Постанова № 16036304, 17.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2011
Номер справи
2а/0570/6969/2011
Номер документу
16036304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2011 р. Справа № 2а/0570/6969/2011

Донецький окружний адміністративний суд колегією суддів у складі

головуючого судді Головіної К.І.,

суддівМасло І.В.,

КочановоїП.В.,

при секретаріПотапенко О.М.,

за участю представника позивачаЯковенко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне комерційне підприємство «Донецькміськтепломережа» (надалі - ККП «Донецькміськтепломережа») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі - Міненерговугілля) про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначили, що ККП «Донецькміськтепломережа» є підприємством паливно-енергетичного комплексу, що було створене 27.09.2004 року згідно рішення Донецької міської ради за № 13/25 від 27.09.2004 року.

30.06.2005 року територіальна громада м. Донецька передала ККП «Донецькміськтепломережа» у повне господарське відання цілісний майновий комплекс Донецьких міських теплових мереж, у звязку з чим з 01.07.2005 року позивач отримав право господарського відання на вказане майно та розпочав свою діяльність щодо надання споживачам послуг з теплопостачання. До 01.07.2005 року підприємство господарської діяльності не вело, відповідно у нього була відсутня кредиторська та дебіторська заборгованість.

Станом на 1 січня 2007 року підприємство вже мало дебіторську заборгованість у розмірі 4 049 330, 75 грн., кредиторську заборгованість - у розмірі 18 861 602,46 грн., які є не погашеними до цього часу.

Позивач вважає, що за наявності такої заборгованості станом на 01.01.2007 року, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та внесених змін до цього Закону підприємство має бути включеним до Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (надалі - Реєстр) та вправі здійснювати заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей.

11.03.2011 року позивач звернувся до Міністерства палива та вугільної промисловості України з проханням прийняти рішення про внесення ККП «Донецькміськтепломережа» у Реєстр учасників процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу. Однак, листом від 13.04.2011 року відповідач відмовив позивачу у зв'язку з тим, що зміни стосовно перенесення розрахункової дати з 01 січня 2005 року на 01 січня 2007 року, які внесені до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», стосуються лише підприємств, які вже перебувають у Реєстрі та не поширюються на ККП «Донецькміськтепломережа».

Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки ККП «Донецькміськтепломережа» підпадає під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

У позові просять визнати дії Міністерства палива та вугільної промисловості України щодо відмови у включенні ККП «Донецькміськтепломережа» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, неправомірними, зобов'язати відповідача включити підприємство до Реєстру.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, наполягала на їх задоволенні.

Представник відповідача до судового засідання не зявився, відповідач про дату, час місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у відсутність його представника до суду не надходило.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у справі докази, колегія суддів встановила наступне.

Позивач - Комунальне комерційне підприємство «Донецькміськтепломережа» є юридичною особою, створене відповідно до рішення Донецької міської ради № 13/25 від 27.09.2004 року на базі відокремленої частини комунальної власності міської громади (ідентифікаційний код - 33257089), зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.11.2004 року (а.с. 7, 57).

Підприємство створене з метою виробництва і транспортування теплової енергії у вигляді тепла та гарячої води споживачам, здійснення підприємницької діяльності і отримання прибутку. Згідно статуту позивач здійснює діяльність з виробництва та постачання теплової енергії споживачам шляхом використання котелень, теплових пунктів, бойлерних, теплових мереж та іншого устаткування (а.с. 8-11).

Відповідно до розпорядження Донецького міського голови № 964 від 15.10.2004 року (а.с. 13) територіальною громадою м. Донецька для здійснення зазначеної господарської діяльності позивачу переданий цілісний майновий комплекс Донецьких міських теплових мереж у повне господарське відання. Вказане майно ККП «Донецькміськтепломережа» отримала 30.06.2005 року згідно акту прийому передачі (а.с. 14).

Отже, судом встановлено, що, починаючи з 01.07.2005 року, позивач розпочав свою господарську діяльність як новостворена юридична особа (а.с. 24-27).

Згідно наявних у справі балансів, актів звірок, інших документів фінансової звітності (а.с. 28-35) станом на 01.01.2007 року у підприємства виникла кредиторська заборгованість у сумі 18861602, 46 грн., дебіторська заборгованість - у сумі 4049330, 75 грн., яка утворилась внаслідок несвоєчасної оплати споживачами вартості спожитої теплової енергії та яка на час розгляду справи підприємством не сплачена.

У судовому засіданні встановлено, що ККП «Донецькміськтепломережа» 11.03.2011 року звернулось із листом до Міністерства палива та вугільної промисловості України (а.с. 15), у якому просило прийняти рішення про внесення підприємства у Реєстр учасників процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу на підставі Закону України від 13.01.2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», яким була змінена розрахункова дата з 1 січня 2005 року на 1 січня 2007 року.

Листом № 03/13-606 від 13.04.2011 року відповідач повідомив позивача, що Міненерговугілля не вбачає юридичних механізмів вирішення порушеного питання (а.с. 16), оскільки підприємством пропущений строк подачі документів до розрахункового центру, передбачений пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону (який сплинув ще у 2005 році), а новим Законом (п. 1.8 ст. 1, п. 3.4 ст. 3 Закону) лише перенесено розрахункову дату до 01.01.2007 року та пролонговано дію Закону до 01.01.2013 року. Таким чином, відповідач вважає, що внесені зміни стосуються лише тих підприємств, що вже перебувають в Реєстрі, при цьому норми, якими врегульовано порядок включення нових підприємств до Реєстру, залишені без змін.

Вирішуючи питання про правомірність чи неправомірність відмови відповідача, колегія суддів встановила наступне.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, зякою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правовідносини, що виникли у даному випадку, регулюються Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а також Порядком ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1163 від 07.12.2005 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Згідно з п. 1.8 ст. 1 Закону (в редакції, що діє з 13.01.2011 року) розрахункова дата це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2007 року.

Пунктом 3.1 ст. 3 Закону визначено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.

Підпунктом 3.2.1 п. 3. 2 ст. 3 Закону передбачено, що для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи, у тому числі: - копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; - копію свідоцтва про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України; - копію установчих документів; - копію довідки статистичного управління про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності в органах статистики; - копії наявних ліцензій; - копію балансу підприємства та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; - довідку, складену підприємством у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період.

Згідно з п.п. 3.2.4 - 3.2.6 п. 3.2 ст. 3 Закону у разі наявності всіх необхідних підтверджувальних документів розрахунковий центр не має права відмовити підприємству паливно-енергетичного комплексу у включенні його до переліку, що подається на затвердження до Міністерства палива та енергетики України.

Розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до Міністерства палива та енергетики України на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Міністерство палива та енергетики України протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ Міністерства палива та енергетики України є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.

Таким чином, суд зазначає, що діючим законодавством передбачений певна процедура вирішення питання про включення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру.

Також Постановою Кабінету Міністрів України № 1163 від 07.12.2005 року затверджений Порядок ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, який визначає механізм формування, ведення та користування даними реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, права та обов'язки держателя реєстру, його адміністратора та користувачів, доступу до інформації, що міститься у ньому.

Вказаним Порядком передбачено, що про прийняття рішення щодо внесення або відмови у внесенні підприємства до переліку адміністратор реєстру письмово повідомляє підприємство із зазначенням у разі відмови її причин.

Як вже було встановлено судом, підставою для відмови у включенні до Реєстру позивача є закінчення строку подачі документів, який сплинув у 2005 році, та відсутність юридичного механізму включення підприємства до Реєстру після пропуску строків, визначених підпунктом 3.2.1 п. 3. 2 ст. 3 Закону

Пунктом 11 зазначеного Порядку надається вичерпний перелік підстав для відмови у внесення підприємства до переліку, згідно з яким підставою для відмови може бути:

- невідповідність підприємства, що подало підтвердні документи, вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону;

- подання не всіх передбачених Законом документів, а також недотримання вимог оформлення поданих документів, передбачених цим Порядком;

- закінчення строку подання підтвердних документів.

З огляду на викладене зазначеним Порядком не передбачена така підстава для відмови у включенні підприємства до Реєстру, як пропуск строку подачі документів.

Стосовно твердження відповідача щодо відсутності юридичних механізмів вирішення питання про включення ККП «Донецькміськтепломережа» судова колегія зазначає, що воно є безпідставним, оскільки спеціальним законом, яким є Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначений порядок (механізм) участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості (ст. 3 Закону).

При цьому суд зважає на принцип законності, закріплений ст.. 9 КАС України, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у включенні підприємства до Реєстру паливно-енергетичного комплексу у листі № 03/13-606 від 13.04.2011 року, діяв неправомірно, всупереч та не у спосіб, визначений законом.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідач не довів правомірність своїх дій у спірних правовідносинах.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Оскільки суд визнав дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України неправомірними, суд вважає за необхідне зобовязати відповідача вирішити питання про внесення комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу у відповідності до процедури, передбаченої ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

У ході розгляду вказаного питання відповідачу необхідно взяти до уваги той факт, що позивач є постачальником теплової енергії - суб'єктом господарської діяльності, який здійснює діяльність з виробництва та постачання теплової енергії споживачам на визначеній території за тарифами, що регулюються в порядку, встановленому законодавством. ККП «Донецькміськтепломережа» має заборгованість за енергоносії, яка виникла у зв'язку із несвоєчасною оплатою споживачами вартості спожитої теплової енергії станом на 01.01.2007 року. Підприємство може приймати участь у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, встановлених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Крім того, орендне підприємство «Донецькміськтепломережа» на основі цілісного майнового комплексу якого створене ККП «Донецькміськтепломережа» (а.с. 13), було включеним до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого Наказом Міністерством палива та енергетики України № 568 від 10.11.2005 року (а.с.59-63).

Щодо позовних вимог ККП «Донецькміськтепломережа» в частині зобовязання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України включити його до Реєстру підприємств паливо енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, колегія суддів зазначає, що відповідно до Закону(про що вказувалось раніше) рішення про включення підприємства до Реєстру приймається Міністерством енергетики та вугільної промисловості України шляхом видання відповідного наказу, а тому суд позбавлений можливості вирішувати це питання замість органу, до компетенції якого воно належить, без дотримання процедури, яка передує прийняттю рішення (у даному випадку затвердження Міненерговугілля переліку підприємств паливо енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно Закону відповідним наказом).

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині зобовязання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України включити ККП «Донецькміськтепломережа» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у вигляді судового збору в сумі 3 грн. 40 коп., суд вважає, що на користь позивача з Державного бюджету України підлягає стягненню 1 грн. 70 коп.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 69-71, 94, 160-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо відмови у включенні комунального підприємства «Донецькміськтепломережа» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу, викладеної у листі № 03/13-606 від 13.04.2011 року.

Зобовязати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України розглянути питання про внесення комунального комерційного підприємства «Донецькміськтепломережа» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу відповідно до процедури, передбаченої ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 17 травня 2011 року.

Повний текст постанови виготовлений 23 травня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Головуючий суддя Головіна К.І.

Судді Масло І.В. Кочанова П.В.