Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 травня 2011 року Справа № 2а-3685/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної інспекції контролю за цінами в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми економічних санкцій в розмірі 481,65 грн.,
ВСТАНОВИВ:
04 травня 2011 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1, в обґрунтування якого вказав наступне. Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період 16.03.2011 по 17.03.2011 була проведена перевірка магазину «Продукти» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питання дотримання діючого порядку формування та застосування цін на хліб та хлібобулочні вироби. За результатами перевірки складено акт від 17.03.2011 № 149. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку формування та застосування цін, а саме: у період з 16.02.2011 по 11.03.2011 допущено роздрібну торгівлю хлібом та хлібобулочними виробами за роздрібними цінами, сформованими із застосуванням торговельних надбавок від 12,1% до 35,8% при установлених граничних розмірах 8,0% та 10,0%. Внаслідок цього підприємцем необґрунтовано одержана виручка. Ці дії призвели до порушення вимог розпорядження голови облдержадміністрації від 08.11.2007 №1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів». Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 21.03.2011 № 62 за вказане порушення на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» застосовано економічні санкції в розмірі 481,65 грн., які складаються зі штрафу в сумі 321,10 грн. та вилучення необґрунтовано отриманої виручки в сумі 160,55 грн. 22.03.2011 рішення від 21.03.2011 № 62 було направлено на адресу відповідача. Рішення позивача у встановленому законом порядку оскаржено не було. Позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 481,65 грн. на користь Державного бюджету України.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Згідно із ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.
Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Державний контроль за цінами відповідно до ст. 13 Закону здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Відповідно до підпунктів 5 та 12 пункту 5 Положення, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Абзацем першим пункту 6 Положення передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Згідно пункту 11 цього Положення Держцінінспекція має територіальні органи державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.
Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, повязаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519 (далі Інструкція), прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях містах Києві та Севастополі.
Судом установлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 16.03.2011 по 17.03.2011 була проведена перевірка магазину «Продукти» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питання дотримання діючого порядку формування та застосування цін на хліб та хлібобулочні вироби. За результатами перевірки складено акт від 17.03.2011 №149. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку формування та застосування цін, а саме: у період з 16.02.2011 по 11.03.2011 допущено роздрібну торгівлю хлібом та хлібобулочними виробами за роздрібними цінами, сформованими із застосуванням торговельних надбавок від 12,1% до 35,8% при установлених граничних розмірах 8,0% та 10,0%. Внаслідок цього підприємцем необґрунтовано отримана виручка. Ці дії призвели до порушення вимог розпорядження голови облдержадміністрації від 08.11.2007 №1411 «Про регулювання цін на окремі види продовольчих товарів» (зареєстрованого в Головному управлінні юстиції у Луганській області 14 листопада 2007 року за N 40/833 із змінами і доповненнями).
У відповідності зі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації, крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки, вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 21.03.2011 № 62 за вказане порушення на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» застосовано економічні санкції в розмірі 481,65 грн., які складаються зі штрафу в сумі 321,10 грн. та вилученої необґрунтовано отриманої виручки в сумі 160,55 грн. 22.03.2011 рішення від 21.03.2011 № 62 було направлено на адресу відповідача та отримано ним 29.03.2011.
Рішення позивача у встановленому законом порядку оскаржено не було.
Вказані обставини підтверджуються актом від 17.03.2011 № 149 з додатками (а.с. 4-6), рішенням про застосування економічних санкцій від 21.03.2011 № 62 (а.с. 7).
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної інспекції контролю за цінами в Луганській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми економічних санкцій в розмірі 481,65 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач: Держбюджет Артемівського району, код 24046582, р/р 31118106700003) суму економічної санкції у розмірі 481,65 грн. (чотириста вісімдесят одна грн. 65 коп.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяІ.О. Свергун