Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.05.11 місто СевастопольСправа №2а-1728/10/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Прохорчук О.В.,
секретар судового засідання - Іванов Д.Б.,
за участю:
прокурора не зявився
представника позивача ОСОБА_1, довіреність № 98/08 від 10.01.2009,
представника відповідача ОСОБА_2, довіреність № 115-10 від 23.03.2009,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом прокурора Гагарінського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД»про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор Гагарінського району міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольського міського центру зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД»про стягнення штрафу у розмірі 17680,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем Закону України «Про зайнятість населення».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 10.06.2010 відкрито провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою суду від 10.06.2010 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.07.2010 провадження у справі зупинено до розгляду та набранням законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Севастополя у адміністративній справі № 2а-1953/10/2770 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Ларанд ЛТД” до Інспекції з контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Севастопольського міського центру зайнятості про визнання недійсним та скасування припису за актом перевірки № 67 від 16.04.2010.
18.04.2011 до суду надійшла заява Севастопольського міського центру зайнятості № 1311/08 від 15.04.2011 про поновлення провадження у справі, оскільки Севастопольським апеляційним адміністративним судом 30.03.2011 апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Ларанд ЛТД” у справі № 2а-1953/10/2770 розглянута, рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Ухвалою суду від 19.04.2011 провадження у справі поновлено, справу призначено до судового розгляду.
Прокурор у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причин незявлення суду не повідомив.
Суд ухвалив розглянути справу у відсутність прокурора, належним чином повідомленого про дату, час ті місце розгляду справи, оскільки позов ним поданий в інтересах держави в особі Севастопольського міського центру зайнятості, представник якого присутній у судовому засіданні.
У ході судового розгляду справи представник позивача на задоволенні позовних вимог наполягав.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав у повному обсязі, зазначив що припис, на підставі якого прокурором заявлений позов про стягнення, є незаконним, висновки, викладені у ньому, зроблені на підставі суперечливих відомостей, зазначених в акті перевірки.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Статтею 18 Закону України “Про зайнятість населення” № 803-XII від 01.03.1991 встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 47 від 24.06.1991 затверджені положення щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення".
Зокрема, затверджено Положення про державну службу зайнятості, згідно з пунктом 2 якого серед основних завдань державної служби зайнятості визначений контроль за дотриманням законодавства про зайнятість підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності.
Згідно з пунктом 1 Положення про державну службу зайнятості Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Відповідно до пункту 4 вказаного Положення Державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі: здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності законодавства про зайнятість населення; вживає заходів до запобігання незаконному використанню робочої сили. Пунктом 8 Положення встановлено, що Державна служба зайнятості має право: стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі: відмови у прийнятті на роботу громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у межах установленої броні; використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості; посередництво у працевлаштуванні за кордоном без ліцензії, виданої Державним центром зайнятості Мінпраці;неподання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено пунктом 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення".
Також постановою Кабінету Міністрів України № 47 від 24.06.1991 затверджено Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно з пунктом 1 даного Положення інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
У своїй діяльності інспекція керується Конституцією України, Законом України "Про зайнятість населення", цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 5 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення визначено, що основними завданнями інспекції є: здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість; забезпечення громадянам прав і гарантій у галузі зайнятості шляхом здійснення заходів щодо запобігання та усунення виявлених порушень законодавства про зайнятість населення.
Згідно з підпунктом а) пункту 6 Положення інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
Пунктом 8 Положення інспекції надано право: а) безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; б) давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з повідомленням у місячний строк інспекції про вжиті заходи; г) застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що 16.04.2010 Севастопольським міським центром зайнятості проведена планова перевірка дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД»законодавства про зайнятість населення, яким отримано дозвіл на використання праці громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 на посаді вихователя.
У ході перевірки встановлено порушення підприємством вимог пункту 2 статті 8 Закону України “Про зайнятість населення”, що виразилося у використанні праці громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 на посаді старшого адміністратора без дозволу державної служби зайнятості.
За результатами перевірки складений акт перевірки дотримання законодавства про зайнятість населення № 67 від 16.04.2010.
На підставі зазначеного акту перевірки Севастопольським міським центром зайнятості 16.04.2010 прийнятий припис із зобовязанням Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД» на підставі частини 4 статті 8 Закону України «Про зайнятість населення»перерахувати у місячний строк штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати у сумі 17680,00 грн.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про зайнятість населення»відносини зайнятості в Україні регулюються цим Законом та іншими законодавчими актами України, прийнятими відповідно до цього Закону.
Частиною 2 статті 8 зазначеного Закону встановлено, що роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Судом встановлено, що Севастопольським міським центром зайнятості Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД» відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про зайнятість населення»був виданий дозвіл № 29/08 (№ 017298) від 14.05.2008 на працевлаштування на посаду вихователя громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 (термін дії дозволу до 14.05.2009, який було продовжено до 14.05.2010) (а.с. 16).
Наказом № 49-к від 15.05.2008 ОСОБА_5 прийнята на посаду вихователя ДОЛ “Кастрополь” з 15.05.2008 (а.с.14).
Наказом № 52-к від 30.05.2008 ОСОБА_5 дозволено суміщення 0,5 ставки посади старшого адміністратора ДОЛ “Кастрополь” з 01.06.2008 (а.с.13).
Наказом б/н від 31.05.2008 ОСОБА_5 вихователю ДОЛ «Кастрополь», скасований раніше наданий дозвіл на суміщення 0,5 ставки посади старшого адміністратора ДОЛ “Кастрополь” з 01.09.2009 (а.с.15).
Як вбачається з довідки про доходи від 16.04.2010, наданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД», ОСОБА_5 займає посаду “вихователь/старший адміністратор”, її загальна сума доходу за період з 01.01.2010 по 31.03.2010 складає 2607,00 грн.
Також особиста картка містить відомості про призначення ОСОБА_5 з 15.05.2008 на посаду вихователя, з 01.06.2008 на посаду старшого адміністратора на 0,5 ставки (а.с. 12).
Таким чином, факт використання праці громадянки Російської Федерації ОСОБА_5 на посаді старшого адміністратора підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростований.
Згідно з повідомленням Севастопольського міського центру зайнятості № 1848/05 від 29.04.2010, яке було надіслане на адресу відповідача, на підставі наказу виконуючого обовязки директора Севастопольського міського центру зайнятості № 109 від 27.04.2010 анульований дозвіл №29/08 від 14.05.2008 (бланк № 017298) на працевлаштування громадянки Російської Федерації ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на посаді вихователя Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД», у звязку з встановленням факту використання праці іноземця на інших умовах, ніж вказано в дозволі на використання праці іноземця.
Не погодившись з приписом від 16.04.2010, Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД», оскаржило його у судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 29.09.2010 у справі № 2а-1953/10/2770, яку ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2011 залишено без змін, у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційна фірма “Ларанд ЛТД” до Севастопольського міського центру зайнятості про визнання недійсним та скасування припису по акту перевірки № 67 від 16.04.2010, відмовлено.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, виходячи з аналізу норм чинного законодавства та фактичних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми заборгованості у сумі 17680,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Ларанд ЛТД»(99000, м.Севастополь, вул.Охотська, 8, код ЄДРПОУ 20675415, інших реквізитів у матеріалах справи немає) на користь Севастопольського міського центру зайнятості (99053, м.Севастополь, вул.Руднева, 40, код ЄДРПОУ 03491145, р/р 37175305900001 у ГУДК у місті Севастополі, код платежу 50040500, МФО 824509) штраф у розмірі 17680,00 грн. (сімнадцять тисяч шістсот вісімдесят гривень).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяО.В. Прохорчук Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 17 травня 2011 року.