Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 травня 2011 року Справа № 2а-3545/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенрегонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про стягнення штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
27 квітня 2011 року прокурор міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенрегонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго», в якому посилається на наступне. 16 листопада 2010 року відповідачу було видано припис № 02/26-0881, яким останнього було зобовязано вжити заходів щодо усунення порушень законодавства про електроенергетику. 02.03.2011 позивачем проведено перевірку виконання відповідачем вимог даного припису від 16.11.2010 № 02/26-0881. Актом перевірки від 02.03.2011 № 02/26-06-0014 встановлено невиконання відповідачем вказаного припису. На підставі зазначеного акту постановою від 10.03.2011 № 02/26-06-0014 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 2040 грн. Копію постанови відповідач отримав 14.03.2011. До цього часу штраф відповідачем не сплачено. Прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафу 2040 грн.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з таких підстав.
Відповідно до положень ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 № 1085/10 Міністерство палива та енергетики України входить до складу центральних органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Згідно із пунктом 11 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії Держенергонагляд, серед іншого, має право застосовувати до субєктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) субєктам електроенергетики, субєктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обовязкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обовязковими для виконання керівниками та посадовими особами субєктів електроенергетики, субєктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (арк. справи 16-20).
Згідно п. 3.1.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом установлено, що Краснолуцьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 16.11.2010 в.о. директора Комунального підприємства Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» Рак В.М. було видано припис № 02/26-0881, яким останнього зобовязано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, а саме: привести рівень надійності електропостачання струмоприймачів II категорії згідно вимогам діючих нормативних документів у відношенні категорійності струмоприймачів: «Котельня №2»; «Котельня №8»; «Котельня №14»; «Котельня №16»; «Котельня №23»; «Котельня №24»; «Котельня №61»; «Міні-котельня (СШ№21) Антрацитівський ліцей №1»; «Міні-котельня Музею»; «Котельня Зеленая№1»; «Котельня Зеленая№2»; «Міні-котельня вул. Петровського,12а». Термін виконання 21.11.2010 (арк. справи 9).
02.03.2011 інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 16.11.2010 № 02/26-0881 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт № 02/26-06-0014 (арк. справи 8). Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем вищезазначеного припису.
На підставі акту перевірки № 02/26-06-0014 начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. винесено постанову від 10.03.2011 № 02/26-06-0014 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 2040 грн. у звязку з невиконанням вимог припису від 16.11.2010 № 02/26-0881 (арк. справи 6). Відповідач отримав постанову 14.03.2011, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. справи 7), до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенрегонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» про стягнення штрафних санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Антрацитівського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» (94613, м. Антрацит Луганської області, вул. Горноспасательна, 4 код ЄДРПОУ 03076618) до Державного бюджету України (п/р №31112106700010, одержувач - Держбюджет м. Антрацит Луганської області, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, ідентифікаційний код 25992095, код бюджетної класифікації - 21081100) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 2040 грн. (дві тисячі сорок гривень 00 копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяІ.О. Свергун