ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/3716/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серги С.М.,
при секретарі Лайко О.В.,
за участю:
представників позивача - Трухан Л.В., Довгошея А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія"до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
04 травня 2011 року Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія"звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000011550 від 24.01.2011.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що в строк до 20.11.2010 на адресу Лохвицької МДПІ направлено розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за жовтень 2010 року. До закінчення строку оплати вказаного податкового зобов'язання бухгалтером підприємства самостійно виявлено помилку у розрахунках рентної плати за жовтень 2010 року та 26.11.2010 відповідачу направлено уточнюючій розрахунок, згідно якого податкове зобов'язання збільшено на суму 171 400,23 грн та самостійно нараховано штраф у розмірі 5 % (8570,00 грн). Рентна плата за видобутий природний газ за жовтень 2010 року та самостійно нараховані штрафні санкції були своєчасно, в строк до 30.11.2010, сплачені згідно платіжного доручення № 1504 від 23.11.2010, яке проведено установою банку 24.11.2010, а тому застосування відповідачем штрафної санкції за порушення граничного строку сплати зобов'язання з рентної плати є протиправним.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. У задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи судом відмовлено, причини неявки визнані неповажними. Письмових заперечень проти позову до суду не направлено. Вимоги ухвали Полтавського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 05.05.2011 в частині надання до 17.05.2011 доказів в обгрунтування правомірності спірного податкового повідомлення-рішення відповідачем не виконані.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 04.01.2011 Лохвицькою міжрайонної державною податковою інспекцією проведено перевірку Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія" з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по рентній платі за природний газ.
За результатами перевірки складено акт № 398/15/01431535 від 04.01.2011, в якому зафіксовано несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по рентній платі за природний газ відповідно до уточнюючого розрахунку в розмірі 171 400,23 грн по строку сплати 23.11.2010 із затримкою на 1 календарний день, чим порушено пункт 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
На підставі акту перевірки Лохвицькою МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000011550 від 24.01.2011, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10 % від суми податкового боргу (17 140,02 грн).
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000 (чинного на час подачі розрахунку з рентної плати) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Така ж вимога міститься у пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001 "Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат" (чинної на час подачі розрахунку з рентної плати), а саме: платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України.
04.11.2010 Дочірнє підприємство Національна акціонерна компанія "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія" поштою направило до Лохвицької Міжрайонної державної податкової інспекції податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за жовтень 2010 року, згідно з яким сума рентної плати, яка підлягає сплаті становить 788 659,76 грн.
Згідно з пунктом 5 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 22.03.2001 платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА. У разі самостійного виявлення платником помилок у показниках поданого органу державної податкової служби податкового розрахунку сума податкового зобов'язання, визначена у такому податковому розрахунку, може бути уточненою платником самостійно у порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються. При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не накладаються.
26.11.2010 року позивачем направлено до Лохвицької МДПІ уточнюючий податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат. Згідно уточнюючого розрахунку рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за жовтень 2010 року сума рентної плати, що підлягає сплаті збільшилась на 171 400,23 грн та становить 960 059,99 грн. Крім того, позивачем самостійно нараховано суму штрафу у розмірі 5 %, а саме 8 570,00 грн.
З пояснень заступника головного бухгалтера Трухан Л.В. встановлено, що подання уточнюючого розрахунку зумовлено виявленням нею 23.11.2010 помилки у розрахунку рентної плати, яка допущена внаслідок зміни коефіцієнтів. Того ж дня Трухан Л.В. в телефонному режимі повідомлено відповідача про виявлену помилку, проте офіційно уточнюючий податковий розрахунок рентної плати за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат спрямований до Лохвицької МДПІ поштою тільки 26.11.2010, про що свідчить копія поштової квитанції.
Відповідач доказів на підтвердження реєстрації уточнюючого податкового розрахунку рентної плати за вх.№ 14531 від 23.11.2010 не надав.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 вказаного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Аналогічна вимога міститься у пункті 8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат" згідно якого сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за звітний (податковий) період, сплачується платником до Державного бюджету України протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.
Враховуючи приписи вказаних норм, граничний строк сплати податкового зобов'язання з рентної плати за жовтень 2010 року - 30.11.2010.
Згідно копії платіжного доручення № 1504 від 23.11.2010, яке проведено установою банку 24.11.2010, позивачем своєчасно сплачено визначені в уточнюючому розрахунку за жовтень 2010 року суму заборгованості та самостійно нараховані штрафні санкції.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем подано уточнюючий розрахунок та проведено сплату рентної плати у межах поточного звітного періоду до закінчення граничного строку їх сплати. Фактів, які б свідчили про порушення позивачем вимог пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", підпункту 4.3 пункту 4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123.
Таким чином, відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафну санкцію у сумі 17 140,02 грн.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення покладено на податковий орган.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 05.05.2011 Лохвицьку МДПІ зобов"язано надати докази в обгрунтування правомірності спірного податкового повідомлення-рішення, проте вимоги ухвали не виконані, заперечення проти позову до суду не представлені.
Зважаючи на те, що податкове повідомлення-рішення є правовим актом індивідуальної дії, який відповідно до повноважень суду, встановлених частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000011550 від 24.01.2011.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія" до Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Податкове повідомлення-рішення Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції № 0000011550 від 24 січня 2011 року визнати протиправним та скасувати.
Стягнути з державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України "Чернігівнафтогазгеологія" витрати у вигляді судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 7 червня 2011 року.
Суддя С.М. Серга