Постанова № 16072373, 29.04.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2011
Номер справи
2а-2604/11/1370
Номер документу
16072373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2011 р. № 2а-2604/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої –судді Потабенко В.А.

за участю секретаря судового засідання Гойни Є.А.,

за участі представників сторін:

позивача –ОСОБА_1, згідно довіреності,

відповідача –не з’явився,

третьої особи –ОСОБА_2, згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Мукачівської об'єднаної Державної податкової інспекції Закарпатської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові, про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" (надалі –ДТГО "Львівська залізниця") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, прийнятого Мукачівською об'єднаною Державною податковою інспекцією Закарпатської області (надалі –Мукачівська ОДПІ), яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 906,25 грн., в тому числі основний платіж –725,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 181,25 грн.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що висновки відповідача, викладені в акті № 36/23-01/01104500 від 17.01.2011 року про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" з питання щодо оподаткування податком на прибуток доходів, одержаних ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не від господарської діяльності залізничного транспорту за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року не відповідають чинному законодавству. ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" є відокремленим підрозділом підприємства залізничного транспорту, а не підприємством залізничного транспорту або його структурним підрозділом. Відтак, податок на прибуток, одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту має сплачувати саме ДТГО "Львівська залізниця", а не ВП, згідно п.п. 2.2.2 п. 2.2. ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Позивач у спірних правовідносинах керувався роз'ясненням ДПА України № 7979/6/15-1116 від 13.09.2004 року та роз'ясненням № 5865/6/15-1116 від 16.07.2004 року, згідно з яким платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. Оскільки ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" створений без права юридичної особи, податок на прибуток був правомірно в повному обсязі сплачений до бюджету юридичною особою –ДТГО "Львівська залізниця". Крім того, питання правомірності сплати ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" податку на прибуток вже охоплювалось документальною плановою виїзною перевіркою Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" з питання дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, оформленою довідкою № 388/23-01/011045000 від 01.11.2010 року і жодних порушень виявлено не було. В зв'язку з наведеним, просить спірне податкове повідомлення-рішення скасувати.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від Мукачівської ОДПІ надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності її представника та заперечення на позов від 28.03.2011 року, суть яких зводиться до того, що сплата податку на прибуток, що отриманий не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичної особи, здійснюється цими підрозділами самостійно. При цьому відповідач покликається на роз'яснення ДПА України від 15.05.2006 року № 5545/5/15-0315, згідно якого не передбачено централізованої форми сплати податку на прибуток для підприємств залізничного транспорту та їх структурних підрозділів. Вважає, що ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" порушено п.п. 2.2.2 п. 2.2. ст. 2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а, відтак, відповідачем правомірно донараховано податок на прибуток в сумі 725,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 181,25 грн. В зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою суду від 07.04.2011 року до участі у справ залучено третю особу, що не заявляє самостійних вимог, Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Львові (надалі –СДПІ у м. Львові).

В судовому засіданні представник третьої особи вирішення спору залишив на розсуд суду, зазначив, що податок на прибуток за 2010 рік позивачем сплачено в повному об'ємі.

Заслухавши пояснення представників позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Мукачівською ОДПІ 17.01.2011 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" (надалі –ВП Ужгородський ВМТП) з питання щодо оподаткування податком на прибуток доходів, одержаних ВП "Ужгородський відділ матеріально-технічного постачання ДТГО "Львівська залізниця" не від господарської діяльності залізничного транспорту за період з 01.10.2008 року по 30.06.2010 року, висновки якої оформлені актом № 36/23-01/01104500 від 17.01.2011 року.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, яким ВП Ужгородський ВМТП визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств в сумі 906,25 грн., в тому числі основний платіж –725,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 181,25 грн.

В акті від 17.01.2011 року податковий орган зазначає, що ВП Ужгородський ВМТП порушено п.п. 2.2.2

Постановою Господарського суду Львівської області від 15.12.2006, яку залишено без змін ухвалою Львівського сійного господарського суду від 30.03.2007 у справі № 5/1592-18/98А частково задоволено позов Державного територіально-¦евого об'єднання „Львівська залізниця" до Державної податкової інспекції у м. Рівне та скасовано податкові повідомлення-яая №0002092342/1/23-121 від 31.08.2006 та №0002092342/2/23-121 від 13.11.2006 - повністю, №0001832342/0/23-121 від »:006, №0001832342/1/23-121 від 31.08.2006, №0001832342/2/23-121 від 13.11.2006 в частині визначення суми податкового в'язання з податку на прибуток в розмірі 27920 грн., в тому числі основний платіж -20750 грн. та штрафні санкції - 7170 грн., в і частині в позову - відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови в задоволенні позову, кач оскаржив їх в касаційному порядку.

Касаційна скарга вмотивована тим, що судами при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, розглянувши надані

вві докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких

ІЗ. ' ' ':

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суди мотивували тим, що діяльність по наданню -мних послуг та здачі майна в оренду не може вважатись господарською діяльністю залізничного транспорту, а відповідно до 2.2 п.2.2 ст.2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" платниками податку на прибуток, що одержаний не І господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи; Ісуток в розмірі 20750 грн. фактично був сплачений у бюджет за результатами відображення господарської діяльності їличної особи - ДТГО „Львівська залізниця", . а тому визначення податковим органом податкового зобов'язання є тавомірним; при цьому, відповідачем правомірно застосовано штрафну санкцію в розмірі 850 грн., оскільки Вокзал станції іе не подавав квартальної декларації з податку на прибуток до ДШ у м. Рівне за 2005 рік та за І квартал 2006 року.

Проте, з висновками судів в частині відмови в задоволенні позовних вимог погодитись не можна, з огляду на таке. Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, ггжаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до гздарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської Еьності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України "Про залізничний транспорт" від 04.07.1996р. № 273/96-ВР (із змінами та

::>вненнями) залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту

вального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у

трішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками

:ми власності та видів діяльності тощо.

Частиною п'ятою ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою -~:зничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної есності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного паспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

Отже поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи»і «структурні підрозділи залізниці»неежна ототожнювати, оскільки вони є різними, л^'-^т^

У статті 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями зничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в ежах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріпленню транспортних засобів та їх безоплатну ледачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального "користування іншим залізницям та :приємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове ристування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, -"йснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею

Пунктом 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постаноЕ: 29.02.1996р. № 262, визначено, щодо сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південні, І Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного трансгт —підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання. І компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволень:і . та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої ге;-..і діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими.законами. Відповідно до пп..З, 4 цієї ж статті підприс- г~и законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, І установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

77

З матеріалів справи вбачається, що вокзал станції Рівне не відповідає ознакам встановленим законода:. підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.

ЇС .У'Шф

Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" у відповідності до вищевказаних вимог ГК ] на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006р. №80 та зареег державним реєстратором 06.02.2006 за №1415Ю5005І000929.

Отже, згідно наведеного, структурний підрозділ залізниці - Вокзал: станції Рівне не може відноситись де підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не може бути самостійним платником г.і: прибуток. У зв'язку з чим, колегія суддів погоджується з доводами! позивача, що Вокзал станції Рівне не зобов'язаний був -декларації з податку на прибуток в ДШ у м. Рівне.

Слід також зазначити, щд нормами Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" встанов.-ї-і-;, платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.

Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", господарська діяльність -діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безг участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід :х-з«зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а так:, довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Крім того, судова колегія звертає увагу на те, що, як вбачається з матеріалів справи, позивач у спірних правові;-:.сц керувався наданим ДПА України податковим роз'ясненням від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116, згідно з яким платниками псхгтг прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспег: структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. '.

Даючи правову, оцінку даному Листу, суди виходили з того, що цим листом Державна податкова адміністрація У-:. надала роз'яснення щодо юридичних осіб, проте, аналізу щодо того чи є платником податку на прибуток структурний підр:::, було зроблено.

З таким висновком суду не можна погодитись, оскільки в роз'ясненні ДПА України від 13.09.2004р. № 7979.-6 вказано, що платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльні.—підприємства залізничного транспорту та їх Структурні Підрозділи, які мають статус юридичних осіб.

З вказаного вбачається, що в роз'ясненні визначено два суб'єкти господарювання, які є платниками податку на ііряї* що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, а саме:

підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою.

структурний підрозділ підприємства залізничного транспорту, який є юридичною особою.

Отже, оскільки Вокзал станції Рівне не відноситься ні до.першої, ні до другої категорії, податок на прибуток, одержа.- •діяльності цього відокремленого підрозділу, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО "Льади залізниця".

Відповідно до пп. "д" пп..4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників подат- і бюджетами та державними Цільовими фондами" не може. бути притягнутим до відповідальності платник податків, .=•-. відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.

Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що касаційна скарга дег**і і-

територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» підлягає задоволенню, а ухвала Львівського апе.:;_ . господарського суду від 30.03.2007 та постанову господарського суду Львівської області від 18.10.2006 у справі №5/1592-: ¦ частковому скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог повністю.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000022340/0 від 28.01.2011 року, прийняте Мукачівською об'єднаною Державною податковою інспекцією Закарпатської області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" 3,40 грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Суддя Потабенко В.А.