Ухвала суду № 16085140, 25.05.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2011
Номер справи
2а/1770/2227/2011
Номер документу
16085140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

Справа № 2а/1770/2227/2011

25 травня 2011 року                                                                       м. Рівне          

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Шевчук С.М., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Рекорд"

доДубровицька міжрайонна державна податкова інспекція

про скасування податкових повідомлень-рішень

В С Т А Н О В И В:

24.05.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Рекорд" звернулося в суд з позовом до Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001421840/0 від 09.12.2010 року.

          В силу вимог ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи подана вона особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження, якщо заяву подано представником; чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

          В свою чергу, ст.106 КАС України встановлені, як вимоги до змісту і оформлення позовної заяви, так і вимоги долучати при необхідності, зокрема, заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Частиною 2 ст.99 КАС України, в первісній редакції було встановлено загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, тривалістю в один рік. Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI від 07.07.2010 року внесено зміни до ст.99 КАС України, які набули чинності з 30.07.2010 року. Згідно із зазначеними змінами загальний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, визначений частиною 2 ст.99 цього Кодексу, зменшено до шести місяців. Крім того, за новою редакцією ст.99 КАС України передбачено спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів. Оскільки податкові повідомлення-рішення, що приймалися на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.20011 року, є рішеннями суб'єкта владних повноважень, на підставі яких можуть бути заявлені вимоги про стягнення грошових коштів, з моменту набрання чинності змін до КАС України, строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень з 30.07.2010 року були встановлені безпосередньо цим Кодексом. За таких обставин, при судовому оскарженні податкових повідомлень-рішень відсутні підстави для застосування норм інших законів, зокрема пп.5.2.5 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, чинного до 01.01.2011 року, для визначення строку звернення до адміністративного суду. З 01.01.2011 року набув чинності Податковий кодекс України, нормами якого визначено строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду про скасування податкових повідомлень-рішень тривалістю в 1095 днів, який обчислюється з дня отримання платником податків рішення, які оскаржено і продовжується на час досудового врегулювання спору - процедури адміністративного оскарження. Однак, застосування строків звернення до адміністративного суду, визначених Податковим кодексом України, можливе лише щодо тих правовідносин, що виникли після набрання ним чинності. Відповідно нові строки оскарження до суду податкових повідомлень-рішень поширюються лише на ті податкові повідомлення-рішення, що отримані платником податку починаючи з 01.01.2011 року.

          Таким чином, до позову платника податків про оскарження податкових повідомлень-рішень, винесених до 31.12.2010 року встановлено місячний строк звернення до адміністративного суду.

          Строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч.4 ст.99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення.

          З позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, датоване 09.12.2010 року.

Позов до суду подано 24.05.2011 року, до позовної заяви не додано ні заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин такого пропуску, ні доказів здійснення процедури адміністративного оскарження, що позбавляє суд можливості вирішити питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду.

          Окрім того, позивачем до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору за вимогу немайнового характеру, або доказів звільнення від його сплати, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 106 КАС України.

          Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України та пп. “б” п. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, розмір судового збору за подання позову щодо немайнової вимоги становить 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що на сьогоднішній день рівняється 3,40 грн.

          Відповідно до абзацу першого пункту 14 розділу III Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженої Наказом Головної державної податкової інспекції України 22.04.1993 № 15, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 травня 1993 р. за № 50 при сплаті державного мита готівкою до документа, щодо якого вчиняється відповідна дія, додається оригінал квитанції кредитної установи, яка прийняла платіж, а при перерахуванні мита з рахунку платника - останній примірник платіжного доручення з написом (поміткою) кредитної установи такого змісту "Зараховано в дохід бюджету ___ грн. (дата)". Цей напис скріплюється першим і другим підписами посадових осіб і відтиском печатки кредитної установи з відміткою дати виконання платіжного доручення.          

За наведених обставин слід запропонувати позивачу усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:

- належним чином оформленого документа про сплату судового збору за такими реквізитами: одержувач –УДК у м. Рівне, код ЄДРПОУ 22586331, р/р 31414537700002 в ГУ ДКУ у Рівненській області, МФО банку 833017, код платежу 22090100, призначення платежу: судовий збір (державне мито) за подання позову до відповідача (вказати найменування), або докази звільнення від сплату судового збору;

- клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та відповідними доказами поважності причин такого пропуску та рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Рекорд" прийнятого в рамках процедури адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення №0001421840/0 від 09.12.2010 року з доказами про дату його отримання.

Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 13 червня 2011 року.

Керуючись частиною 1 статті 108 КАС України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Рекорд" до Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху.

Надати Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Рекорд" строк для усунення недоліків позовної заяви до 13 червня 2011 року.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя                               Шевчук С.М.