Постанова № 16039704, 11.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
11.05.2011
Номер справи
2а-984/11/2770
Номер документу
16039704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.05.11Справа №2а-984/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Мінько О.В.;

при секретарі - Трігуб Г. В.,

за участю: позивача - ОСОБА_1 - паспорт серії НОМЕР_2 - виданий Гагарінським РВ УМВС України в м. Севастополі - 28.06.1996р.

представника відповідача - ОСОБА_2 - довіреність № 1 від 31.12.2010р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомОСОБА_1доАкадемії військово-морських сил ім. П.С. Нахімовапро визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації у розмірі 4851,01 грн,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовомдо Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімовапро визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової компенсації у розмірі 4851,01 грн. У судовому засіданні позивач просив поновити строк звернення з адміністративним позовом до суду, вказує, що нею він був пропущений з поважних причин.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 під час проходження військової служби, не була забезпечена речовим майном та не отримала грошову компенсацію замість нього після звільнення.

Ухвалою суду від 31.03.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 31.03.2011р. закінчено підготовче провадження і справа призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 14.04.2011р. поновлено строк звернення до суду з позовом.

Позивач, у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення у обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав пояснення суду, вказав, що позивач не був позбавлений можливості отримувати речове майно в натурі під час проведення служби, однак таким правом він не скористався. Вказує, що позивач може вимагати від Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімовалише видачу речового майна, яке належить йому до видачі з 11.03.2010р. до моменту звільнення з військової служби, в натурі.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи та наявні у справі письмові докази, знаходить позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 р. (далі - Закон № 2011), у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 9-1 Закону № 2011, продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі, мають право на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів. Порядок виплати грошової компенсації визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 27 Положення про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1444 від 28.10.2004 військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011, в редакції, що діяла до 01.01.2007 р., військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або, за бажанням військовослужбовця, грошову компенсацію замість них.

3 11.03.2000р. Законом України "Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів" від 17.02.2000р. № 1459-Ш призупинена дія частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або, за їх бажанням, грошової компенсації замість них, та замість речового майна.

Однак, частина перша статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів, тому призупинення дії частини другої цієї статті не скасовує гарантій по забезпеченню військовослужбовців, встановлених цим Законом.

Відповідно до статей 1, 2, 4 Закону № 2011, нормативно-правові акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги військовослужбовців та членів їх сімей, є недійсними. Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України. Забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Також, у Рішенні Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. зазначено, що утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, Держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист та юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини 2 статті 6, частини 2 статті 19, частини 1 статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Крім того, Конституційний Суд у зазначеному рішенні дійшов висновку, що відповідно до частини 3 статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив і у рішенні від 20.03.2002р. № 5-рп/2007 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини).

Відповідно до частини 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно статті 22 Конституції України конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Ніхто не має права обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей, як громадян України в правах і свободах, встановлених законодавством. Тобто при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, згідно пункту 28 Положення про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1444 від 28.10.2004 р., військовослужбовці, які звільняються у запас або відставку без права носіння військової форми одягу, виплачується грошова компенсація за нестримане речове майно або за їх згодою видається речове майно на суму грошової компенсації пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання речового майна до дати підписання наказу про звільнення або закінчення контракту.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходила військову службу у Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімовамічманом, на посаді начальника навчального кабінету екологічної безпеки кафедри тактики та бойового застосування озброєння і технічних засобів Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова, перебувала на речовому забезпечені у Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова. Відповідно до наказу командувача Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова № 9- ПМ від 10.03.2010р., ОСОБА_1 була звільнена з військової служби за віком, та виключена зі списків особового складу і всіх видів військового забезпечення (а.с. 8).

З заяви ОСОБА_1 від 20.04.2011р. вбачається, що позивач звернувся до начальника академії з проханням дати вказівку начальнику фінансово-економічної служби на виплату компенсації замість речового майна, однак позивач отримав відповідь начальника речової служби Академії від 05.05.2011р. за № 192/РС, з посиланням на Наказ Міністра Оборони України від 31.01.2006 № 45 "Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 № 1444 Положення про речове забезпечення військовослужбовців речовим майном у мирний час".

При звільненні, відповідачем, не було проведено з позивачем остаточного розрахунку за період його служби, а саме - не видано компенсацію за речове майно, яке підлягало видачі позивачу на протязі військової служби в Збройних силах України, проте видано не було.

Сума грошової компенсації замість речового майна, що підлягає видачі позивачу, згідно з довідкою Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова№ 5 від21.04.2010р. складає 4851,01 грн. (а.с. 9).

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення грошової компенсації замість речового майна у розмірі 4851,01 грн., засновані на законі, підлягають задоволенню, а сума грошової компенсації замість речового майна - з урахуванням зазначеного підлягає стягненню Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімована користь ОСОБА_1.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, повний текст постанови складено, та постанова підписана 17.05.2011р.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити.

Визнати бездіяльність командування Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації замість належного їй речового майна у сумі 4851,01 грн., протиправною.

Стягнути з Академії військово-морських сил ім. П.С. Нахімова (юридична адреса: вул. Дибенко, 1А в м. Севастополі, ЄДРПОУ 07723954) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНП НОМЕР_1) компенсацію неотриманого речового майна у розмірі 4851 (чотири тисячі вісімсот п'ятдесят одна) грн. 01 коп.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31113095700007, ГУДК в м. Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

СуддяпідписО.В. Мінько

З оригіналом згідно

СуддяО.В. Мінько