Постанова № 16073300, 20.05.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2011
Номер справи
2а-1639/11/1370
Номер документу
16073300
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 травня 2011 р. № 2а-1639/11/1370

12 год. 37 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Качур Р.П.,

за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.

представника позивача Манька Л. І., відповідача Карпи О. П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»до Державного реєстратора Львівської міської ради Карпи Олександри Петрівни про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

14 лютого 2011 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява дочірнього підприємства «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»до Державного реєстратора Львівської міської ради Карпи Олександри Петрівни, в якій позивач просить: визнати протиправними дії державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П. щодо залишення без розгляду документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»08.12.2010 року, для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією»; зобовязати державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпу О. П. провести реєстраційну дію «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією»на підставі документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»та прийнятих державним реєстратором Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпою О. П. згідно з описом, датованим 13.12.2010 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 24 березня 2010 року загальними зборами ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»прийнято Рішення про зміну організаційно-правової форми діяльності Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»на Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівагропродукт». Проте, державним реєстратором прийнято рішення про залишення документів на проведення змін до установчих документів без розгляду на тій підставі, що Законом України «Про обєднання громадян»та статутом реорганізація не передбачена. Вважає такі дії реєстратора протиправними, незаконними та такими, що порушують його законні права, оскільки жодного правового обґрунтування підстав для залишення документів без розгляду та посилання на норми законодавства у повідомленні відповідача не зазначено.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити в повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, що згідно вимог ст. 21 Закону України «Про обєднання громадян»та положень статуту Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»припинення дочірнього підприємства шляхом перетворення в Товариство з обмеженою відповідальністю не належить до компетенції загальних зборів громадської організації. Крім того зазначає, що позивачем до звернення не було подано всіх необхідних документів, що підтверджується актом, просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи в їх сукупності, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Дочірнє підприємство «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»зареєстроване 28.05.1999 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 205815.

Згідно ст.1 п.1.1 Статуту Львівська громадська організація «Фонд сприяння захисту екології України»(надалі Організація») є місцем обєднання громадян, створеним відповідно до Закону України «Про обєднання громадян»на основі єдності інтересів для спільної реалізації права та свобод громадян членами Організації.

24 березня 2010 року загальними зборами ГО «Фонд сприяння захисту екології України»прийнято Рішення про припинення Дочірнього підприємства «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»шляхом перетворення його в Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівагропродукт»у звязку з відчуженням підприємства фізичним особам; створено комісію з припинення.

Як вбачається з опису вкладення у цінний лист, 08.12.2010 року на адресу Управління державної реєстрації виконавчого комітету Львівської міської ради позивачем надіслано документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, до якого додано нотаріально завірену копію рішення загальних зборів учасників від 24.04.2010 року, квитанцію про оплату за публікацію повідомлення та копію Акту вкладення документів до пакету. Вказані документи отримані відповідачем 13.12.2010 року, що підтверджується копією Опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією».

13.12.2010 року відповідачем надіслано позивачеві повідомлення № 03/01-2797вих про залишення документів без розгляду у звязку з тим, що документи подані не в повному обсязі, законодавством не передбачено перетворення громадськими організаціями належних їм підприємств в інші організаційно правові форми та розяснено право повторно звернутись до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що стали підставою для залишення документів без розгляду.

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 3 цього ж Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 34 цього ж Закону, Для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:

- нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи;

- документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Згідно ч. 4 ст. 34 цього ж Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті.

Згідно ч. 7 ст. 34 цього ж Закону державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо:

- документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

- документи не відповідають вимогам, які встановлені частиною першою статті 8 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону;

- рішення щодо припинення юридичної особи оформлено з порушенням вимог, які встановлені частиною третьою цієї статті;

- документи подані не у повному обсязі;

- рішення щодо припинення юридичної особи не містить даних про склад комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи, у тому числі їх реєстраційних номерів облікових карток платників податків.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано всі необхідні документи згідно ч. 1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». Частиною 7 статті 34 цього ж Закону закріплений вичерпний перелік підстав для залишення без розгляду документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. Судом встановлено, що документи подані позивачем у повному обсязі, а такої підстави для залишення документів без розгляду як «законодавством не передбачено перетворення громадськими організаціями належних їм підприємств в інші організаційно правові форми»у переліку підстав немає. Відтак Суд дійшов висновку про підставність позовної вимоги про визнання протиправними дій державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П. щодо залишення без розгляду документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»08.12.2010 року, для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією».

Разом з тим Суд зазначає, що згідно ст. 19 Закону України «Про обєднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом (ст. 15 Закону). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду. Отже, ліквідацією обєднання громадян є саморозпуск або примусовий розпуск, що передбачає припинення діяльності в цілому, а не її перетворення. Як вбачається з матеріалів справи та рішення загальних зборів від 24.03.2010 року, ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»24.03.2010 року прийняло рішення про реорганізацію ДП «Львівагропродукт»у Товариство з обмеженою відповідальністю, що не передбачено статутом дочірнього підприємства, відтак вказане рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують у підставності позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що відповідачем зроблено не було.

Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, дії державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П. щодо залишення без розгляду документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»08.12.2010 року для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією»є протиправними, оскільки судом встановлено відсутність порушень позивачем вимог ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».

Позовна вимога про зобовязання державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпу О. П. провести реєстраційну дію «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією»на підставі документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»та прийнятих державним реєстратором Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпою О. П. згідно з описом, датованим 13.12.2010 року задоволенню не підлягає, оскільки суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість такого рішення інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого субєкта владних повноважень.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є субєктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії державного реєстратора Виконавчого комітету Львівської міської ради Карпи О. П. щодо залишення без розгляду документів, надісланих ДП «Львівагропродукт»ЛГО «Фонд сприяння захисту екології України»08.12.2010 року для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, яке повязано з реорганізацією»

3. В іншій частині позовних вимог відмовити повністю.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Львівагропродукт»Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України»(ЄДРПОУ 30338070, м. Львів, вул. Мельника, 2, кв. 8) 1 (одну) грн. 70 коп. судового збору.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 25 травня 2011 року.

Суддя Качур Р.П.