Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.05.11Справа №2а-1507/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: Судді Майсак О.І.,
при секретарі: Маненкової А.І.,
за участю: представника заявника ОСОБА_1 (довіреність № 356/10-004 від 11.06.2010 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансфер-Юг»про стягнення суми податкового боргу в розмірі 199902,00 грн.,
в с т а н о в и в:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансфер-Юг»про стягнення суми податкового боргу в розмірі 199902,00 грн. Вказує, що 19.05.2011 року ТОВ «Трансфер-Юг»було надано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з податку на додану вартість № 41156 від 19.04.2011 року, в якій підприємство самостійно визначило собі податкове зобовязання з податку на додану вартість до сплати у розмірі 199902,00 грн. Термін сплатив казаного зобовязання припадає на 30.04.2011 року, проте платником податків дане зобовязане сплачено не було.
Ухвалою від 10 травня 2011 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 10 травня 2011 року підготовче провадження було закінчено та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав подання, просить задовольнити. Вказує, що 19.05.2011 року ТОВ «Трансфер-Юг»було надано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з податку на додану вартість № 41156 від 19.04.2011 року, в якій підприємство самостійно визначило собі податкове зобовязання з податку на додану вартість до сплати у розмірі 199902,00 грн. Термін сплатив казаного зобовязання припадає на 30.04.2011 року, проте платником податків дане зобовязане сплачено не було.
Відповідач, явку повноважних представників у судове засідання не забезпечив, письмові заперечення на позовну заяву не надав, про час та місце проведення судових засідань повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Відповідач був повідомлений за адресою вказаною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.9).
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 1, 7 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України Провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо: 1) зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків; 2) підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків; 3) стягнення коштів за податковим боргом. У разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню. Розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання. З урахуванням викладеного, вказана адміністративна справа підлягає розгляду Окружним адміністративним судом міста Севастополя за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню.
Судом встановлено наступне: Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансфер-Юг»зареєстроване як юридична особа Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополі 13.04.2006 року (код ЄДРПОУ 34301259) (зворотній а.с.9) та перебуває на обліку в ДПІ Ленінського району м. Севастополя з 13.04.2006 року (а.с.12).
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі Кодекс № 2755) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) обєкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є обєктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обовязок із сплати податків ті зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до ст. 15 Кодексу № 2755 Приватне підприємство «Торгівельний комплекс «Диалог»є платником податків та зборів (обов'язкових платежів).
19.04.2011 року ТОВ «Трансфер-Юг» було надано у ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя податкову декларацію з податку на додану вартість №41156 від 19.04.2011 року, в якій підприємство самостійно визначило собі податкове зобовязання з податку на додану вартість до сплати у розмірі 199902,00 (а.с.13).
Податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 199902,00 грн. по терміну сплати 30.04.2011 року ТОВ «Трансфер-Юг» сплачено не було.
Відповідно до п. 46.1. ст.. 46 Кодексу № 2755 податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Кодексу № 2755 платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Кодексу № 2755 крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 цього Кодексу не підлягає оскарженню податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1. статті 57 Кодексу № 2755 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Строком сплати податку та збору, відповідно до п. 31.1 статті 31 Кодексу № 2755, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обовязку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
З урахуванням вищевикладених нормативно-правових норм судом робиться висновок, що, задекларована ТОВ «Трансфер-Юг»сума податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 190902,00 грн. є самостійно узгодженим платником податків та, враховуючи, що 30.04.2011 є вихідним днем, мали бути сплачені в строк до 29.04.2011 року включно.
Момент виникнення податкового боргу ТОВ «Трансфер-Юг»припадає на 30.04.2011 року о 00.00 годин.
Відповідно до частини 2 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно з частиною 10 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України строки, встановлені цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення. Строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Враховуючи, що період з 30.04.2011 року по 03.05.2011 року охоплюється вихідними та святковими днями, строк у 24 годин, протягом яких згідно з частиною другою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України до суду повинно бути внесено подання про стягнення коштів за податковим боргом, у даному випадку починає перебіг з нуля годин 04.05.2011.
Відповідно до ч. 9 ст. 103 Кодексу адміністративного судочинства України строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
З матеріалів справи вбачається, що позовна заява була передана до поштового відділення № 11 ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя 04 травня 2011 року, подання надійшло до суду 10.05.2011 року, тобто з дотримання строку звернення, передбаченого ст. 103, ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 95.1, п. 95.2 статті 95 Кодексу № 2755 орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги..
Податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу (п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Кодексу № 2755).
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» (що діяв на момент виникнення заборгованості попередніх періодів) ТОВ «Трансфер-Юг» було виставлено податкову вимогу № 1/307 від 05.05.2009 року на суму податкового боргу у розмірі 10255,86 грн. (а.с.15), яка була повернута з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання»(зворотній а.с.14).
Згідно з п.п. 6.2.4. п. 6.2 Закону № 2181 (що діяв на момент виникнення спору) у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2 Закону № 2181 перша податкова вимога № 1/307 від 05.05.2011 року була розміщена на «Дошку податкових повідомлень», що підтверджується актом № 186/24-0 від 06.07.2009 року (а.с.17).
Підпунктом 6.3.2 пункту 6.3 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»встановлено, що у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється. Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги..
Відповідно до 6.2.2 п. 6.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»(що діяв на момент виникнення заборгованості попередніх періодів) на адресу ТОВ «Трансфер-Юг»було виставлено податкову вимогу № 2/446 від 06.08.2009 року з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом в розмірі 20952,79 грн. (а.с.16), яка була повернута з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (зворотній а.с.16).
Відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2 Закону № 2181 друга податкова вимога № 2/446 від 06.08.2009 року була розміщена на «Дошку податкових повідомлень», що підтверджується актом № 229/24-0 від 18.09.2009 року (а.с.17).
Пунктом 59.5 статті 59 Кодексу № 2755 передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Статтею 60 Кодексу № 2755 встановлений вичерпаний перелік підстав відкликання податкової вимоги, а саме: податкова вимога вважається відкликаною, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує податкову вимогу; контролюючий орган зменшує суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Також необхідно зазначити, що відповідно до пункту 60.6 статті 60 Податкового кодексу України якщо нарахована сума грошового зобовязання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобовязання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Таким чином, суд, проаналізувавши вищевикладені норми, приходить до висновку, що діюче законодавство не передбачає виставлення декількох податкових вимог за кожним фактом виникнення податкового боргу (його збільшення), якщо боржнику податковим органом вже була надіслана податкова вимога та підстави для її відкликання відсутні. Також, суд зазначає, що вимоги Закону України № 2181 , що діяв на час виникнення консолідованого боргу за податковими зобовязаннями не суперечать та не скасовуються нормами Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01 січня 2011 року.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що подання ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя обґрунтоване та підлягає задоволенню повністю, а податковий борг у загальному розмірі 199902,00 підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку на підставі подання.
Постанову складено у повному обсязі 16 травня 2011 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005 року, суд
п о с т а н о в и в:
1.Подання задовольнити.
2.Стягнути суму податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансфер-Юг» з податку на додану вартість у розмірі 199902,00 грн. (сто девяносто девять тисяч девятсот дві грн. 00 коп.) з рахункових рахунків р/р 26009018799001 в АТ «Імексбанк», МФО 328384, р/р 260510109068 в ПАТ «Банк Морський», МФО 324742, р/р 2600411125 в ПАТ «Банк Морський», МФО 324742, р/р 26007945596331 в Крим. Рес. Філії ПАТ «УСБ»м. Сімферополь, МФО 324010, р/р 26052945596331 в Крим. Рес. Філії ПАТ «УСБ»м. Сімферополь, МФО 324010 дохід державного бюджету Ленінського району м. Севастополя на р/р 31112029700007, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035598, код платежу 14010100, банк одержувача УДК у м. Севастополі.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяО.І. Майсак