Постанова № 16081730, 06.06.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2011
Номер справи
2а-1670/4570/11
Номер документу
16081730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4570/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Серги С.М.,

при секретарі –Лайко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській областідо Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській областіпро скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

30 травня 2011 року Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській областіпро скасування постанови про накладення штрафу від 16.05.2011 ВП № 26058184.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що 16.05.2011 державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 21.03.2011 на підставі виконавчого листа № 2-а-2089/2011, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області 30.03.2011. Вважає, що вказана постанова про накладання штрафу є неправомірною та підлягає скасуванню, оскільки рішення суду не виконане з незалежних від нього причин: Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не є головним розпорядником бюджетних коштів, а згідно з Типовим положенням про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженим наказом Міністріва праці та соціальної політики України від 25.04.2006 № 147 встановлення розміру та виділення додаткових коштів на виконання рішень судів за минулі роки не входить до функцій Центру. Вважає, що виконання судового рішення може бути проведено тільки після збільшення бюджетних призначень на виконання рішень судів за минулі періоди.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Надіслав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки постанова про накладення штрафу від 16.05.2011 винесена з дотриманням вимог Закону України “Про виконавче провадження”.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 21.03.2011 Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області зобов'язано виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2005 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум, за 2007 рік в розмірі п'яти мінімальних заробіитних плат з урахуванням раніше виплачених сум, за 2008 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум, за 2009 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум та за 2010 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат з урахуванням раніше виплачених сум. Для примусового виконання вказаного рішення суду Оржицьким районним судом Полтавської області видано виконавчий лист № 2-а-2089/2011 від 30.03.2011.

Преамбулою Закону України “Про виконавче провадження” від 21.04.1999 року № 606-XIV (далі - Закон № 606-XIV) визначено, що цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону № 606-XIV державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

22.04.2011 державним виконавцем Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 21.03.2011 та надано боржнику строк для добровільного виконання рішення суду.

Згідно з частиною 1 статті 11 Закону № 606-XIV державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Статтею 89 Закону № 606-XIV регламентовано, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

На виконання вимог Закону України “Про виконавче провадження” державний виконавець Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області 16.05.2011 виніс постанову про накладення на боржника штрафу за невиконання без поважних причин рішення Оржицького районного суду Полтавської області у розмірі 680 грн.

Твердження позивача про те, що Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області у зазначений строк для добровільного виконання судове рішення не виконано через відсутність відповідного фінансування, судом оцінюється критично, оскільки відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України. Аналогічне правило міститься і в частині 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов‘язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов‘язок.

Відсутність відповідного фінансування не може бути визнано поважною причиною невиконання судового рішення з огляду на те, що за своїм характером є або бездіяльністю, або юридично неспроможною дією і не вказує на належне ставлення боржника до процесу організації виконання судового рішення. Відсутність грошових коштів для їх виплати може бути підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення на підставі статті 36 Закону України “Про виконавче провадження”, проте не є підставою для ухилення від виконання судового рішення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що державний виконавцем Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області при винесенні спірної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України “Про виконавче провадження”, а тому позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області до Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

          Повний текст постанови виготовлено 10 червня 2011 року.

Суддя                                                                                                               С.М. Серга