Постанова № 16086277, 05.04.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2011
Номер справи
44481/09/2070
Номер документу
16086277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"05" квітня 2011 р. Справа № 2а-44481/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.

за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,

представника позивача - Воловельської Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Червонозаводському районі міста Харкова (далі позивач або ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі відповідач або ФОП ОСОБА_2), в якому просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 штрафні санкції за порушення законодавства у розмірі 265285грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що проведеними фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області перевірками встановлено порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що складено акти перевірки. За результатами перевірок рішеннями ДПІ у Червонозаводському районі м.Харкова №0000332310 від 24.01.2009, №0000342310 від 24.01.2009, №0000352310 від 24.01.2009 до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 265285грн. Відповідач самостійно не сплатив вказану суму штрафних (фінансових) санкцій. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом, яка станом на дату звернення до суду з позовом складає 265285грн.

09.03.2011 представником позивача надано до суду уточнення до адміністративного позову, у якому представник позивача повідомляє, що заборгованість відповідача у звязку з частковою сплатою штрафних санкцій складає 146327,73грн.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судові засідання не прибув, заперечень проти позову не надсилав.

04.04.2011 від відповідача до суду надійшло клопотання, у якому ФОП ОСОБА_2 просить суд перенести судове засідання на інший день у звязку з перебуванням у відрядженні.

Суд відмовив у задоволенні вказаного клопотання у зв'язку з його необґрунтованістю та відсутністю доказів на підтвердження поважності причини неприбуття відповідача у судове засідання.

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи зазначене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.

У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідача - ФОП ОСОБА_2 - зареєстровано як фізичну особу підприємця, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.58).

23.12.2008р. фахівцями ДПА у Харківській області була проведена планова перевірка магазину, розташованого за адресою м.Харків, вул.Сумська, 114, який належить ФОП ОСОБА_2, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої був складений акт перевірки №12072/20/40/23/2614700023 від 23.12.2008 року. Зазначена перевірка проводилась у присутності касира ОСОБА_4 - особи, що уповноважена здійснювати розрахункові операції.

Перевіркою було встановлено факт проведення розрахункової операції при продажу товарів на загальну суму 28190,00грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, не роздрукування та невидача відповідного розрахункового документа; проведення розрахункових операцій через незареєстрований у встановленому порядку РРО; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 10,00грн., що є порушенням пунктів 1, 2, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон №265). Також, в ході перевірки касиром ОСОБА_4 власноручно було складено та підписано опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків станом на 23.12.2008р. о 17год. 24хв. До опису були включені кошти в розмірі 28300грн., які отримані за реалізовані товари і належать ФОП ОСОБА_2 На підставі акту перевірки було винесено рішення №0000342310 від 24.01.09р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 141340 грн., а саме:

- за непроведення розрахуноквих операцій через рро та невидачу розрахункового документа на суму 28190,00грн. - згідно п.1 ст.17 Закона України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачена фінансова санкція у 5-ти кратному розмірі вартості проданих товарів: 28190 х 5 = 140950 грн.

- проведення розрахункових операцій через рро, зареєстрований з порушенням встановленого порядку, згідно п.2 ст.17 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 340 грн.

- за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, згідно ст.22 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у 5 кратному розмірі суми, на яку виявлено не відповідність: 10 х 5 = 50 грн.

23.12.2008р. фахівцями ДПА у Харківській області була проведена планова перевірка магазина, розташованого за адресою АДРЕСА_1, який належить ФОП ОСОБА_2, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої був складений акт перевірки №12073/20/40/23/2614700023 від 23.12.2008 року. Зазначена перевірка проводилась у присутності касира ОСОБА_5 - особи, що уповноважена здійснювати розрахункові операції.

Перевіркою було встановлено факт проведення розрахункової операції при продажу товарів на загальну суму 3808,00 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, не роздрукування та невидача відповідного розрахункового документа; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 13358,00 грн., що є порушенням пунктів 1, 2, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Також, в ході перевірки касиром ОСОБА_5 власноручно було складено та підписано опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків станом на 23.12.2008р. о 17год. 30хв. До опису були включені кошти в розмірі 18216,00 грн., які отримані за реалізовані товари і належать ФОП ОСОБА_2

На підставі акту перевірки було винесено рішення №0000352310 від 24.01.09р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 85830 грн., а саме:

- за непроведення розрахуноквих операцій через рро та невидачу розрахункового документа на суму 3808,0 грн. - згідно п.1 ст.17 Закону України №265 передбачена фінансова санкція в 5-ти кратному розмірі вартості проданих товарів: 3808,0 х 5 = 19040 грн.

- за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, згідно ст.22 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у 5 кратному розмірі суми на яку виявлено невідповідність: 13358 х 5 = 66790 грн.

23.12.2008 р. фахівцями ДПА у Харківській області була проведена планова перевірка магазина, розташованого за адресою м.Харків, вул.Сумська, 118, який належить ФОП ОСОБА_2, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої був складений акт перевірки №12071/20/40/23/2614700023 від 23.12.2008 року. Зазначена перевірка проводилась у присутності касира ОСОБА_6 - особи, що уповноважені здійснювати розрахункові операції.

Перевіркою було встановлено проведення розрахункових операцій через РРО, не зареєстрованого належним чином (не поставленого на облік в району податкову інспекцію за місцем здійснення господарської одиниці); факт проведення розрахункової операції при продажу товарів на загальну суму 6619,00грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій, не роздрукування та невидача відповідного розрахункового документа; не забезпечено щоденне друкування звітного чека; реалізація товарів без наявності цінників у національній валюті у кількості 205 шт.; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 169,00 грн., що є порушенням пунктів 1, 2, 8, 9, 13 ст.3 Закону України №265. Також, в ході перевірки касиром ОСОБА_6 власноручно було складено та підписано опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків станом на 23.12.2008р. о 17год. 15хв. До опису були включені кошти в розмірі 6650,00 грн., які отримані за реалізовані товари і належать ФОП ОСОБА_2

На підставі акту перевірки було винесено рішення №0000332310 від 24.01.09р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 38115 грн., а саме:

- за непроведення розрахункових операцій через рро та невидачу розрахункового документа на суму 6620,00 грн. - згідно п.1 ст.17 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у 5-ти кратному розмірі вартості проданих товарів: 6620 х 5 = 33100 грн.

- проведення розрахункових операцій через рро, зареєстрований з порушенням встановленого порядку, згідно п.2 ст.17 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 340 грн.

- за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків, згідно ст.22 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у 5 кратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність: 170 х 5 = 850 грн.

- за незабезпечення щоденного друкування фіскального звітного чеку, згідно п.4 ст.17 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 340 грн.

- за відсутність 205 штук цінників, згідно ст.23 Закону України №265 передбачена фінансова санкція у розмірі 17 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожен невстановлений цінник, тобто 17 х 205 = 3485 грн.

Вказане підтверджується копіями вищезазначених документів, а саме: актів перевірок, х-звітів, рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000332310 від 24.01.2009, №0000342310 від 24.01.2009, №0000352310 від 24.01.2009; описів наявних купюр та монет, пояснень продавців-касирів (а.с.6-21).

Згідно зі ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; 4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; 5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; 6) забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення; 7) подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця; 8) реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; 9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; 10) друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років; 11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; 12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; 14) вводити в експлуатацію, проводити технічне обслуговування, ремонтувати реєстратори розрахункових операцій через центри сервісного обслуговування у встановленому порядку; 15) надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.

При вирішенні даного спору суд також бере до уваги наступне.

Рішення ДПІ у Червонозаводському районі м.Харкова №0000332310 від 24.01.2009, №0000342310 від 24.01.2009, №0000352310 від 24.01.2009, якими до ФОП ОСОБА_2 були застосовані штрафні (фінансові) санкції, були оскаржені ФОП О.В.Федоровою в судовому порядку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2010 у справі №2а-39334/09/2070 адміністративний позов ФОП ОСОБА_2 до ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова, ДПА у Харківській області про визнання дій незаконними та скасування рішень задоволено частково: визнано нечинними та скасовано рішення державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м.Харкова від 24.12.2008 року, а саме: №0000332310, №0000342310, №0000352310 про застосування до ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Вказана постанова була оскаржена в апеляційному порядку.

Згідно з постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2010 у справі №2а-39334/09/2070, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2010 у справі №2а-39334/09/2070 скасовано в частині задоволення позовних вимог; прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.09.2010 у справі №2а-39334/09/2070 встановлено, що, приймаючи рішення про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій від 24.12.2008 року №0000332310, №0000342310, №0000352310, ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова діяла на підставі та у спосіб, що передбачені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ч.5 ст.254 КАС України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач - ФОП ОСОБА_2 - не сплатив штрафні (фінансові) санкції у повному обсязі, станом на дату розгляду справи заборгованість відповідача перед бюджетом становить 146327,73грн., що підтверджується копією облікової картки платника ФОП ОСОБА_2 та поясненнями представника позивача у судовому засіданні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 72, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 61030; код НОМЕР_1) штрафні санкції у розмірі 146327,73грн. (сто сорок шість тисяч триста двадцять сім гривень сімдесят три копійки) у дохід Державного бюджету, на розподільчий рахунок №34129999700011 УДК Червонозаводського району, 24134627 банк ГУ ДКУ в Харківській області, 851011.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 11 квітня 2011 року.

Суддя Р.В. Мельников