Постанова № 16037490, 24.05.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2011
Номер справи
2а-3907/11/1270
Номер документу
16037490
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 травня 2011 року Справа № 2а-3907/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

суддіУшакова Т.С.,

при секретарі Фенічевій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльностів сумі 58277,64 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у загальному розмірі 58277,64 грн. на р/р 31117105700072 КФК 21081000 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець, стоїть на податковому обліку в ДПІ в м.Свердловську та має податковий борг в сумі 58277,64 грн., який виник відповідно до нарахованих контролюючим органом податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями від 07.12.2010 року № 0000622342 на суму 53260,90 грн. (частково), від 0712.2010 року № 00000632342 на суму 5016,74 грн.

19 травня 2011 року від позивача надійшов уточнений адміністративний позов, в якому він просив суд стягнути з ОСОБА_1 суму податкового боргу п пені за порушення термінів розрахунків сфері зовнішньоекономічної діяльності з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, у загальному розмірі 58277,64 грн. на р/р 31117105700072 КФК 21081000 в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566.

В судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, надав пояснення, викладені в уточненому позові.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 22.01.2004 року зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області, ідентифікаційний код НОМЕР_2, за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно довідки форми № 4-ОПП від 11.12.2007 року № 1045 відповідача взято на облік платника податків в ДПІ в м. Свердловську Луганської області з 26.01.2004 року за № 40-04.

Як вбачається з матеріалів справи, з 19.11.2010 року по 23.11.2010 року співробітником ДПІ в м. Свердловську проведено невиїзну документальну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійснені розрахунків в іноземній валюті по контракту № 7 від 02.03.2009 року з Товариством з обмеженою відповідальністю «Титан ССА» (Азербайджан) за період з 19.02.2010 року по 01.10.2010 року.

За результатами перевірки складено акт № 1363/23/НОМЕР_2 від 23.11.2010 року, у висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.04.1994 року № 185/94-ВР (із змінами та доповненнями), в частині перевищення термінів розрахунків за операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 11371,12 доларів США, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.04.1994 року № 185/94-ВР (із змінами та доповненнями) передбачає нарахування пені в сумі 56224,90 грн.

Крім того, у період з 19.11.2010 року по 23.11.2010 року співробітником ДПІ в м.Свердловську проведено невиїзну документальну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійснені розрахунків в іноземній валюті по контракту № 5 від 26.01.2009 року з приватним підприємцем ОСОБА_3 (Азербайджан) за період з 19.02.2010 року по 23.09.2010 року.

За результатами перевірки складено акт № 1364/23/НОМЕР_2 від 23.11.2010 року, у висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.04.1994 року № 185/94-ВР (із змінами та доповненнями), в частині перевищення термінів розрахунків за операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 990,30 доларів США, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.04.1994 року № 185/94-ВР (із змінами та доповненнями) передбачає нарахування пені в сумі 5016,74 грн.

07.12.2010 року ДПІ в м. Свердловську на підставі акту перевірки було № 1363/23/НОМЕР_2 від 23.11.2010 року було прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій № 0000622342 в сумі 56224,90 грн. за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності».

Вищевказане рішення 14.02.2011 року було направлено ОСОБА_1, який отримав його особисто 16.02.2011 року, що підтверджується матеріалами справи.

Рішення № НОМЕР_3 від 07.12.2010 року відповідачем не було оскаржено. ОСОБА_1 було сплачено 2964 грн. Несплаченою залишається сума в розмірі 53260,90 грн.

Крім того, 07.12.2010 року ДПІ в м. Свердловську на підставі акту перевірки було № 1364/23/НОМЕР_2 від 23.11.2010 року було прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_3 в сумі 5016,74 грн. за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності».

Вищевказане рішення 07.12.2010 року було направлено ОСОБА_1, який отримав його особисто 14.12.2010 року, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем рішення № НОМЕР_3 від 07.12.2010 року не оскаржувалося.

Таким чином, з урахуванням часткової сплати відповідачем пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 2964 грн., на теперішній час заборгованість ОСОБА_1 по сплаті пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності складає 58277,64 грн. (56224,90 грн. + 5016,74 грн. 2964 грн. = 58277,64 грн.).

Згідно зворотнього боку облікової картки платника станом на 14.04.2011 року за ОСОБА_1 рахується залишок заборгованості по сплаті пені порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 58277,64 грн.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до статті 3 цього Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Згідно статті 2 зазначеного Закону до завдань податкової інспекції віднесено, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Пунктами 1, 2, 6, 10 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних спеціалізованих податкових інспекцій віднесено здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Поняття податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення визначені главою 5 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 61.1. статті 61 Податкового кодексу України податковим контролем є система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно підпункту 41.1.1. пункту 41.1. статі 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Нарахування пені за порушення резидентом термінів, визначених у статтях 1 та 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків і іноземній валюті» визначено статтею 4 цього Закону. Пеня, стягнення якої передбачено ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" є грошовим зобовязанням у розумінні приписів підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та підпунктом 20.1.28 пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України державним податковим інспекціям надано право за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, органи державної податкової служби є контролюючим органом щодо стягнення штрафних санкцій (пені) за порушення у сфері проведення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

В період виявлення ДПІ в м. Свердловську порушення відповідачем податкового законодавства, діяв Закон України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон України № 2181-ІІІ), який згідно з його преамбулою є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Статтею 1 Закону України № 2181-III визначені наступні поняття: штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платників податків у зв'язку з порушенням ними правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Таким чином, у разі несплати узгодженої суми штрафних (фінансових) санкцій в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Нормами Конституції України встановлюються основні принципи існуючого суспільного ладу в Україні, визначаються інтереси держави та гарантії забезпечення цих інтересів.

Відповідно до вимог статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, податковим органом було вжито всіх передбачених законодавством заходів щодо самостійного стягнення з відповідача зазначеної суми податкового боргу, але відповідачем податковий борг сплачено не було, що негативно впливає на наповнення Державного бюджету України.

Крім того, суд зазначає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не були оскаржені в адміністративному чи судовому порядку, тому вважаються діючими.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ФОП ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки у повному обсязі не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості у повному обсязі станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльностів сумі 58277,64 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 суму податкового боргу по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльностів з рахунків у банках, що його обслуговують, в розмірі 58277,64 грн. (пятдесят вісім тисяч двісті сімдесят сім гривень 64 копійки) на р/р 31117105700072 КФК 21081000 УДК в Луганській області в установі банку, МФО 804013, код одержувача 24048566.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 30 травня 2011 року.

СуддяТ.С. Ушаков