Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2011 р. № 2а-4941/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Падляк О.І.
за участю:
представника заявника Хрящевського Р.Й.
представників відповідача Хробак Г.В., Стреченюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за поданням ДПІ у м. Червонограді до Державного підприємства "Львіввугілля" про зупинення видаткових операцій на рахунках, -
ВСТАНОВИВ:
28.04.2011 року о 16 год. 30 хв. на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшло подання ДПІ у м. Червонограді до Державного підприємства "Львіввугілля" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків у банках.
ДПІ у м. Червонограді просить суд зупинити операції ДП "Львіввугілля" на строк до 27 червня 2011 року включно на рахунках у банках.
Податковий орган обґрунтовує подання тим, що за ДП "Львіввугілля" та його відокремленими підрозділами наявний податковий борг по податках та зборах, а саме:
-ДП "Львіввугілля" 937712,23 грн.;
-ВП Шахта "Межирічанська" ДП "Львіввугілля" 8638029,81 грн.;
-ВП Шахта "Великомостівська" ДП "Львіввугілля" 5786924,14 грн.;
-ВП Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" 7986316,03 грн.
У зв'язку з наявністю у ДП "Львіввугілля" та його відокремлених підрозділів податкового боргу по податках та зборах, контроль за повнотою нарахування та сплатою яких ведеться ДПІ у м. Червонограді, першим заступником начальника ДПІ у м. Червонограді 27.04.2011 р. прийнято рішення за №6384 про опис майна у податкову заставу, яким відповідно до ст. 89 розділу II Податкового кодексу України вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків ДП "Львіввутілля", а уразі, якщо на момент складання акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу - також того майна, права власності на яке він набуде у майбутньому.
Податкові вимоги надсилалися податковим органом в порядку, визначеному Законом Украни "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
27.04.2011 р. податковим керуючим Бабічук С.Я. було складено акт № 1, згідно якого податковий керуючий Бабічук С.Я. підтвердив те, що платник податку ДП "Львіввутілля" за наявності законодавчих підстав відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу та/або не надав документи, необхідні для такого опису.
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України).
В силу п. 88.2 Податкового кодексу України право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребуэ письмового оформлення.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі:
несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації. - з дня. що настає за останнім днем зазначеного строку;
несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом. - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з положеннями п. 89.3 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені Податковим кодексом України.
В судовому засіданні представник ДПІ подання підтримав з підстав у ньому викладених та просив подання задовольнити.
Представник ДП "Львіввугілля" в судовому засіданні проти подання заперечив, мотивуючи заперечення тим, що оскільки податковим керуючим Бабічук С.Я. складено акт опису майна від 27.04.2011 р. у якому податковим керуючим чітко зазначено, що:
- у платника податку відсутнє майно, що може бути описано у податкову заставу;
- підтверджено відсутність на день складення цього акту майна, що може бути описано у податкову заставу. Просить суд відмовити в задоволенні подання.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що подання не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Львіввугілля" зареєстроване державним реєстратором Сокальської районної державної реєстрації Львівської області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідкою АБ №351752 від 31.01.2011 р. з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32323256).
До складу ДП "Львіввугілля" входять зокрема відокремлені підрозділи без права юридичної особи, які зареєстровані у м. Червонограді, в тому числі: Шахта "Межирічанська" (код 26359901); Шахта "Великомостівська" (код 26307799); Шахта "Червоноградська" (код 26307813).
Згідно Довідки про взяття на облік платника податків від 04.02.2011 р. №796/29-0 Державне підприємство "Львіввугілля" перебуває на обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові (код ДНІ - 1302).
Шахта "Межирічанська", Шахта "Великомостівська", Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" є відокремленими підрозділами ДП "Львіввугілля" без статусу юридичної особи, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ та Положеннями про відокремлені підрозділи. Єлиним платником податку на прибуток та податок на додану вартість є ДП "Львіввугілля". У податковій заставі перебуває майно ДП "Львівввугілля", що підтверджується самим Рішенням про опис майна у податкову заставу, в якому зазначено що буде проводитись опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) платника податків ДП "Львіввугілля".
Судом встановлено, що згідно пункту 89.4 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу або погашення податкового боргу в повному обсязі.
До матеріалів справи долучено Акт опису майна від 27.04.2011 р., складений податковим керуючим Бабічук С.Я. В даному Акті опису податковим керуючим зазначено, що:
- у платника податку відсутнє майно, що може бути описано у податкову заставу;
- підтверджено відсутність на день складення цього акту майна, що може бути описано у податкову заставу.
Тобто даний акт опису жодним чином не свідчить, що платником податку було не допущено до опису активів податкового керуючого, а лише підтверджено відсудність майна, що може бути описано у податкову заставу.
У відповідності до пункту 91.1 статті 91 Податкового кодексу України, керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.
Згідно пункту 91.3 статті 91 Податкового кодексу України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців (п. 91.4 статті 91 Податкового кодексу України).
У відповідності до пункту 1 частини 1 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків.
Згідно частини 7 статті 183-3 цього Кодексу у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Згідно пункту 2 частини 10 статті 183-3 цього Кодексу строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Враховуючи приписи ст. 71 КАС України, обов'язок доказування обставин, що зумовили звернення податкового органу до суду із вказаним поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, покладений на ДПІ у м. Червонограді. Проте, заявником не надано документів, які б підтверджували існування обставин, наявність яких є передумовою для звернення до суду із поданням.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні подання ДПІ у м. Червонограді про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 71, 86, 160-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні подання ДПІ у м. Червонограді до Державного підприємства "Львіввугілля" про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.