Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2011 року Справа № 2а-3194/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
суддіУшакова Т.С.,
при секретарі Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 364667,25 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
11 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 394108,46 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що Комунальним підприємством «Креміннатеплокомуненерго» не сплачено до бюджету згідно ст. 15 Закону України «Про порядо погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181 узгоджених (задекларованих) сум податкової заборгованості по ПДВ в розмірі 394108,486 грн. (394108,46 грн. основний платіж, 324708,94 грн. - пеня). У відповідності до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було вручено першу податкову вимогу від 28.02.2006 року № 1/89 та другу податкову вимогу від 05.04.2006 року № 2/119. Начальником Рубіжанської ОДПІ було прийнято рішення № 5 від 05.05.2006 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Майно знаходиться в податковій заставі.
05 травня 2011 року представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій зазначив, що у звязку з частковою сплатою податкового боргу та нарахування податкових зобовязань по ПДВ, по яким настав строк сплати станом на 04.05.2011 року, податковий борг змінився та складає 364667,25 грн. за податковий період з 21.09.2009 року по 04.05.2011 року. Тому представник позивача просив суд стягнути кошти за податковим боргом з Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» в сумі 364667,25 грн. (304158,15 грн. основний борг, 60509,10 - пеня) за рахунок стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують платника податків, перерахувавши на розрахунковий рахунок 31114029700151 УДК в Кремінському районі Державний бюджет (податок на додану вартість по коду 30 14010100).
Представник позивача в судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив суд задовольнити уточнені позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечував проти задоволення позову, підтримав доводи, викладені в раніше наданих запереченнях, в яких зазначено, що відповідно до наданих позивачем розрахунків по справі з 21 вересня 2009 року по 01 січня 2011 року нараховано по декларації до сплати 404 304,10 грн. Відповідачем по справі за той же період сплачено ПДВ у розмірі 615 824,31 грн., що на 211 520,21 грн. більше, ніж зазначено у розрахунках та податкових деклараціях за даний період. За таких обставин податкового боргу взагалі не існує.
Що стосується пені у розмірі 60 509,10 грн., відповідач наполягає на застосуванні судом ч. 2 ст. 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» №554 від 20.02.2003 року, в якій зазначено, що на суму реструктуризованої заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам, енергогенеруючим компаніям та підприємствам НАК «Нафтогаз України» на їх недоїмку з платежів до бюджетів усіх рівнів. Реструктуризована заборгованість населення перед КП Креміннатеплокомуненерго» на момент розгляду справи складає 372 663,28 грн.
За таких обставин, відповідач вважає, що нарахування позивачем пені при існуванні реструктуризованої заборгованості населення суперечить діючому законодавству.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Креміннатеплокомуненерго» (далі КП «Креміннатеплокомуненерго») є самостійним субєктом, який має права юридичної особи, 30.09.2005 року зареєстроване Кремінською районною державною адміністрацією Луганської області за № 1366102 0000 000302, ідентифікаційний код 33587903, знаходиться за адресою: Луганська область, м. Кремінна, провулок Гастелло, 20.
Станом на 04.05.2011 року відповідач має податковий борг по ПДВ за період з 21.09.2009 року по 04.05.2011 року в сумі 364667,25 грн., з яких основний борг складає 304158,15 грн., пеня 60509,10 грн.
Вказана сума податкового боргу по ПДВ підтверджується наступними документами:
-декларація з ПДВ за вересень 2009 року - 16437 грн.,
-декларація з ПДВ за жовтень 2009 року - 8671 грн. та 59 грн.,
-декларація з ПДВ за листопад 2009 року 20763 грн. та 3128 грн.,
-декларація з ПДВ за грудень 2009 року 44966 грн.,
-декларація з ПДВ за січень 2010 року 326 грн. та 8048 грн.,
-декларація з ПДВ за лютий 2010 року 1081 грн.,
-декларація з ПДВ за березень 2010 року 13065 грн.,
-декларація з ПДВ за квітень 2010 року 19524 грн.,
-податкове повідомлення-рішення від 12.05.2010 року № 0000042301/0 на суму 77558 грн. (51688 грн. за основним платежем, 25870 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями),
-декларація з ПДВ за травень 2010 року 31107 грн. та 1484 грн.,
-декларація з ПДВ за червень 2010 року 17300 грн.,
-декларація з ПДВ за липень 2010 року 14785 грн.,
-декларація з ПДВ за серпень 2010 року 3775 грн.,
-декларація з ПДВ за вересень 2010 року 9151 грн.,
-декларація з ПДВ за жовтень 2010 року 2209 грн. та 4324 грн.,
-декларація з ПДВ за листопад 2010 року 31836 грн. та 5688 грн.,
-декларація з ПДВ за грудень 2010 року 14586 грн. та 2829 грн.,
-декларація з ПДВ № 9000330663 від 16.02.2011 року 14180 грн.,
-декларація з ПДВ № 9001112264 від 17.03.2011 року 18298 грн.,
-декларація з ПДВ № 9002399880 від 290.04.2011 року 17809 грн.
Крім того, податковий борг по ПДВ в розмірі 364667,25 грн. підтверджується зворотнім боком облікової картки платника станом на 04.05.2011 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року за № 2181-ІІІ (який був чинним до 01.01.2011 року) (далі Закон № 2181) податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання; пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання .
Відповідно до п.п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно пп. 3 п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідач не оскаржив податкове повідомлення-рішення від 12.05.2010 року № 0000042301/0 на суму 77558 грн.
Згідно п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5 Закону № 2181, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до вимог п.п. 6.2.3 п.6.2. ст. 6 Закону України № 2181 податковим органом 28.02.2006 року було вручено головному бухгалтеру відповідача першу податкову вимогу № 1/99 від 28.02.2006 року, що підтверджується його особистим підписом на корінці вимоги.
Другу податкову вимогу № 2/119 від 05.04.2006 року було вручено головному бухгалтеру відповідача 05.04.2006 року, що підтверджується його особистим підписом на корінці вимоги.
05 травня 2006 року начальником Рубіжанської ОДПІ було винесено рішення № 5 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків КП «Креміннатеплокомуненерго» в рахунок погашення його податкового боргу.
Сума податкової заборгованості до цього часу відповідачем не сплачена.
Як вбачається з матеріалів справи, на вимогу суду 20.05.2011 року Рубіжанською ОДПІ проведено звірення розрахунків платника КП «Креміннатеплокомуненерго» з бюджетом по ПДВ за період з 01.01.2011 року по 04.05.201 року, за результатами якого складено акт. Згідно акту звірення від 20.05.2011 року за даними податкового органу КП «Креміннатеплокомуненерго» має на 01.01.2011 року відємне сальдо (без пені) складає 338150,28 грн., несплачена пеня 64784,65 грн. Суму основного платежу зменшено на 67702 грн., пеню зменшено на 14846,66 грн. Станом на 04.05.2011 року відємне сальдо (без пені) складає 304158,15 грн., пеня 60509,10 грн.
Керівництво КП «Креміннатеплокомуненерго» відмовилося від проведення звірення взаєморозрахунків та підпису акту звірення.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, предметом податкового боргу, що вимагається позивачем до стягнення є заборгованість у розмірі 364667,25 грн., яка виникла на підставі вимог Закону № 2181.
Згідно п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо ненарахування пені на реструктуризовані суми, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожитий газ та електроенергію» №554 від 20.02.2003 року встановлено, що на суму реструктуризованої заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам, енергогенеруючим компаніям та підприємствам Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на їх недоїмку з платежів до бюджетів усіх рівнів.
Однак, як встановлено у судовому засіданні та не заперечувалося сторонами, КП «Креміннатеплокомуненерго» не надавало до Рубіжансьокї ОДПІ інформацію про суму реструктуризованої заборгованості громадян та нормативне обґрунтування припинення нарахування пені.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що податковим органом правомірно проводилось нарахування пені відповідачу у загальному порядку.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Керуючись ст. ст. 2, 17,72, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 364667,25 грн. задовольнити у повному обсязі.
Стягнути кошти Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» за податковим боргом в сумі 364667,25 грн. (триста шістдесят чотири тисячі шістсот шістдесят сім гривень 25 копійок) (основний борг 304158,15 грн., пеня 60509,10 грн.) з рахунків у банках, що його обслуговують, перерахувавши на розрахунковий рахунок 31114029700151 УДК в Кремінському районі Державний бюджет (податок на додану вартість по коду 30 14010100).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 травня 2011 року.
СуддяТ.С. Ушаков