Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2011 р. № 2а-2604/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої –судді Потабенко В.А.
за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,
за участі представників сторін:
позивача –ОСОБА_1, згідно довіреності,
відповідача –не з’явився,
третьої особи –ОСОБА_2, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Мукачівської об'єднаної Державної податкової інспекції Закарпатської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові, про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" (надалі –ДТГО "Львівська залізниця") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, прийнятого Мукачівською об'єднаною Державною податковою інспекцією Закарпатської області (надалі –Мукачівська ОДПІ), яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 906,25 грн., в тому числі: основний платіж –725,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 181,25 грн.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що висновки відповідача, викладені в акті № 36/23-01/01104500 від 17.01.2011 року про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" з питання щодо оподаткування податком на прибуток доходів, одержаних ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не від господарської діяльності залізничного транспорту за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, не відповідають чинному законодавству. ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" є відокремленим підрозділом підприємства залізничного транспорту, а не підприємством залізничного транспорту або його структурним підрозділом. Відтак, податок на прибуток, одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, має сплачувати саме ДТГО "Львівська залізниця", а не ВП, згідно п.п. 2.2.2 п. 2.2. ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Позивач у спірних правовідносинах керувався роз'ясненням ДПА України № 7979/6/15-1116 від 13.09.2004 року та роз'ясненням № 5865/6/15-1116 від 16.07.2004 року, згідно з яким платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. Оскільки ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" створений без права юридичної особи, податок на прибуток був правомірно в повному обсязі сплачений до бюджету юридичною особою –ДТГО "Львівська залізниця". Крім того, питання правомірності сплати ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" податку на прибуток вже охоплювалось документальною плановою виїзною перевіркою Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" з питання дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, оформленою довідкою № 388/23-01/011045000 від 01.11.2010 року і жодних порушень виявлено не було. В зв'язку з наведеним, просить спірне податкове повідомлення-рішення скасувати.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від Мукачівської ОДПІ надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності її представника та заперечення на позов від 28.03.2011 року, суть якого зводиться до того, що сплата податку на прибуток, що отриманий не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичної особи, здійснюється цими підрозділами самостійно. При цьому відповідач покликається на роз'яснення ДПА України від 15.05.2006 року № 5545/5/15-0315, згідно якого не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів. Вважає, що ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" порушено п.п. 2.2.2 п. 2.2. ст. 2, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а, відтак, відповідачем правомірно донараховано податок на прибуток в сумі 725,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 181,25 грн. В зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Ухвалою суду від 07.04.2011 року до участі у справ залучено третю особу, що не заявляє самостійних вимог, Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові (надалі –СДПІ у м. Львові).
В судовому засіданні представник третьої особи вирішення спору залишив на розсуд суду, зазначив, що податок на прибуток за 2010 рік позивачем сплачено в повному об'ємі, в підтвердження чого подав картку особового рахунку платника.
Заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Мукачівською ОДПІ 17.01.2011 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" з питання щодо оподаткування податком на прибуток доходів, одержаних ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не від господарської діяльності залізничного транспорту за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, висновки якої оформлені актом № 36/23-01/01104500 від 17.01.2011 року.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, яким ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 906,25 грн., в тому числі: основний платіж –725,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 181,25 грн.
Підставою для нарахування основного зобов'язання та застосування штрафних (фінансових) санкцій став висновок Мукачівської ОДПІ про порушення ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" п.п. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: не включення доходів, отриманих не від господарської діяльності залізничного транспорту (реалізації щебеневої продукції стороннім організаціям), до валових та, відповідно, заниження податку на прибуток, отриманого від такої діяльності на 725,00 грн., в тому числі за І квартал 2010 року на суму 125,00 грн. та за ІІ квартал 2010 року на суму 600,00 грн.
Однак, суд не може погодитись з такими висновками податкового органу, зважаючи на наступне.
Відокремлений підрозділ "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" створений на підставі наказу начальника ДТГО "Львівська залізниця" № 132/Н від 30.06.1994 року і функціонує відповідно до Положення про відокремлений підрозділ "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання" Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця", затв. начальником ДТГО "Львівська залізниця" 23.03.2006 року.
Згідно п. 1.2 вказаного Положення, відділ є відокремленим підрозділом ДТГО "Львівська залізниця" без права юридичної особи. Згідно п. 1.7 Положення, вихід відділу із складу залізниці не допускається.
Відповідно до довідки Головного управління статистики № 1382 від 31.03.2006 року, правовий статус суб'єкта господарювання –без створення юридичної особи, головне підприємство –ДТГО "Львівська залізниця".
В першому та другому кварталі 2010 року ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не відображав у деклараціях з податку на прибуток підприємств доходів, отриманих не від господарської діяльності відокремленого підрозділу. Натомість, згідно пояснень СДПІ в м. Львові від 29.04.2011 року та картки особового рахунку платника - ДТГО "Львівська залізниця", податок на прибуток, одержаний не від господарської діяльності ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" у І та ІІ кварталі 2010 року, був задекларований у відповідні періоди та повністю сплачений ДТГО "Львівська залізниця". Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" 28 грудня 1994 року N 334/94-ВР, з наступними змінами та доповненнями (надалі –Закон № 334), валовий доход включає, крім іншого, загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).
Згідно п. 2.2 ст. 2 Закону № 334, платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 2.2.2. п. 2 ст. 2 Закону № 334, платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст. ст. 1 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996р. № 273/96-ВР, із змінами та доповненнями, залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо; залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі.
Статтею ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що залізниця є основною організаційною ланкою на залізничному транспорті. Складовою ланкою залізничного транспорту, крім іншого, є підприємства залізниць, створення, реорганізація та ліквідація яких, затвердження їх статутів (положень), а також укладання контрактів (трудових договорів) з їх керівниками здійснюються у порядку, встановленому чинним законодавством України, а також статутами залізниць. Разом із залізницями підприємства залізничного транспорту належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного паспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Отже, поняття "підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи" і "структурні підрозділи залізниці" не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.
У ст. 5 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.
Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 29.02.1996р. № 262 визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Міністерством транспорту та зв'язку України.
Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до п. п. З, 4 цієї ж статті, підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
З матеріалів справи вбачається, що ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.
Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" у відповідності до вищевказаних вимог Господарського кодексу України діє на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006р. №80 та зареєстрованому державним реєстратором 06.02.2006 за №14151050051000929.
Отже, згідно наведеного, структурний підрозділ залізниці ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не може відноситись де підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток Мукачівській ОДПІ.
Як вже було зазначено вище, нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встановлено, що платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.
Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону № 334, господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України № К-8246/07 від 17.02.2009 року.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п.п. 4.2.2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, з наступними змінами та доповненнями (далі –Закон № 2181), податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта. Не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у спірних правовідносинах керувався наданим ДПА України податковим роз'ясненням від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 та від 16.07.2004 року № 5865/6/15/1116, згідно з яким платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що податок на прибуток, одержаний від не від господарської діяльності ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" у І та ІІ кварталі 2010 року правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО "Львівська залізниця".
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до вимог ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, висновки органу державної податкової служби, викладені в акті перевірки від 17.01.2011 року № 36/23-01/01104500, не є обґрунтованими та не знайшли свого підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами, а тому, у суду відсутні правові підстави вважати податкове зобов’язання з податку на прибуток в сумі 725,00 грн. правомірним.
Відтак, і відсутні підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.п. 17.1.3 Закону №2181.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти зокрема постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Понесені позивачем судові витрати у формі судового збору на підставі ст. 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, прийняте Мукачівською об'єднаною Державною податковою інспекцією Закарпатської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" 3,40 грн. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 04.05.2011 року.
Суддя Потабенко В.А.