 кв. м.;

- квартири №28 67,49 кв. м.;

- квартири №29 85,44 кв. м.;

- квартири №30 66,30 кв. м.;

- квартири №31 47,78 кв. м.;

- квартири №32 67,49 кв. м.;

- квартири №33 85,44 кв. м.;

- квартири №34 66,30 кв. м.;

- квартири №36 67,49 кв. м.;

- квартири №39 66,30 кв. м.;

- квартири №41 67,49 кв. м.;

- квартири №43 66,30 кв. м.;

- квартири №44 85,44 кв. м.;

- квартири №49 67,49 кв. м. ;

- квартири №52 85,44 кв. м.;

- квартири №54 47,78 кв. м.;

- квартири №65 67,49 кв. м.;

- квартири №69 67,49 кв. м.

Загальна площа квартир 2539,83 кв. м.

У той же час, згідно наданих Кримським республіканським підприємством «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» експлікацій площа вказаних квартир є наступною:

- квартири №4 66,10 кв. м.;

- квартири №5 83,80 кв. м.;

- квартири №6 65,20 кв. м.;

- квартири №7 47,10 кв. м.;

- квартири №8 65,80 кв. м.;

- квартири №11 47,00 кв. м.;

- квартири №12 66,30 кв. м.;

- квартири №13 83,70 кв. м.;

- квартири №14 65,50 кв. м.;

- квартири №15 47,30 кв. м.;

- квартири №16 65,80 кв. м.;

- квартири №18 65,30 кв. м.;

- квартири №19 46,90 кв. м.;

- квартири №20 65,80 кв. м.;

- квартири №21 83,60 кв. м.;

- квартири №22 65,50 кв. м.;

- квартири №23 46,90 кв. м.;

- квартири №24 65,60 кв. м.;

- квартири №25 83,60 кв. м.;

- квартири №26 65,20 кв. м.;

- квартири №27 47,20 кв. м.;

- квартири №28 65,70 кв. м.;

- квартири №29 84,50 кв. м.;

- квартири №30 65,20 кв. м.;

- квартири №31 47,30 кв. м.;

- квартири №32 65,70 кв. м.;

- квартири №33 84,40 кв. м.;

- квартири №34 65,50 кв. м.;

- квартири №36 66,00 кв. м.;

- квартири №39 65,60 кв. м.;

- квартири №41 65,70 кв. м.;

- квартири №43 65,50 кв. м.;

- квартири №44 84,00 кв. м.;

- квартири №49 66,30 кв. м. ;

- квартири №52 83,60 кв. м.;

- квартири №54 47,30 кв. м.;

- квартири №65 66,80 кв. м.;

- квартири №69 67,00 кв. м.

Отже, загальна площа квартир за даними інвентаризації складає 2495,30 кв. м., що на 44,53 кв. м. менше за площу, вказану в актах приймання-передачі квартир.

Як вже було вказано вище, вартість квартир №№4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 34, 36, 39, 41, 43, 44, 49, 52, 65, придбаних за договорами №30 від 29.12.2008 р. та №32 від 08.01.2009 р., визначалася виходячи з розрахунку 5600,00 грн. за 1 кв. м. Квартири №№30, 54, 69 були придбані за договором №34 від 08.01.2009 р., виходячи з розрахунку 5600,25 грн. за 1 кв. м.

За таких обставин, матеріалами справи підтверджується, що внаслідок завищення в договорах купівлі-продажу та актах приймання-передачі реальної площі квартир, Управлінням праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради були зайве сплачені ТОВ Фірмі «Консоль ЛТД» бюджетні кошти в загальному розмірі 249368,52 грн. (237776,00 грн. (42,46 кв. м. х 5600,00 грн.) + 11592,52 грн. (2,07 кв. м. х 5600,25 грн.)).

Таким чином, розмір заявленої прокурором до відшкодування суми є обґрунтованим та підтверджується матеріалами справ, та вказана сума має бути повернута Управлінню на підставі частини 1 статті 670 ЦК України.

Відповідачем не були надані суду докази повернення вказаних коштів в добровільному порядку, у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.

Отже, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету згідно з приписами статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» (95022, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16, ідентифікаційний код 20676633) на користь Управління праці та соціального захисту населення Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія, пр-т Леніна, 2, ідентифікаційний код 03194074, р/р 35210023000631 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) 249368,00 грн. для подальшого їх повернення до Державного бюджету України.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» (95022, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16, ідентифікаційний код 20676633) в доход державного бюджету України (код платежу 22090206, одержувач держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) державне мито в сумі 2493,68 грн.

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «Консоль ЛТД» (95022, м. Сімферополь, вул. Бородіна, 16, ідентифікаційний код 20676633) в доход Державного бюджету України (р/р 31214264700002, код платежу 22050003, в банку одержувача: ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код ЄДРПОУ 34740405) 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5.Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя господарського суду

Автономної Республіки Крим (підпис) І. І. Дворний

Рішення підписано 09.03.2011 р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримДворний І.І.