Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 травня 2011 р. № 2-а- 222/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бурхан А.С.,
прокурора - не прибув,
представників сторін:
позивача - Ткаченко Т.О.,
відповідача - не прибув ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі: Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Закритого акціонерного товариства "Харківського обласного монтажно-пусконалагоджувального управління " про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Дергачівського району Харківської областів інтересах держави в особі: Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області, з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства Харківського обласного монтажно-пусконалагоджувального управління, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованость по сплаті податкового боргу у розмірі 7528,26 гривень.
Прокурор в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов в повному обсязі та просив задовольнити .
Відповідач, який належним чином повідомлений, відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України, шляхом направлення повісток з поштовими повідомленнями за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не прибув, причину неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності та заперечень проти позову не надавав.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 20 Закону України “Про систему оподаткування” контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами.
Згідно з п. 1.2 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” Державна податкова інспекція у Дергачівському районі Харківської області здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Згідно з п.п.1, 2 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року за №509-ХІІ зі змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділення, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), крім Національного банку України та його установ, а також мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензування відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлення порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Судом встановлено, що 04.06.2010 року фахівцями Дергачівської МДПІ Харківської області було проведено невиїзну документальну перевірку ЗАТ «Харківське обласне монтажно-пусконалагоджувальне управління» з питань дотримання вимог податкового законодавства. За результатами перевірки складено акт від 04.06.2010 року № 632/15-229/05410665, в якому встановлено порушення Закритим акціонерним товариством "Харківського обласного монтажно-пусконалагоджувального управління " п.п.4 п.4 п.4.1 ст.4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» несвоєчасно надано податкову декларацію з податку на додану вартість за 1 квартал 2010 року №13233 віл 04.06.2010 року (по терміну подання 11.05 2010 року фактично надано 04.06.2010 року).
04 червня 2010 року за результатами акту перевірки від 04.06.2010 року № 632/15-229/05410665 Дергачівською МДПІ Харківської області було прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Ш» № 0000691521/0 про визначення податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 170 грн.
Згідно п.п.17,1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за виявлені порушення передбачено застосування штрафної фінансової санкції у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне неподання звітності або її затримку.
Дане рішення отримано платником податків 04.06.2010 року.
Матеріалами справи підтверджено, що 04.06.2010 року фахівцями Дергачівської МДПІ Харківської області було проведено невиїзну документальну перевірку ЗАТ «Харківське обласне монтажно-пусконалагоджувальне управління» з питань своєчасності сплати податку на додану вартість за період з 20.05.2008 р. по 19.05.2010 р.
За результатами перевірки був складений акт від 04.06.2010 року № 626/15-229/05410665.З яким генеральний директор ЗАТ «Харківське обласне монтажно-пусконалагоджувальне управління» Макушев Е.В. ознайомився , але від підписання акта відмовився , що підтверджується актом відмови від підпису від 04.06.2010 року № 45/15-229, якій міститься в матеріалах справи.
В ході перевірки виявлені порушення п.п..5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ЗАТ «Харківське обласне монтажно-пусконалагоджувальне управління» несвоєчасно сплачені узгоджені суми податкового зобов»язання протягом граничних строків по податковій декларації з податку на додану вартість несвоєчасно сплачено узгоджені суми податкового зобовязання протягом граничних строків по податкових деклараціях з податку на додану вартість :№8383 від 22.04.2008 р. за І квартал 2008 року в сумі 2975,96 грн. ( по терміну сплати 20.05.08р . сплачено 19.11.08р.) Термін затримки 183 дні. №8383 від 22.04.2008 р. за І квартал 2008 року в сумі 096 грн. ( по терміну сплати 20.05.08р. сплачено 05.02.09р.) Термін затримки 261 день. №8383 від 22.04.2008 р. за І квартал 2008 року в сумі 9,64 грн. ( по терміну сплати 20.05.08р. сплачено 10.02.09р.) Термін затримки 266 днів. №8383 від 22.04.2008 р. за І квартал 2008 року в сумі 549,7 грн. ( по терміну сплати 20.05.08р. сплаченого 19.05.09р.) Термін затримки 364 дня. №30492 від 05.11.2008 р. за 3 квартал 2008 року в сумі 2711,3 грн. ( по терміну сплати 19.11 08р.сплачено 20.04.10р.) Термін затримки 517 днів. №30492 від 05.11.2008 р. за III квартал 2008 року в сумі 220,11 грн. (по терміну сплати 19.11 08р.сплачено 26.04.10р.) Термін затримки 523 грн. № 42162 віл 06.02.2009 р. за IV квартал 2008 року в сумі 8,00 грн. ( по терміну сплати 19.12.09р.сплачено 26.04.10р.) Термін затримки 431 днів. № 12299 від 12.05.2009 року за 1 квартал 2009 року в сумі 158,05 грн. ( по терміну сплати 20.05.09р. сплачено 26.04.10р. ) термін затримки 341 день. № 12299 від 12.05.2009 р. за 1 квартал 2009 року в сумі 407,95 грн. ( по терміну сплати 20.05.2009 р. сплачено 19.05.10р.) Термін затримки 364 грн.
02 липня 2010 року начальником Дергачівською МДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Ш» № 0000741521/1 про застосування штрафних санкцій, передбачених п.п.17,1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Дане рішення отримано платником податків 06.07.2010 р.
Надані представником позивача платіжні доручення про сплату податкових зобовязань з ПДВ за 1 та 3 квартали 2010 року не свідчать про своєчасну сплату ним податкових зобовязань минулих періодів за які нарахована пеня та штрафні санкції та сплату узгоджених податкових зобовязань 2010 року, оскільки в графі «призначення платежу» зазначені 1 та 3 квартали 2010 року та не зазначено, за який саме місяць сплачено ПДВ, та відповідно до якого документу (декларація з ПДВ чи податкове повідомлення рішення), отже неможливо зясувати, чи було сплачено цими платіжними дорученнями вказані у розрахунку податкового боргу позивача податкові зобовязання по деклараціям з ПДВ від 9.02.2010р. та від 4.06.2010р., та податковим повідомленням-рішенням від 4.06.2010р. та 2.07.2010р., оскільки за даними відповідача вказані податкові зобовязання на даний час позивачем не сплачені.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.
Відповідно до п. 1.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2181-III платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Згідно з п.п. “б”п.п. 4.1.4. ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.00р. № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до п.п. “а”п.п. 4.2.2. ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21.12.00р. № 2181-ІІІ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
У відповідності до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу” від 4 грудня 1990 року N 509-XII зі змінами та доповненнями, Органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до пп. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до абз. 3 пп. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до абз. 1 п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Таким чином, відповідач має податковий борг у розмірі 7528,26 грн., який станом на дату судового засідання залишається несплаченим.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові зобов»язання та штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість були застосовані позивачем в порядку та розмірах, визначених діючим законодавством, в межах повноважень контролюючого органу, є узгодженими та підлягають стягненню з відповідача в звязку з їх несплатою у встановлений законом строк.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі: Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Закритого акціонерного товариства "Харківського обласного монтажно-пусконалагоджувального управління" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства Харківського обласного монтажно-пусконалагоджувального управління (юридична адреса: Харківська область, Дергачівський район, смт.Пересічна, вул.Партизанська,4 , код 05410665) на користь держави в особі Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області (юридична адреса: 62300, м.Дергачі, вул.Садова,10 розрахунковий рахунок 3521300100398 в УДК у Харківській області, МФО 851011, код 22705994) податковий борг у розмірі 7528 (сім тисяч п"ятьсот двадцять вісім) грн. 26 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
У повному обсязі постанова виготовлена 16 травня 2011 року.
Суддя Панов М.М.