Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2011 р. справа № 2а/0570/5463/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14.56
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді
при секретаріХлопов А.А.
за участю:
представника позивача Добряка С.М.
представника відповідача Зубенка М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про зобовязання зняти з обліку транспортний засіб, -
В С Т А Н О В И В:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Колос» (далі СТОВ «Колос») звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, в якому просило зобовязати відповідача зняти з обліку транспортні засоби: ЗИЛ 431412 АЦПТ 5, державний номер 04075ЕВ та ЗИЛ 133ГЯ, державний номер 04056ЕВ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у серпні 2010 року господарським судом Донецької області було прийнято рішення про визнання права власності на вказані транспортні засоби за селянським (фермерським) господарством «Галіч», рішення набрало законної сили 20.09.2010 року. У звязку з чим позивач звернувся до начальника відділення РЕР м. Волноваха при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області із заявою про зняття з обліку транспортних засобів: ЗИЛ 431412 АЦПТ 5, державний номер 04075ЕВ та ЗИЛ 133ГЯ, державний номер 04056ЕВ. Відділення РЕР м. Волноваха при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області повідомило, що для зняття зазначених транспортних засобів з обліку необхідні відповідні документи, в тому числі платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів. Позивач вважає таку відмову у знятті транспортних засобів з обліку протиправною, оскільки він на теперішній час не є власником даних транспортних засобів, що встановлено рішенням суду, а також між ним та ДПІ у Волноваському районі Донецької області підписаний акт за період 01.01.2010 р. по 28.09.2010 р., згідно якого у СТОВ «Колос» відсутня заборгованість з податку з власників транспортних засобів за вказаний період.
У звязку із зазначеним позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом свої порушених прав.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав у повному обсязі надав пояснення аналогічні тим, що викладені в адміністративному позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки вважає, що зняття з обліку транспортних засобів, які належать СТОВ «Колос» у звязку з перереєстрацією на підставі рішення суду та у звязку з вибракуванням без сплати податку з власників транспортних засобів не є можливим. На підставі зазначеного відповідач вважає, що дії відповідача є обґрунтованими, а отже вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено під час розгляду справи позивач сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Колос» (СТОВ «Колос»), є юридичною особою, ідентифікаційний код 30844827.
Постановою господарського суду Донецької області від 29.03.2005 р. у справі № 27/100Б СТОВ «Колос» визнано банкрутом та відкрита ліквідаційна процедура. (а.с. 16).
Відповідач - управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області у відповідності до положення «Про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 341 (далі Положення № 341) є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.
До складу Державтоінспекції входять департамент Державтоінспекції МВС, управління (відділи) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центр безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем, спеціальний підрозділ дорожньо-патрульної служби особливого призначення при департаменті Державтоінспекції МВС, відділи (відділення) Державтоінспекції міських і районних органів внутрішніх справ, підрозділи дорожньо-патрульної служби та реєстраційно-екзаменаційної роботи.
У відповідності до п. 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1371) державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Так, 25.11.2010 року позивач (СТОВ «Колос») звернувся до відповідача із заявою про зняття з обліку транспортних засобів: ЗИЛ 431412 АЦПТ 5, державний номер 04075ЕВ та ЗИЛ 133ГЯ, державний номер 04056ЕВ, (а.с. 8), які належать йому на праві власності, що підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію (а.с. 6, 7).
Відділення РЕР м. Волноваха при УДАІ ГУМВС України в Донецькій області, листом від 03.12.2010 року № 9/9-1500 повідомило позивача про те, що для зняття з обліку транспортних засобів (ЗИЛ 431412 АЦПТ 5, державний номер 04075ЕВ та ЗИЛ 133ГЯ, державний номер 04056ЕВ) позивачу необхідно надати відповідний пакет документів, в тому числі платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів. (а.с. 9).
Суд, вважає такі дії відповідача щодо відмови позивачу у знятті з обліку транспортних засобів обґрунтованими з огляду на наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до п. 2 Положення № 341, Державтоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням, нормативними актами МВС.
У відповідності до преамбули Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.1991 № 1963-XII, що діяв на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 1963) цим Законом встановлюється податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Згідно із ст. 1 Закону № 1963, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
У абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону № 1963 зазначено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Згідно із частинами 5, 6 ст. 5 Закону № 1963, юридичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, платіжні доручення про сплату податку з написом (поміткою) установи банку про зарахування податку по наземних транспортних засобах до територіальних дорожніх фондів, а по водних транспортних засобах - до відповідних бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських).
У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
У п. 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1371) (далі Порядок № 1388) визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Згідно п. 40 Порядку № 1388 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
Згідно із п. 43 Порядку № 1388 у разі ліквідації юридичних осіб транспортні засоби знімаються з обліку на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 34 цього Порядку.
Абзацом другим п. 34 Порядку № 1388 передбачено, що перереєстрація транспортних засобів, що у зв'язку з ліквідацією юридичних осіб передаються іншим юридичним або фізичним особам, проводиться на підставі свідоцтва про реєстрацію та засвідчених в установленому порядку копій прийнятих власниками або судом рішень про ліквідацію.
Відповідно до п. 45 Порядку № 1388 вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян - за заявами їх власників.
Зняття з обліку в таких випадках проводиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів Державтоінспекції.
Абзацом 11 п. 8 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Таким чином, вищезазначеними нормами закону та порядком, який встановлює єдину на території України процедуру державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, передбачено обовязок власників транспортних засобів надавати платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів при знятті з обліку транспортних засобів.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, суд вважає, що докази, надані відповідачем у якості заперечень проти позову, є належними доказами у справі, адже вони містять вичерпну інформацію, яка об'єктивно спростовує обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи СТОВ «Колос» зняти з обліку транспортні засоби із повідомленням останнього про необхідність надати платіжні доручення про сплату податку з власників транспортних засобів, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 159, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Колос» до Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про зобовязання зняти з обліку транспортний засіб відмовити у повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 01 червня 2011 року в присутності представників сторін.
Постанова буде виготовлена у повному обсязі 06 червня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.