Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" травня 2011 р. cправа № 2a-1280/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Чуприни О.В.
за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.
позивача: ОСОБА_1 в інтересах відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" не зявився
представника відповідача: управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області про зобовязання до вчинення дій щодо розгляду інформаційного запиту, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в інтересах відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області (далі відповідач) про зобовязання до вчинення дій щодо розгляду інформаційного запиту.
Заявлені позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем, в порушення частини 1 статті 9 Закону України "Про інформацію", пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", пункту 1 частини 1 статті 17 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в редакції чинній до 01.01.2011 року не надано відповіді по суті на жодне із поставлених запитань у запиті про надання інформації, яка стосується пенсій за віком на пільгових умовах, призначених колишнім працівникам позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 Крім того, відповідачем надано інформацію, яка не стосується предмета вказаного запиту. Вважає дії управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області щодо надання неналежної відповіді на запит такими, що порушують права позивача, а тому просить зобовязати відповідача надати чіткі відповіді на поставлені в інформаційному запиті запитання.
В судове засідання представник позивача не зявився, направив на адресу суду клопотання, в якому просив розгляд справи проводити без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, направив на адресу суду клопотання, в якому просив розгляд справи проводити без участі представника управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області. Направив на адресу суду заперечення, в якому вказав, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, так як відповідачем листом від 11.03.2011 року за №1501/03 надано належну відповідь на запитання, які поставлені в інформаційному запиті. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів.
Судом встановлено, що 01.03.2011 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області з інформаційним запитом за №79-160 про надання інформації, яка стосується пенсій за віком на пільгових умовах, призначених колишнім працівникам позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 7-8).
У вище вказаному інформаційному запиті, позивач просив надати відповідь на наступні запитання:
1) чи працювали вищеназвані особи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тобто до 1 січня 1992 року);
2) які списки (вказати їх повні назви та реквізити нормативно-правових актів, якими вони були затверджені) виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і пільгових розмірах, діяли у період роботи вищезазначених осіб із шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тобто до 1 січня 1992 року);
3) чи мали вищеназвані особи на день введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (на 1 січня 1992 року) повний або частковий стаж на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, який давав право на пенсію по старості (за віком) на пільгових умовах відповідно до Закону СРСР "Про державні пенсії" від 14.07.1956 року та Закону СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 року за № 1480-1;
4) якими документами підтверджуються факти призначення пенсій за віком на пільгових умовах вищезазначеним особам відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення'' (зважаючи на те, що у відповідних протоколах про призначення цих пенсій відсутнє, посилання на статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Механізм реалізації прав фізичних та юридичних осіб на одержання, використання, поширення та зберігання інформації встановлений Законом України ''Про інформацію'' в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про інформацію", основними принципами інформаційних відносин є гарантованість права на інформацію.
Згідно частини 1 статті 9 Закону України "Про інформацію" всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Положеннями частин 1, 3, 4 статті 32 вказаного Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що під інформаційним запитом щодо доступу до офіційних документів у цьому Законі розуміється звернення з вимогою про надання можливості ознайомлення з офіційними документами. Запит може бути індивідуальним або колективним. Він подається у письмовій формі.
Під запитом щодо надання письмової або усної інформації у цьому Законі розуміється звернення з вимогою надати письмову або усну інформацію про діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадових осіб з окремих питань.
Громадяни України, державні органи, організації і об'єднання громадян подають запит відповідному органу законодавчої, виконавчої та судової влади, його посадовим особам.
Згідно частин 1, 3 статті 29 Закону України "Про інформацію" в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, доступ до відкритої інформації забезпечується шляхом: систематичної публікації її в офіційних друкованих виданнях (бюлетенях, збірниках), поширення її засобами масової комунікації, безпосереднього її надання заінтересованим громадянам, державним органам та юридичним особам.
Обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом.
Частиною 2 статті 31 даного Закону встановлено, що державні органи та організації, органи місцевого самоврядування, інформаційні системи яких вміщують інформацію про громадян, зобовязані надати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом, а також вживати заходів щодо запобігання несанкціонованому доступу до неї.
В судовому засіданні встановлено, що 11.03.2011 року відповідач надав на інформаційний запит лист-відповідь за № 1501/03 від 11.03.2011 року (а.с. 9-11).
Із вказаного листа-відповіді вбачається, що управлінням Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області надано повну та обґрунтовану відповідь тільки на одне із вказаних у запиті питань, а саме: чи працювали колишні працівники позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тобто до 1 січня 1992 року).
В даному листі відповідач зазначив, що ОСОБА_2 працював на посаді заливальника металу у ливарному виробництві з 02.12.1985 року по 21.06.2004 року, ОСОБА_3 працював на посаді заливальника металу з 16.05.1988 року по 02.08.1999 року, ОСОБА_4 працював на посаді бензорізальника з 01.09.1978 року по 13.11.1986 року та на посаді газорізальника з 28.11.1991 року по 03.05.1993 року, ОСОБА_5 працював на посаді гальваніка з 16.07.1973 року по 12.07.2001 року та з 19.12.2002 року по 25.09.2006 року. Тобто, по всіх працівниках відповідачем вказано із якого часу (дати, місяці і року) вказані особи безпосередньо розпочали виконання своїх обовязків як працівники підприємства, правонаступником якого, на час розгляду справи, є відкрите акціонерне товариство "Івано-Франківський завод "Промприлад". Від так, за умови, що позивач у запиті безпосередньо сам вказав дату введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" - 1 січня 1992 року - із відповіді відповідача безпосередньо вбачається, який із колишніх працівників позивача, і з якого часу, безпосередньо працював на підприємстві до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", а який відповідно не працював.
Щодо інших запитань, вказаних в інформаційному запиті, управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області будь-якої відповіді позивачу не надало.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 17 Закону України Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" в редакції чинній до 01.01.2011 року, страхувальник має право безоплатно отримувати від територіальних органів Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на нього цим Законом.
Згідно вимог пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску має право безоплатно отримувати від територіального органу Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на платника згідно з цим Законом, а також для підтвердження надходження до Пенсійного фонду сплачених платником сум єдиного внеску.
А тому, суд приходить до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, щодо ненадання відповіді на 2, 3 та 4 запитання, вказані в інформаційному запиті за №79-160 від 01.03.2011 року.
Суд вважає за необхідне зазначити, що на дані спірні правовідносини не розповсюджуються вимоги частини 3 статті 22 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", відповідно до вимог якої надання органами Пенсійного фонду відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку, іншим юридичним і фізичним особам перелічених у частині другій цієї статті, допускається лише за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Питання, які визначені позивачем у запиті за №79-160 від 01.03.2011 року не стосуються інформації, яка в розумінні частини 2 статті 22 вказаного Закону є відомостями, які містяться в системі персоніфікованого обліку органів Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача про зобовязання управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області вчинити дії щодо розгляду інформаційного запиту в повному обсязі обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Коломийському районі Івано-Франківської області надати відкритому акціонерному товариству "Івано-Франківський завод "Промприлад" повну інформацію з пенсійних справ ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 - відповіді на запитання, вказані у інформаційному запиті відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" за №79-160 від 01.03.2011 року:
- які списки (вказати їх повні назви та реквізити нормативно-правових актів, якими вони були затверджені) виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і пільгових розмірах, діяли у період роботи вищезазначених осіб із шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тобто до 1 січня 1992 року);
- чи мали вищеназвані особи на день введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" (на 1 січня 1992 року) повний або частковий стаж на роботах із шкідливими та важкими умовами праці, який давав право на пенсію по старості (за віком) на пільгових умовах відповідно до Закону СРСР "Про державні пенсії" від 14.07.1956 року та Закону СРСР "Про пенсійне забезпечення громадян в СРСР" від 15.05.1990 року № 1480-1;
- якими документами підтверджуються факти призначення пенсій за віком на пільгових умовах вищезазначеним особам відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В решта позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" (код ЄДРПОУ 05782912) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 (однієї) гривні 70 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.
Постанова в повному обсязі складена 20.05.2011 року.