Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.2.14
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 червня 2011 року Справа № 2а-4074/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого: судді Островської О.П.,
при секретарі Кір`ян О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
18 травня 2011 року позивач ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області, в обґрунтування якого вказав наступне. На підставі акту перевірки від 12.04.2011 було винесено податкове повідомлення-рішення від 22.04.2011 № 0000561840 про накладання штрафних санкцій у вигляді 1020 грн. за порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за забруднення природного навколишнього середовища та справляння цього збору» за неподання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік. Позивач вважає, що платник податків не може нести відповідальність за порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» станом на 22.04.2011 року, оскільки цей Закон втратив чинність з 1 січня 2011 року згідно з прийняттям Податкового кодексу України. Перевірка проводилась 12.04.2011 року, тобто в період коли Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вже не діяв, відповідно до чого позивач не несе будь-якої відповідальності за порушення норм закону, який втратив чинність 01.01.2011 року.
Крім того, позивач не погоджується із спірним податковим повідомленням рішенням в частині накладення штрафної санкції у розмірі 1020 грн., посилається на п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України та зазначає, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 застосовуються у розмірі 1 гривні. Позивач вказує, що навіть в разі порушення ним положень Податкового Кодексу України, штрафна санкція у вказаний період не може перевищувати 1 грн., тобто відповідач невірно застосував до позивача суму штрафної санкції.
На підставі вищевикладеного, позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Свердловську Луганської області від 22.04.2011 № 0000561840 про застосування штрафних санкцій до ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит».
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача ДПІ в м. Свердловську Луганської області у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, в своїх запереченнях послався на наступне. ДПІ в м. Свердловську Луганської області була проведена камеральна перевірка податкової звітності за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит», за результатами якої складено акт від 12.04.2011 № 241-15-20-32831359 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.04.2011 № 0000561840/0 за неподання податкової звітності за забруднення навколишнього природного середовища за четвертий квартал 2010 року. Штрафна санкція, передбачена п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобовязань за період з 01.01.2011 по 30.06.2011року. Однак позивач не здав декларацію за четвертий квартал 2010 року, на підставі якої здійснюється нарахування податкового зобовязання за четвертий квартал. Також в запереченнях зазначено, що відповідальність за порушення податкового законодавства застосовується за період 01.01.2011 по 30.06.2011 року тільки за порушення нових відмінних від старого законодавства норм права виключно при обчисленні податкових зобовязань за період 01.01.2011 по 30.06.2011 року. Вважає, що терміни подачі податкової декларації не змінилися, а тому на підставі вищевикладеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Згідно ст. ст. 10, 11 зазначеного Закону, до компетенції державних податкових інспекцій віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків.
Як передбачено п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, який в частині регулювання спірних правовідносин набув чинності з 01.01.2011 року, передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.п. 75.1.1.ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Порядок проведення камеральної перевірки передбачено ст. 76 Податкового кодексу України, згідно якої камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Проведення камеральних перевірок окремих загальнодержавних і місцевих податків та зборів визначено наказом ДПА України від 17.07.06р. №416 "Про затвердження форми Акта про результати камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) щодо окремих загальнодержавних і місцевих податків і зборів", який на момент проведення перевірки не було не скасовано.
Відповідно до вищезазначеного наказу, встановлена форма Акта, яка застосовується щодо місцевих податків і зборів; плати за землю; податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів; фіксованого сільськогосподарського податку; збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду; збору за спеціальне водокористування; збору за забруднення навколишнього природного середовища; збору за користування радіочастотним ресурсом; збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; плати за користування надрами для видобування корисних копалин; плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат; рентної плати за нафту, природний газ, газовий конденсат, що видобуваються в Україні; рентної плати за транзитне транспортування природного газу; рентної плати за транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та продуктопроводами; рентної плати за транзитне транспортування аміаку; збору за проведення гастрольних заходів; плати за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів; збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.
Камеральні перевірки податкових декларацій (розрахунків) щодо зазначених вище загальнодержавних і місцевих податків і зборів проводяться посадовими особами органів державної податкової служби в такі строки:
протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному місяцю;
протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкових декларацій (розрахунків), базовий податковий (звітний) період для яких дорівнює календарному кварталу (півріччю, року).
У разі отримання органом державної податкової служби декларацій (розрахунків), що подані з порушенням граничного строку подання, уточнюючих декларацій (розрахунків), нових звітних декларацій (розрахунків), а також декларацій (розрахунків) за нововідведені земельні ділянки (для земельного податку), за новоукладені договори (для орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності), за нові земельні ділянки (для фіксованого сільськогосподарського податку) камеральна перевірка проводиться протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання такої декларації (розрахунку).
Акт про результати камеральної перевірки податкових декларацій (розрахунків) не складається у таких випадках:
за відсутності арифметичної або методологічної помилки в поданій платником податків податковій декларації (розрахунку);
якщо до початку проведення камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку) платником податку подано нову звітну або уточнюючу декларацію (розрахунок) з виправленими показниками.
Таким чином, під час камеральної перевірки з'ясовується питання порушення терміну подання звітності, правильність визначення об'єкта оподаткування та нарахованого грошового зобов'язання, а також несвоєчасної сплати визначеного платником податку грошового зобов'язання.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Пунктом 86.2. ст. 86 Податкого кодексу України передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності юридична особа 30.12.2003 виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області, № запису про державну реєстрацію 13911080015000855 (а.с.10), перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в м. Свердловську Луганської області (а.с.35).
Головним державним податковим ревізором-інспектором відділу адміністрування платежів за землекористування, місцевих податків та зборів, ресурсних, рентних та неподаткових платежів ДПІ в м. Свердловську Луганської області проведена камеральна перевірка податкового розрахунку за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» за 2010 рік.
За результатами перевірки складено акт від 12.04.2011 №241-15-20-32831359, яким встановлено, що податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» за 2010 рік не надано, граничний термін подання 09 лютого 2011 року, чим порушено п.250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, п.249.1 ст. 249 Податкового кодексу України. Суми податку обчислюються платниками податку самостійно щокварталу. Платники податку складають податкові декларації і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового кварталу, до органів державної податкової служби.
На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем ДПІ в м. Свердловську Луганської області прийнято податкове повідомлення рішення від 22.04.2011 № 0000561840/0, яким згідно п.120.1 ст.120 Податкового кодексу України за порушення п.п. 4.1.4 п.4.1. ст..4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку встановлення нормативів збору за забруднення природного навколишнього середовища та справляння цього збору», а саме за неподання податкової звітності, застосована до позивача штрафна санкція 1020 грн.
Суд приходить до висновку, що відповідач у судовому засіданні не довів правомірності прийнятого ним рішення, з огляду на таке.
За змістом акту перевірки, підставою для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій стало неподання позивачем податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік.
Як встановлено у судовому засіданні, позивачем податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік, який повинен був бути наданий до 09.02.2011 року, до відповідача не надавався, про що у акті перевірки ДПІ м. Свердловську Луганської області зазначено, що податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік позивач не надав, чим порушив п.250.2 ст. 250 Податкового кодексу України, п.249.1 ст. 249 Податкового кодексу України.
Законодавством, яким було передбачено порядок та строки подання вказаного податкового розрахунку за 2010 рік, був Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181), який втратив чинність з 01.01.2011 року.
Згідно з п. 1.11 ст. 1 Закону № 2181, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 цього Закону передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
За змістом п.п. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позивачем дійсно будо допущено порушення строків подання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік.
Починаючи з 1 січня 2011 року, платники податків несуть відповідальність, передбачену нормами Податкового Кодексу України, зокрема, у разі виявлення за результатами камеральних перевірок порушень.
Податковий орган при визначенні розміру штрафної санкції, яка підлягає застосуванню до позивача за вказане порушення, виходив із приписів п. 120.1 ст. 120 ПК України, відповідно до яких:
неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Однак, суд не погоджує таку позицію ДПІ у м. Свердловську Луганської області, оскільки відповідно до п. 7 Підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Оскільки судом встановлено, що ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» було допущено порушення податкового законодавства після 09.02.2011 (коли сплив строк подання податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік), тобто вказане порушення було вчинене платником податку в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, то за вказане порушення податковим органом повинна була бути застосована штрафна санкція у розмірі 1 гривня.
Разом з тим, оскільки судом встановлено, що позивачем дійсно було допущено порушення вимог податкового законодавства, суд приходить до висновку що спірне податкове повідомлення рішення від 22.04.2011 № 0000561840 підлягає скасуванню в частині застосування штрафної санкції, частково на суму 1019 грн. (1020-1=1019 грн.)
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що Відповідач не довів правомірність застосування штрафної санкції у розмірі 1020 грн. за спірним податковим повідомленням рішенням, а тому позовні вимоги ДП «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» про скасування податкового повідомлення рішення від 22.04.2011 № 0000561840 підлягають частковому задоволенню.
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 06.06.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 08.06.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Дочірнього підприємства «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» до Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 1020 грн. задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення рішення Державної податкової інспекції в місті Свердловську Луганської області від 22.04.2011 № 0000561840 в частині накладення штрафної санкції в сумі 1019 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Шахта № 71-Спецпромтехніка» ТОВ Вуглепромислової фірми «Термоантрацит» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,70 грн. (одна грн.70 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 08 червня 2011 року.
Суддя О.П. Островська