Постанова № 16073348, 25.05.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2011
Номер справи
2а-4194/09/1370
Номер документу
16073348
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2011 р. № 2а-4194/09/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.

за участю секретаря Галійчук А.В.,

за участю прокурора Мельничука Ю.І., представника позивача Легуцького І.І., представника відповідача Заріцької В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Самбірського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Самбірському районі Львівської області до Самбірського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкової заборгованості у розмірі 430 203,58 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Самбірський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Самбірському районі звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Самбірського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкової заборгованості у розмірі 430 203,58 грн. Згідно поданої заяви від 13.01.2010 року позивачем збільшено позовні вимоги, позивач просить суд стягнути за рахунок активів відповідача заборгованість в розмірі 1184223,22 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач в порушення вимог п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»не сплачує належних сум податків та інших обовязкових платежів до бюджету у встановленні чинним законодавством терміни. Згідно довідки Державної податкової інспекції у Самбірському районі від 14.12.2009 р. № 15625/10/24-009/2172, за даними карток особових рахунків відповідача станом на 01.12.2009 року сума податкового боргу по платежах до бюджету складає 1184 223,22 грн., в тому числі податок на додану вартість 1077 599,64 грн., податок на прибуток 14 265,32 грн., податок з власників транспортних засобів 16 600,32 грн., земельний податок 27 192,68 грн., комунальний податок 2 406,54 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища - 46 158,72 грн.

Прокурор позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.

Представник позивача у судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з врахуванням поданої заяви про збільшення позовних вимог, подав пояснення аналогічні тих, які викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача у судове засідання зявився, подав заперечення на адміністративний позов в яких зазначає, що сума боргу по податках у відповідача не рахується, поточні платежі відповідачем сплачувалися належним чином, але зараховувались позивачем як погашення заборгованості попередніх періодів, яка виникла в звязку з несплатою платежів до бюджету в 2007 2009 роках через фінансову скруту. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований Виконавчим комітетом Самбірської міської ради Львівської області 24.03.1992 року та є юридичною особою, знаходиться на обліку у ДПІ у Самбірському районі, як платник податків.

Судом встановлено, що станом на 01.12.2009 року у відповідача існує заборгованість по платежах до бюджету в розмірі 1184 223,22 грн., в тому числі податок на додану вартість 1077 599,64 грн., податок на прибуток 14 265,32 грн., податок з власників транспортних засобів 16 600,32 грн., земельний податок 27 192,68 грн., комунальний податок 2 406,54 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища - 46 158,72 грн.

Так, заборгованість по податку на додану вартість підтверджується поданими відповідачем податковими деклараціями по податку на додану вартість за 09 місяць 2007 року, за 10 місяць 2007 року, за 11 місяць 2007 року, за 12 місяць 2007 року, за 01 місяць 2008 року, за 02 місяць 2008 року, за 03 місяць 2008 року, за 04 місяць 2008 року, за 05 місяць 2008 року, за 06 місяць 2008 року, за 07 місяць 2008 року, за 08 місяць 2008 року, за 09 місяць 2008 року, за 10 місяць 2008 року, за 11 місяць 2008 року, за 12 місяць 2008 року, за 01 місяць 2009 року, за 02 місяць 2009 року, за 03 місяць 2009 року, за 04 місяць 2009 року, за 05 місяць 2009 року, за 06 місяць 2009 року, за 07 місяць 2009 року, за 08 місяць 2009 року, за 09 місяць 2009 року та за 10 місяць 2009 року. Як вбачається згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як сплата зобовязання по податку на додану вартість була сума 24523,34 грн. по декларації за 09 місяць 2007 року.

Заборгованість по податку на прибуток підтверджується поданими відповідачем деклараціями по податку на прибуток за півріччя 2007 року, за III квартал 2007 року, за 11 місяців 2007 року, за 2007 рік, за I квартал 2008 року, за півріччя 2008 року, за III квартал 2008 року, за 11 місяців 2008 року, за 2008 рік, за I квартал 2009 року, за півріччя 2009 року, за III квартал 2009 року. Як вбачається згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як сплата зобовязання по податку на прибуток була сума 3,00 грн. по декларації за півріччя 2007 року.

Заборгованість по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів підтверджується поданими відповідачем розрахунками суми вказаного податку на 2008 рік та на 2009 рік. Згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як сплата зобовязання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів була сума 2 884,39 грн. по розрахунку на 2008 рік.

Заборгованість по земельному податку підтверджується поданими відповідачем податковими розрахунками земельного податку на 2006 рік, на 2007 рік, на 2008 рік, на 2009 рік. Згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як сплата земельного податку була сума 9 399,01 грн. по податковому розрахунку на 2006 рік.

Заборгованість по комунальному податку підтверджується поданими відповідачем суду податковими розрахунками по комунальному податку за 4 кв. 2008 року, за I кв. 2009 року, за II кв. 2009 року, за III кв. 2009 року. Згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як сплата комунального податку була сума 444,03 грн. по податковому розрахунку за 4 кв. 2008 року.

Заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища підтверджується поданими суду податковими розрахунками відповідача збору за забруднення навколишнього природного середовища за I квартал 2008 року, за півріччя 2008 року, за 9 місяців 2008 року, за 2008 рік, за I квартал 2009 року, за півріччя 2009 року, за 9 місяців 2009 року. Згідно даних зворотного боку облікової картки відповідача остання плата, яка була зарахована позивачем як збір за забруднення навколишнього природного середовища була сума 15,20 грн. по податковому розрахунку за I квартал 2008 року.

У відповідності до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№ 2181-III від 21.12.2000 року зазначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

В звязку із встановленими обставинами справи суд зазначає, що відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових) платежів у встановлені законами терміни; обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів обовязкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору обовязкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованостівідповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно п.1.2 ст.1 Закону № 2181, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання (п. 1.3) цього Закону.

Податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником додатків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу) (п. 1.11) зазначеного Закону).

Активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Згідно абзацу другого пункту 5.1. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації; узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (пп. 5.3.1. п. 5.З., пп. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 вказаного Закону).

Відповідно до п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) - у рівних пропорціях.

Позивач посилається не те, що він здійснював оплату поточних податкових зобовязань, але податкова служба не зарахувала їх в оплату за вказані податкові періоди.

Дані посилання позивача судом до уваги не приймаються, оскільки кошти, що надійшли на сплату зобовязання, податку, збору, спрямовуються на погашення податкових зобовязань того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахункових платником податків податкових зобовязань, так і податкових зобовязань, розрахованих контролюючим органом.

Аналізуючи зазначені норми в сукупності, суд погоджується з позицією позивача про те, що в разі коли у платника податку наявний податковий борг за попередні звітні періоди та в разі узгодження ним податкових зобовязань в наступних податкових періодах шляхом подання податкових декларацій, такий платник податку не може самостійно визначати черговість погашення таких зобовязань.

Більше того, наявність несплачених податкових зобовязань за минулі податкові періоди позивачем не заперечувалась, а відтак, враховуючи черговість погашення таких зобовязань, відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції.

Судом встановлено, що відповідачу було винесено та направлено податкові повідомлення рішення № 0003901530/0 від 17.12.2007 року про застосування штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в сумі 31 595,52 грн., № 0002751530/0 від 14.07.2008 року про застосування штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в сумі 49 088,06 грн., № 0000011500/0 від 29.01.2009 року про застосування штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в сумі 86 340,05 грн., № 0002571500/1 від 26.10.2009 року про застосування штрафних санкцій за несплату узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в сумі 68 212,55 грн.

За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань по податку на прибуток до відповідача були застосовані штрафні санкції та винесене податкове повідомлення-рішення, а саме: № 000159230/0 від 06.12.2006 року на суму штрафної санкції 2 321 грн., з яких відповідачем сплачено 1 076 грн., та залишилось до сплати 1 244,18 грн.

За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів до відповідача були застосовані штрафні санкції та винесені податкові повідомлення-рішення, а саме: № 0001471700/0 від 11.08.2009 року на суму 4 773,87 грн.

За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань по земельному податку до відповідача були застосовані штрафні санкції та винесені податкові повідомлення-рішення, а саме: № 0003931530/0 від 17.12.2007 року на суму 1 206 грн., № 0002861530/0 від 11.09.2007 року на суму 2 394,77 грн., № 0004241530/0 від 01.10.2008 року на суму 804,03 грн., № 0002581500/0 від 11.08.2009 року на суму 977,08 грн.

За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань по податку за забруднення навколишнього природного середовища до відповідача були застосовані штрафні санкції та винесені податкові повідомлення-рішення, а саме: № 000425153/0 від 01.10.2008 року на суму 1 846,73 грн., № 0000711500/0 від 29.12.2008 року на суму 1 622,22 грн.

Слід зазначити, що суду не надано доказів того, що податкові повідомлення-рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій за несплату узгоджених податкових зобовязань оскаржувались відповідачем в адміністративному чи судовому порядку, що свідчить про їх узгодженість та відсутність заперечень з боку відповідача, а отже правомірність їх застосування з бору податкового органу. А тому суми штрафних санкцій є узгодженими та підлягають стягненню з відповідача.

Крім того, оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на прибуток, податковим органом у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 1 305,14 грн., по податку на додану вартість 135 500,86 грн., по податку з власників транспортних засобів 1 315,84 грн., по земельному податку 4 810,92 грн., по збору за забруднення навколишнього природного середовища 1 965,56 грн.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Згідно п.п.3.1.1. п.3.1.ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

У відповідності до вимог ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року N 509-XII Державні податкові інспекції в районах здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів) та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до ч. 2 п. 6 ст. 20, ст. 361 Закону України «Про прокуратуру»при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб та згідно ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, прокурор, може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідачем суду доказів в підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом не представлено та не надано доказів в спростування вимог позивача.

Оскільки відповідач господарську діяльність проводив в порушення вимог чинного законодавства, не погасив заборгованість в повному обсязі, а тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача підставні, підтвердженні матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАСУ, судові витрати у формі судового збору не належить стягувати з відповідача, оскільки позивачем не понесені.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Самбірського виробничого управління житлово-комунального господарства (81400, м. Самбір, вул. Шухевича, 1, код ЄДРПОУ 03348881) на користь Державного бюджету України податковий борг в розмірі 1184 233,22 грн. (один мільйон сто вісімдесят чотири тисячі двісті тридцять три грн. 22 коп.) за рахунок активів.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 30.05.2011 року.

Суддя Гулкевич І.З.

З оригіналом згідно

Суддя Гулкевич І.З.