Постанова № 16039734, 12.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а-1084/11/2770
Номер документу
16039734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

12.05.11 місто СевастопольСправа №2а-1084/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі: головуючого судді - Прохорчук О.В.;

секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, довіреність № 110 від 29.03.2011,

відповідача Головного управління Держкомзему у місті Севастополі ОСОБА_2, довіреність № 8-1-6/2562 від 11.04.2011,

відповідача Севастопольської міської філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»- не зявився,

відповідача - Севастопольської міської державної адміністрації ОСОБА_3, довіреність № 13195/24/1-10 від 30.12.2010,

третьої особи - ОСОБА_1, довіреність б/н від 05.05.2011,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_4доГоловного управління Держкомзему у місті Севастополі,Севастопольської міської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", Севастопольської міської державної адміністрації, 3 особа Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Южний»,про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом про: зобовязання Головного управління Держкомзему у місті Севастополі виконати пункт 6 розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 «Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва обєктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: АДРЕСА_1»шляхом оформлення, державної реєстрації та видачі ОСОБА_4 державного акту на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,09 га; зобовязання Севастопольської міської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" виконати пункт 7 розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 «Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва обєктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: АДРЕСА_1»шляхом забезпечення заходів по оформленню та державної реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,09 га, виданого ОСОБА_4; зобовязання Севастопольської міської державної адміністрації підписати та скріпити печаткою державний акт на право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку, розташовану за адресою: місто Севастополь, АДРЕСА_1, загальною площею 0,09 га, та передати його до Головного Управління Держкомзему у місті Севастополі для державної реєстрації та видачі.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачами права позивача на володіння, користування та розпорядження переданою у власність земельною ділянкою.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 12.04.2011 відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Южний».

Іншою ухвалою суду від 12.04.2011 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання представник відповідача - Севастопольської міської філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.

Суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника Севастопольської міської філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позові, наполягав на його задоволенні.

Представник Головного управління Держкомзему у місті Севастополі позов в частині, що його стосується, не визнав з тих підстав, що Головним управлінням Держкомзему у місті Севастополі виконаний пункт 6 розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010, державний акт на імя позивача оформлений, підписаний начальником та переданий на підпис голові Севастопольської міської державної адміністрації. Державний акт не зареєстрований та не виданий ОСОБА_4 у звязку з поверненням його Севастопольською міською державною адміністрацією без підпису голови.

Представник Севастопольської міської державної адміністрації позов також не визнав, зазначив, що розпорядження № 891-р від 31.03.2010 є незаконним, а тому підписання, реєстрація та видача державного акту на його виконання неможливо. Пояснив, що розпорядженням голови Севастопольської міської державної адміністрації № 1289-р від 21.04.2010 Головному управлінню Держкомзему у місті Севастополі вказано припинити виконання всіх розпоряджень міської державної адміністрації, що видані в 2008, 2009 і 2010 роках (до 08.04.2010) щодо земельних ділянок, розташованих в місті Севастополі, включаючи доручення про оформлення державних актів на право власності на землю.

Представник третьої особи повністю підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідачів та третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до протоколу загальних зборів членів Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»№ 2 від 18.12.2009, на підставі поданої заяви, ОСОБА_4 прийнятий до членів обслуговуючого кооперативу.

Згідно з пунктом 2.1 статуту Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Южний»створено з метою задоволення потреб членів кооперативу, їх прав на відпочинок і оздоровлення шляхом оформлення в користування або у власність земельних ділянок, зведення і експлуатації дачних та інших споруд, передбачених Земельним кодексом України, відповідних рекреаційному призначенню виділеної для цієї мети земельної ділянки.

11.12.2009 Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Южний»зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією, що підтверджується відповідним свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 719054.

23.02.2010 головою Севастопольської міської державної адміністрації видано розпорядження № 393-р «Про надання дозволу обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»на розроблення проекту землеустрою і технічної документації для індивідуального дачного будівництва з об'єктами інженерної інфраструктури і зеленою зоною у районі мису Сарич», яким членам Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»наданий дозвіл на розроблення єдиного комплексного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1 га для індивідуального дачного будівництва (квартал індивідуальної дачної забудови) та орієнтовною загальною площею 1,0 га для будівництва об'єктів інженерної інфраструктури і зеленої зони, що розташовані у районі мису Сарич за межами населених пунктів, встановлених відповідно до статей 173, 174 Земельного кодексу України.

У відповідності з вказаним розпорядженням Обслуговуючим кооперативом «Дачно-будівельний кооператив «Южний»у встановленому законом порядку розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва з об'єктами інженерної інфраструктури і зеленою зоною за адресою: АДРЕСА_1.

Вказаний проект землеустрою у відповідності з приписами статті 123 Земельного кодексу України погоджений постійно діючою у місті Севастополі комісією по розгляду питань, пов'язаних з узгодженням документації по землеустрою (протокол № 10 від 24.03.2010).

31.03.2010 головою Севастопольської міської державної адміністрації видано розпорядження № 891-р «Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва об'єктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: Севастопольська зона ПБК (рос. мовою Севастопольськая зона ЮБК), №2-6/1-12».

Відповідно до пункту 2 вказаного розпорядження у власність громадянам-членам Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив Южний»(згідно з додатком) передано земельні ділянки загальною площею 1,06 га для індивідуального дачного будівництва, розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Зокрема, згідно зі списком громадян - членів Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»та на виконання розпорядження від 31.03.2010 ОСОБА_4 у власність передано земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,09 га.

Пунктом 6 розпорядження № 891-р від 31.03.2010 Головному управлінню Держкомзему України у місті Севастополі наказано забезпечити оформлення та видачу державних актів на право власності на земельну ділянку членам Обслуговуючого кооперативу «Южний»згідно із додатком і затвердженою технічною документацією із землеустрою, а також зберігання затвердженого цим розпорядженням проекту землеустрою і технічної документації із землеустрою в архіві Головного управління Держкомзему у місті Севастополі.

Пунктом 7 цього ж розпорядження Севастопольській міській філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»доручено забезпечити державну реєстрацію державних актів на право власності на земельні ділянки громадян - членів Обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний», а також внесення відповідних змін в документацію державного земельного кадастру.

На виконання пунктів 2, 6, 7 розпорядження Обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельний кооператив «Южний»в особі голови ОСОБА_6 16.08.2010 за дорученням членів кооперативу звернувся до начальника Головного управління Держкомзему у місті Севастополі та начальника Севастопольської міської філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» з відповідним листом про забезпечення належного оформлення та видачі державних актів його членам.

Однак, до теперішнього часу державний акт позивачу не видано та не зареєстровано.

Як встановлено судом, головою Севастопольської міської державної адміністрації відмовлено у підписанні державних актів на право власності на земельній ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 з посиланням на те, що підписання вказаних державних актів суперечить нормам земельного законодавства (а.с.118). 8 державних актів, у тому числі на імя позивача, повернути до Головного управління Держкомзему у місті Севастополі без підписання.

Суд вважає зазначену відмову Севастопольської міської державної адміністрації неправомірною у зв'язку з наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з пунктом б частини 1 статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, в тому числі, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно з вимогами частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Виходячи з наведених норм земельного законодавства, а також згідно з пунктом ґ частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, розпорядженням голови Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 у власність позивача передана земельна ділянка в межах безоплатної передачі для індивідуального дачного будівництва в розмірі не більше 0,10 га.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав та посвідчується державним актом.

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Частиною 2 зазначеної статті Закону передбачено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Будь-яких доказів скасування або оскарження розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 891-р від 31.03.2010 «Про передачу у власність громадянам України та надання в оренду обслуговуючому кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Южний»земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва та будівництва обєктів інженерної інфраструктури із зеленою зоною, розташованих за адресою: АДРЕСА_1»відповідачем суду не надано, а тому вимоги його є обовязковими для виконання всіма органами на території міста Севастополя, у тому числі Севастопольською міською державною адміністрацією.

Судом не приймається до уваги посилання представника відповідача в обґрунтування заперечень на розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1289-р від 21.04.2010, яким наказано припинити виконання всіх розпоряджень міської державної адміністрації, що видані в 2008, 2009 і 2010 роках (до 08.04.201) щодо земельних ділянок, розташованих у місті Севастополі, включаючи доручення про оформлення державних актів на право власності на землю, оскільки ним фактично порушується право позивача на володіння, користування та розпорядження переданою у власність земельною ділянкою розпорядженням, яке є діючим.

Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доводи позивача не спростовані відповідачем - Севастопольською міською державною адміністрацією, як того прямо вимагає частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги до Севастопольської міської державної адміністрації обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до інших відповідачів суд вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно з підпунктом 14 пункту 4 Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 123 від 17.06.2008, одним із завдань Головного управління Держкомзему у місті Севастополі є забезпечення регулювання земельних відносин, створення та ведення державного земельного кадастру та реєстрація в його складі земельних ділянок і прав на них.

Як встановлено у судовому засіданні, державний акт на право власності на земельну ділянку на імя ОСОБА_4 оформлено Головним управлінням Держкомзему у місті Севастополі у 2 примірниках, 10.03.2011 підписано начальником та надіслано до Севастопольської міської державної адміністрації для підписання головою (а.с.120).

30.03.2011 за вих. № 2381/42/1-11/2242 Севастопольською міською державною адміністрацією 8 державних актів, у тому числі на імя позивача, повернуто до Головного управління Держкомзему у місті Севастополі без підпису.

Таким чином, враховуючи, що державний акт на право власності на земельну ділянку не був виданий позивачеві та не був зареєстрований у встановленому законом порядку не з вини Головного управління Держкомзему у місті Севастополі та Севастопольської міської філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", суд вважає передчасними позовні вимоги до зазначених субєктів владних повноважень.

Отже, з урахуванням викладеного, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобовязати Севастопольську міську державну адміністрацію підписати та скріпити печаткою державний акт на право власності ОСОБА_4 на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,09 га, та передати його до Головного Управління Держкомзему у місті Севастополі для державної реєстрації та видачі.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31113095700007 в ГУ ДКУ у м.Севастополі, одержувач Державний бюджет Ленінського району м.Севастополя 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь ОСОБА_4(АДРЕСА_2, інших реквізитів у матеріалах справи немає) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1,70 грн. (одна гривня сімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

СуддяО.В. Прохорчук

Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17 травня 2011 року.