Постанова № 16064690, 07.06.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2011
Номер справи
2а/0570/8484/2011
Номер документу
16064690
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2011 р. справа № 2а/0570/8484/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретаріЧегринець А.М.

з участю представника позивача Соколової В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

У травні 2011 року прокурор Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що актом перевірки (протоколом) від 11 листопада 2010 року №02/18-0380 державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області встановлено факт невиконання приватним підприємством «Красноармійськ-Реал-Сервіс» пунктів 1-5 припису від 26 травня 2010 року №02/18-0191, строк виконання якого скінчився. Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано з зауваженнями.

На підставі акту перевірки 18 листопада 2010 року винесено постанову №Д-323 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 340 грн. та зазначено про встановлений законодавством 30-денний строк для її виконання.

Сума штрафу в установлений законодавством строк сплачена не була.

У звязку з наведеним просив стягнути з відповідача штраф в розмірі 340 грн.

Відповідач подав заперечення проти позову, в яких зазначав, що позивачем не враховано те, що приватне підприємство «Красноармійськ-Реал-Сервіс» надає послуги по утриманню будинків і прибудинкових територій на підставі трьохстороннього договору від 01 січня 2008 року № 1 на виконання комунального замовлення по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій житлових комплексів № 5 і 6, якій було укладено між Красноармійською міською радою (як власником), комунальним підприємством «Красноармійський центр єдиного замовника» (як балансоутримувачем) і приватним підприємством «Красноармійсь-Реал-Сервіс» (як виконавцем) на підставі конкурсу відповідно до ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Пунктом 1.2 вказаного договору передбачено, що приватне підприємство «Красноармійськ-Реал-Сервіс» приймає на себе зобов'язання по наданню споживачам комплексу послуг по утриманню будинків і прибудинкових територій, вартість і структура тарифу по утриманню яких затверджується рішенням Красноармійського міського виконавчого комітету. Відповідно до п. 5.1. договору розміри діючих тарифів на послуги, роботи по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій, затвердженні рішенням Красноармійського міського виконавчого комітету від 20 вересня 2009 року № 606. Підприємство надає послуги за рахунок квартирної плати, отриманої від споживачів, відповідно до затвердженого тарифу. Підприємство виконує обслуговування внутрішньо будинкових електричних мереж, а саме: поточний ремонт електричних мереж для електропостачання освітлення міст загального користування; заміну електричних пристроїв в сходових клітинах та технічних приміщеннях, ізоляторах, запобіжниках, автоматичних вимикачах, дрібний ремонт електропроводки з частковою заміною до 10 % довжини. Згідно з умовами вказаного договору виконання робіт, які не входять до квартирної плати, проводяться за рахунок інших джерел.

Підприємство неодноразово зверталося до Красноармійської міської ради (власника) і комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» (балансоутримувача) з проханням виділити кошти на виконання припису Державної інспекції, але коштів виділено не було. Так, згідно з протоколом від 13 травня 2010 року № 40 засідання планово-бюджетної комісії Краснормійської міської ради Балансоутримувачу (КП «КЦЄЗ») в додатковому виділенні коштів для проведення робіт по обладнанню житлових будинків заземлюючими пристроями відмовлено. Тому фінансування робіт по припису Держенергонагляду, які не входять до тарифу з утримання житла, носило би нецільовий характер та розцінювалось би як порушення фінансової дисципліни.

Отже, виконати роботи згідно з приписом субєкта владних повноважень підприємство не мало можливості в зв'язку з відсутністю коштів на проведення цих заходів.

Крім того, вважав, що підприємством не було порушено правил господарської діяльності, оскільки воно виконувало договірні зобов'язання відповідно до умов договору. На думку відповідача, Держенергонаглядом не враховано умови договору від 01 січня 2008 року № 1, положення господарського та цивільного законодавства, невірно застосовані положення ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідач просив розглядати справу у відсутності його представника і в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові. Пояснив, що невиконання вимог припису є безумовною підставою для накладення штрафу. Просив задовольнити позов.

Судом встановлено, що 26 травня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області на підставі акту перевірки від 26 травня 2010 року №02/18-0191, відносно приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс», яке є юридичною особою, винесено припис №02/18-0191 про усунення порушень вимог законодавства про електроенергетику в строк до 26 серпня 2010 року.

Припис отримано відповідачем 27 травня 2010 року.

В період з 10 листопада 2010 року по 11 листопада 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області проведено планову перевірку виконання вимог припису від 26 травня 2010 року №02/18-0191, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 11 листопада 2010 року №02/18-0380, в якому відображено не виконання припису у частині:

п. 1 щодо надання акту розмежування балансової належності еклектичних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін до договору з Красноармійським РЕМ згідно зі складеною на 19 червня 2009 року схемою зовнішнього електропостачання підприємства;

п. 2 щодо надання загальних схем електропостачання, складених для споживача в цілому та для окремих дільниць - однолітні схеми зовнішнього та внутрішнього електропостачання будинків з урахуванням приєднання субспоживачів;

п. 3 щодо надання паспортів на заземлювальні пристрої будинків;

п. 4 щодо надання протоколів іспитів згідно із затвердженим «Графіком ремонтів і профілактичних випробувань обладнання», а саме: заміру опору розтікання на основних заземлювачах, заземлювальних магістралях та устаткуванні, протоколи перевірки ізоляції;

п. 5 щодо виконання заземлення всіх комутаційних апаратів, електродвигунів, обладнання обєктів по підрозділам підприємства.

Акт перевірки (протокол) складено в присутності уповноваженої особи відповідача, отримано та підписано із зауваженнями.

11 листопада 2010 року подані заперечення на акт перевірки, в яких зазначалося, зокрема, що виконати роботи згідно з приписом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області підприємство не мало можливості в зв'язку з відсутністю коштів на проведення таких заходів. Так, приватне підприємство «Красноармійськ-Реал-Сервіс» неодноразово зверталося до Красноармійської міської ради (власника) і комунального підприємства «Красноармійський центр єдиного замовника» (балансоутримувача) з проханням виділити кошти на виконання припису, але коштів виділено не було. Тому фінансуванні робіт по припису Держенергонагляду, які не входять до тарифу з утримання житла, носило би нецільовий характер.

18 листопада 2010 року на засіданні ради Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області, прийнято рішення про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 340 грн.

На підставі акту перевірки за невиконання вимог припису від 26 травня 2010 року №02/18-0191 начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду винесено постанову від 18 листопада 2010 року №Д-323 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою накладено штраф у розмірі 340 грн.

Вказана постанова отримана відповідачем 25 листопада 2010 року. Суму штрафу сплачено не було.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис субєкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Положень, які б встановлювали пільги щодо сплати штрафу за порушення в сфері електроенергетики в залежності від статусу підприємства, установи, організації, чи його фінансового стану, законодавство не містить.

Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.

Посилання, що викладені в запереченнях проти позову, не звільняють відповідача від сплати штрафу.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства «Красноармійськ-Реал-Сервіс» (код ЄДРПОУ 34812228) на користь Державного бюджету України (рахунок №31110106700060, УДК в м. Красноармійську, ГУ ДКУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686579, одержувач: бюджет м. Красноармійська) штраф в розмірі 340 (триста сорок) грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Логойда Т. В.