Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2011 р. справа № 2а/0570/7336/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю
представника позивача Дунди В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут скла» про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 55072,74грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Костянтинівська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут скла» про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 55072,74грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що за результатами фактичної перевірки встановлено, що станом на 01.01.2011 року відповідач має заборгованість перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 480514,74грн. та заборгованість по заробітній платі перед робітниками в сумі 2540982,86грн. У звязку з чим відповідно до п.п.129.1.1 «а», 129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України на суму податкового боргу податку з доходів фізичних осіб за перевірений період нарахована пеня у сумі 55072,74грн. за ставками, передбаченими п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України.
Просить суд стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут скла» (85104, Донецька області, м. Костянтинівка, вул. Шмідта, б.20а, код ЄДРПОУ 13541565) податковий борг по податку з фізичних осіб у сумі 55072,74грн. на користь місцевого бюджету (код платежу 11010101) на бюджетний рахунок одержувача 33211800700058, УДК у м. Костянтинівка, банк ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача надав до суду відповідь на позов, в якої зазначив, що вимоги Костянтинівської ОДПІ по податковому боргу з податку з доходів фізичних осіб на суму 55072,74грн. визнає повністю. Справу просить розглянути без участі представника відповідача. (а.с.44).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Український науково-дослідний інститут скла» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради Донецької області 07.10.1992 року №12691050001000199, ідентифікаційний код 13541565, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.4), довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.6), перебуває на податковому обліку у Костянтинівській ОДПІ з 07.10.1992 року за №11, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 21.07.2008 року №180/10/29-012-8 (а.с.9).
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Костянтинівською обєднаною державною податковою інспекцією, було проведено фактичну перевірку відповідача з питання дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), виплати роботодавцем доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, обліку витрат на оплату праці, відомостей про оплату праці працівників, заборгованості по заробітній платі та податку з доходів фізичних осіб державним підприємством «Український Науково-Дослідний Інститут Скла» станом на 01.01.2011 року. За наслідками перевірки складено акт від 07.02.2011 року №44/17-3-13541565 (а.с.10).
В ході перевірки встановлено порушення п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» за 2003 2010 роки в частині несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Відповідно до п.п.129.1.1 «а», п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України на суму податкового боргу податку з доходів фізичних осіб за перевірений період нарахована пеня у сумі 55072,74грн. за ставками, передбаченими п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України.
В акті перевірки зазначено, що заборгованість по заробітній платі станом на 01.10.2011року складає 2540982,86грн.
Також в акті зазначені відомості про залишок несплаченої заробітної плати, утримання, перерахування та заборгованість по податку з доходів фізичних осіб
У звязку з чим податковою інспекцією була нарахована пеня на суму податкового боргу у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, на день виникнення такого податкового боргу.
Всього сума нарахованої пені складає 55072,74грн.
В порушення п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб.
Питання щодо справляння податку на доходи фізичних осіб, що був нарахований проте не сплачений у період до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 01.01.2011 року врегульовано пунктом 1 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України. А саме, за приписами цієї норми - податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Позивач в 2003-2010 роках був податковим агентом у розумінні п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Відповідно до п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Законом передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. (п.8.1.1 п.8.1 ст.8).
Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно до п.17.1 ст.17 Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України узгоджена сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання, але не сплачена платником податків у встановлений строк визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.131.1 ст.131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.59 Податкового кодексу України, у випадку, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган направляє такому платнику податків податкові вимоги.
Костянтинівською ОДПІ відповідачу направлена перша податкова вимога від 06.03.2006 року №1/75 та друга податкова вимога від 25.04.2006 року №2/127, які були отримані відповідачем, про що є записи на поштових повідомленнях. (а.с.33,34)
Також податковим органом було прийняте рішення №8/10/24-012 від 03 червня 2006 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли.
Крім того, матеріали справи містять заяву відповідача, із змісту якої вбачається, що він визнає позовні вимоги у повному обсязі (а.с.44).
Відповідно до ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут скла» про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 55072,74грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут скла» (85104, Донецька області, м. Костянтинівка, вул. Шмідта, б.20а, код ЄДРПОУ 13541565) податковий борг по податку з фізичних осіб у сумі 55072,74грн. на користь місцевого бюджету (код платежу 11010101) на бюджетний рахунок одержувача 33211800700058, УДК у м. Костянтинівка, банк ГУДКУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 24 травня 2011 року в присутності представника позивача.
Постанова у повному обсязі складена 27 травня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.