ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2011 р. № 2а-4032/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої cудді –Потабенко В.А.
за участю секретаря – Гойни Є.А.,
за участю представників сторін:
позивача –ОСОБА_1, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова до виробничо-торгівельної фірми "Опір" про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
ДПІ у Франківському районі м. Львова звернулася до суду з позовом до ВТФ "Опір" про стягнення коштів в сумі 7437,39 грн., що складають заборгованість підприємства перед бюджетом з податку на прибуток, податку на додану вартість, збору за забруднення навколишнього природного середовища та комунального податку.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини неявки, не подав заяви про розгляд справи за його відсутності, хоча в матеріалах справи наявні докази направлення та отримання ВТФ "Опір" повідомлення про дату, час та місце судового розгляду.
Відтак, суд вважає, що в матеріалах адміністративної справи достатньо доказів, для розгляду справи у відсутності відповідача, на підставі ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, оглянувши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Виробничо-торгівельна фірма "Опір", згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстроване виконкомом ЛМР 14.03.2000 року за адресою: 79044, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85.
Згідно самостійно поданих декларацій з податку на додану вартість від 18.01.2011 року № 123387, від 17.02.2011 року № 5597, відповідачу належало сплатити 5543,00 грн. податку на додану вартість. Також платником було обчислено суму штрафу в зв'язку з виправленням самостійно виявленої помилки, розмірі 60 грн., а податковим органом в автоматичному режимі нараховано пеню в сумі 66,25 грн.
Крім того, згідно самостійно поданих декларацій з податку на прибуток підприємств від 08.11.2010 року № 104106, від 08.02.2011 року № 135128, відповідачу належало сплатити 1710,00 грн. податку на прибуток.
Крім того, на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету від 31.12.2010 року № 6659/15-1/30823194, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0017741510/0 від 31.12.2010 року за платежем податок на прибуток, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченого із затримкою, що становить 130,44 грн.
Крім того, згідно самостійно поданих розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища від 09.11.2010 року № 104108, від 08.02.2011 року № 135130, відповідачу належало сплатити 26,00 грн. збору.
Крім того, згідно самостійно поданих розрахунків комунального податку від 08.11.2010 року № 104107, від 08.02.2011 року № 135129, відповідачу належало сплатити 173,40грн. комунального податку.
Враховуючи існуючу переплату, що підтверджена зворотнім боком облікової картки платника податку, до сплати ВТФ "Опір" станом на 17.03.2011 року всього належить 7437,39 грн.
Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2. ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ (надалі –Закон № 2181-III), ДПІ у Франківському районі м. Львова виставило ВТФ "Опір" податкові вимоги:
- від 05.11.2010 року № 1/1643 на суму 816,29 грн.;
- від 20.12.2010 року на суму 2/1918 на суму 7397,11 грн.
В матеріалах справи наявні докази направлення вказаних податкових вимог відповідачу.
Зі слів представника позивача та з матеріалів справи вбачається, що ні податкове повідомлення-рішення, ні податкові вимоги відповідачем не оскаржувались.
Згідно норм Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону № 2181-ІІІ, податковий борг –податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Відповідно до п.5.1. статті 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до цього закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов’язання або прийняв будь-яке інше рішення, що не суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення. Остаточне рішення вищого (центрального) контролюючого органу за заявою платника податків не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Згідно з підпунктом 5.4 статті 5 Закону № 2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Отже, безспірними вимогами органів стягнення слід вважати узгоджену суму податкового зобов’язання, не сплачену платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»
Відповідно до преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ, контролюючий орган –державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю і повнотою нарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) та погашенням податкових зобов’язань чи податкового боргу. Податкові органи є контролюючим органом стосовно податків і зборів (обов’язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов’язкових платежів), які віднесені до їх компетенції цим пунктом.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ, активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання) можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов’язань забезпечення боргу.
У будь-яких інших випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов’язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов’язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Усупереч наведеним нормам чинного законодавства, платник податків ВТФ "Опір" не вжив жодних заходів для погашення податкового зобов’язання.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки позивача, сума податкового боргу відповідача станом на 17.03.2011 року становить 7437,39 грн.
На даний час вказані сума податкового зобов'язання в розмірі 7437,39 грн. є узгодженою та у встановлені законом строки до бюджету не сплаченою, тобто визнається сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у термін), а, відтак, підлягає стягненню в примусовому порядку.
Враховуючи все вищеперераховане, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають, відповідно до п. 4 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 128, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позов задовольнити повністю.
Стягнути з виробничо-торгівельної фірми "Опір", код ЄДРПОУ 30823194, що зареєстрована за адресою: 79044, м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85, до бюджету податковий борг в сумі 7437 (сум тисяч чотириста тридцять сім) гривень 39 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Потабенко В.А.