Постанова № 16063351, 08.06.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2011
Номер справи
2а-6163/10/0470
Номер документу
16063351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2011 р. Справа № 2а-6163/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коблової О. Д. при секретаріТуранській С.О. за участю: представника позивача Крохмаль С.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області до Нікопольської районної державної адміністрації про зобовязання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ: Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Нікопольської районної державної адміністрації, з позовними вимогами, з урахуванням уточнень позовної заяви, про зобовязання Нікопольську районну державну адміністрацію виконати вимоги КРУ в Дніпропетровській області від 15.04.2010 року № 04-08-02-13/3487 на суму 5169 652,48 грн., а саме: - відшкодувати недостачу бензину на суму 12 423,75 грн. та збитків від недостачі на суму 17 542,33 грн. з подальшим перерахуванням до Державного бюджету на рахунок 31114102700174 УДК в Нікопольському районі Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 23929796, код доходів 21080600, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи; - усунути порушення недоотримання орендної плати на загальну суму 5139 686,4 грн., з них внаслідок заниження ставок орендної плати за землю через не укладання додаткових угод на суму 4940 833,56 грн., надання в безоплатне користування земельних ділянок на суму 198 852,84 грн., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В обґрунтування позову зазначено, що відповідно до п. 2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Дніпропетровській області на І квартал 2009 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Нікопольської районної державної адміністрації за період з 01.01.2007р. по 01.03.2009р. (акт ревізії від 15.04.2009 року № 08-21/27).

Контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області листами від 23.04.2009 року № 08-02-13/3450, від 15.04.2010 року № 04-08-02-13/3487 на адресу Нікопольської районної державної адміністрації направлено вимоги, якими зобов'язано усунути вказане порушення. Також, листом від 28.01.2010 року № 04-08-02-13/687 на адресу об'єкта контролю направлений запит про надання інформації щодо виконання вимог. Однак, до теперішнього часу відповідач обов'язкові вимоги в повному обсязі не виконав, порушення на суму 5169 652,48 грн. не усунув.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Відповідач процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, причини неявки не повідомив, на пропозицію суду заперечень проти позову та доказів на їх підтвердження не направив. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, а також всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Згідно з п.10 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області відповідно до Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління в України від 09.01.2001 року № 111, є органом виконавчої влади.

Крім того, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами суб'єктів, що ревізуються чи перевіряються.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи КРУ в Дніпропетровській області на І квартал 2009 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Нікопольської районної державної адміністрації за період з 01.01.2007р. по 01.03.2009р. (акт ревізії від 15.04.2009 року № 08-21/27), в ході якої встановлено наступне.

В ході ревізії організації фактичного контролю за збереженням талонів на паливно-мастильні матеріали встановлено нестачу бензину А-76 в кількості 3000 л на загальну суму 5 601,21 грн. та дизельного палива в кількості 3605 л на загальну суму 6 822,54 грн. (яке рахується за колишнім начальником відділу з питань надзвичайних ситуацій ОСОБА_4).

Тобто, ревізією встановлена недостача паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 12 423,75 грн., що є порушенням п. 1 ст. 9, п. 1 ст. 10 Закону України від 16.07.1999 року № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 54 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом ДКУ від 08.12.2000 року № 124.

Відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, недостачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1999 року № 116, розмір збитків від недостачі бензину становить 17 542,33 грн.

Ревізією дотримання земельного законодавства при використанні земель промисловими підприємствами встановлено, що між Нікопольською РДА та ВАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» укладений договір оренди від 01.10.2006 року б/н на термін з 01.10.2006р. по 31.12.2054р., зареєстрований у Нікопольському відділі ДЗК 25.01.2007 року № 040712500006. За умовами договору в оренду надано 8133,048 га - землі під відкритими розробками, кар'єрами, шахтами та відповідними спорудами та території Кіровської, Менжинської, Покровської, Чкалівської, Шорохівської сільських рад. Розмір орендної плати складає 575,0 грн. за 1 га.

Однак, відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року № 161 «Про оренду землі» із змінами, внесеними Законом України від 03.06.2000 року № 309 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Дія Закону України № 309 починається з дня опублікування, тобто з 04.06.2008 року.

Розмір земельного податку за землі іншого призначення відповідно до ст. 8 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 справляється із розрахунку 5% від грошової оцінки площі ріллі по області. Згідно з даними головного управління земельних ресурсів, середня грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2007 року становила 9 851,96 грн., станом на 01.01.2008 року 10 130,03 грн. Тобто, земельний податок у 2007 році становив 492,6 грн., у 2008 році - 506,5 грн. за 1 га. Таким чином, розмір орендної плати з 04.06.2008 року повинен становити 1 519,5 грн. (506,5 х 3).

Враховуючи зазначене, втрати бюджету від заниження ставки орендної плати по договору від 01.10.2006 року за період з 04.06.2008р. по 31.12.2008р. становить 4 428 500,52 грн.

Крім того, у порушення вимог п. 10 постанови КМУ від 03.03.2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» та ст. 14 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України, умовами договору чітко не визначено коригування розміру орендної плати з урахуванням індексу інфляції, що призвело до втрат бюджетів від не проведення індексації за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. у розмірі 294 619,68 грн.

Таким чином, загальна сума втрат бюджетів через заниження розміру орендної плати та незастосування індексу інфляції становить 4 723 120,20 грн.

Ревізією земельного законодавства при використанні земель водного фонду встановлено, що відповідно до договорів оренди від 23.08.2007 року № 17 та від 15.08.2003 року № 5, укладених між Нікопольською РДА та громадянином ОСОБА_5 та ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський» на 49 років, на території Першотравенської сільської ради надано в оренду земельні ділянки водного фонду (ставки ОСОБА_5 - 198,86 га, ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський» - 26,706 га), розмір орендної плати по договорами становить 30,0 грн. за 1 га.

Однак, як вище зазначено, відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку. Розмір земельного податку за землі водного фонду відповідно до ст. 11 Закону України «Про плату за землю» справляється із розрахунку 0,3% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Згідно з даними головного управління земельних ресурсів середня грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2007 року склала 9 851,96 грн., станом на 01.01.2008 року 10 130,03 грн. Тобто, земельний податок у 2007 році становив 29,56 грн., у 2008 році - 30,4 грн. за 1 га. Розмір орендної плати з 04.06.2008 року повинен становити 91,2 грн. (30,04 х 3). Таким чином, втрати бюджетів від заниження ставки орендної плати по договорах з громадянином ОСОБА_5 та ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський» за період з 04.06.2008р. по 31.12.2008р. становить 7 658,42 грн.

До ревізії наданий договір оренди землі під господарськими будівлями від 04.09.2006 року № 15, укладений між Нікопольською РДА та ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський» для обслуговування будівель і споруд по розведенню птиці на території Першотравенської (41,06 га) та Придніпровської (37,11 га) сільських рад на термін 49 років з 09.10.2006 року. Орендна ставка визначена в розмірі 685,2 грн. за 1 га.

При цьому, в порушення ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та ст. 8 Закону України «Про плату за землю», оскільки розмір орендної плати з 04.06.2008 року повинен становити 1 519,5 грн. (506,5 х 3), встановлені втрати бюджетів від заниження ставки орендної плати по вказаному договору за період з 04.06.2008р. по 31.12.2008р. у розмірі 37 136,17 грн.

Аналогічно, у ході ревізії дотримання земельного законодавства при використанні земель промисловості, комерційного та іншого призначення на території Придніпровської, Менжинської та Кіровської сільської ради по 13 землекористувачам, в порушення ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та ст. 8 Закону України «Про плату за землю», втрати бюджетів від заниження ставки орендної плати за період з 04.06.2008р. по 31.12.2008р. становить 5 707,66 грн., з них на території Придніпровської сільської ради 5 133,09 грн. (ЗАТ «Завод Механік», ПП «Лідер», ТОВ «Ажіо», ПП «ДТЦ «Південенергоресурси», ПП «Фірма «Агропромсервіс», ТОВ «Форт», ПП «ОСОБА_6», ВАТ «Укртелеком», ТОВ «Агро-М»), на території Менжинської сільської ради 374,24 грн. (ТОВ «Діоніс», ОСОБА_7, ВАТ «НЗФ»), на території Кіровської сільської ради 200,03 грн. (ПП «Сандул»).

Ревізією земельного законодавства при використанні земель рекреаційного призначення встановлено, що між Нікопольською РДА та ТОВ «Мисливець» укладено договір від 06.07.2006 року № 45 на використання 16,0706 га, розмір орендної плати становить 169,41 грн. за 1 га.

Як зазначалося вище, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку. Розмір земельного податку за землі рекреаційного призначення відповідно до ст. 9 Закону України «Про плату за землю» справляється із розрахунку 50% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Згідно з даними головного управління земельних ресурсів середня грошова оцінка 1 га ріллі по Дніпропетровській області станом на 01.01.2007 року склала 9 851,96 грн., станом на 01.01.2008 року - 10130,03 грн. Тобто, земельний податок у 2007 році становив 4 925,98 грн., у 2008 році - 5 065,02 грн. за 1 га. Таким чином, розмір орендної плати з 04.06.2008 року повинен становити 15 195,06 грн. (5065,02 х 3). Враховуючи зазначене, втрати бюджетів від заниження ставки орендної плати по договору з ТОВ «Мисливець» за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. становить 16 6911,11 грн.

Таким чином, загальна сума заниження орендної плати внаслідок заниження ставок плати за землю через не укладення додаткових угод до договорів становить 4 940 833,56 (4 723 120,20 + 7 658,42 + 37 136,17 + 5 707,66 + 166 911,11) грн.

Також, ревізією встановлено, що на території Придніпровської сільської ради відповідно до форми 3-зем рахуються земельні ділянки під господарськими будівлями та дворами загальною площею 150,0451 га, з них 102,85 га - ТОВ «Аврора», з яким не укладено договір оренди, чим порушено ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ст. 125 Земельного Кодексу України. Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про плату за землю» та ст. 21 Закону України «Про оренду землі» за період з 01.01.2007р. по 31.12.2008р. втрати бюджету від безоплатного використання земель складають 162 821,55 грн.

Аналогічно, на території Першотравневої сільської ради відповідно до форми 6-зем рахуються земельні ділянки під господарськими будівлями та дворами загальною площею 96,82 га, які використовуються ЗАТ «Птахокомбінат «Дніпровський», з них за межами населених пунктів укладено договорів на 41,06 га, 33 га використовуються в межах населених пунктів, на 22,76 га не укладено договір оренди, чим спричинено втрати бюджету від безоплатного використання земель на суму 36 031,29 грн.

Загальна суму втрат бюджету внаслідок надання в безоплатне користування земельних ділянок становить 198 852, 84 (162 821,55 + 36 031,29) грн.

Таким чином, загальна сума втрат бюджету внаслідок недоотримання орендної плати становить 5 139 686,4 (4 940 833,56 + 198 852,84) грн.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», контрольно-ревізійним управлінням в Дніпропетровській області листами від 23.04.2009 року № 08-02-13/3450, від 15.04.2010 року № 04-08-02-13/3487 на адресу Нікопольської районної державної адміністрації направлено вимоги, якими зобов'язано усунути вказане порушення. Також, листом від 28.01.2010 року № 04-08-02-13/687 на адресу об'єкта контролю направлений запит про надання інформації щодо виконання вимог. Однак, до теперішнього часу відповідач обов'язкові вимоги не виконав, порушення на суму 5169 652,48 грн. не усунув.

Слід зазначити, що згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:

- суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України;

- суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області до Нікопольської районної державної адміністрації про зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобовязати Нікопольську районну державну адміністрацію виконати вимоги КРУ в Дніпропетровській області від 15.04.2010 року № 04-08-02-13/3487 на суму 5169 652,48 грн., а саме:

- відшкодувати недостачу бензину на суму 12 423,75 грн. та збитків від недостачі на суму 17 542,33 грн. з подальшим перерахуванням до Державного бюджету на рахунок 31114102700174 УДК в Нікопольському районі Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 23929796, код доходів 21080600, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи;

- усунути порушення недоотримання орендної плати на загальну суму 5139 686,4 грн., з них внаслідок заниження ставок орендної плати за землю через не укладання додаткових угод на суму 4940 833,56 грн., надання в безоплатне користування земельних ділянок на суму 198 852,84 грн., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови складений 06 червня 2011 року.

Суддя О. Д. Коблова