Постанова № 16005819, 30.05.2011, Володарський районний суд Київської області

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
2-а-52/11
Номер документу
16005819
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-52/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

17.02.2011 року

Суддя Володарського районного суду Київської області Ткаченко О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Володарського району Київської області звернувся до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що проведеною прокуратурою перевіркою додержання вимог чинного законодавства встановлено, що відповідач зареєстрована у Володарському районному центрі зайнятості як така, що шукає роботу 07.03.2008 року. 14.03.2008 року їй надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю, але по 30.09.2008 року відповідач була зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що не повідомила центр зайнятості, за період перебування на обліку як безробітна відповідач одержала незаконно допомогу в сумі 4166 грн. 83 коп. та 12 грн. 50 коп. за банківські послуги, разом 4179 грн. 33 коп., порушення виявлено Володарським РЦЗ у Київській області під час проведення звірки з Державним реєстратором. Відповідачу було направлено повідомлення № 271 від 11.11.2010 року в якому було запропоновано добровільно повернути незаконно отримані кошти, а тому прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь центру зайнятості вказану вище суму виплаченої допомоги по безробіттю.

В судовому засіданні прокурор Тарасюк Т.В. підтримала повністю позовні вимоги.

Представник Володарського районного центру зайнятості Київської області за довіреністю позов також підтримав.

Відповідач позов не визнала, пояснила, що вона дійсно була зареєстрована як фізична особа-підприємець, але 27 березня 2008 року постановою Господарського суду Київської області припинено діяльність субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (а.с.24-26).

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, відповідача, розглянувши матеріали даної справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Так, по справі встановлено, що з 14.03.2008 року на підставі заяви відповідачки до Володарського районного центру зайнятості Київської області їй було надано статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що стверджується копією даної заяви.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач була зареєстрована відділом державної реєстрації Володарської районної державної адміністрації як фізична особа-підприємець з 03.06.2003 року по 03.09.2008 року, що слідує з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 29.09.2010 року.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до роботи. А згідно зі ст.1 цього Закону, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

За п. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Отже, до 30.09.2008 року відповідач згідно з вимогами чинного законодавства відносилася до категорії зайнятого населення, про що вона не повідомила центр зайнятості і їй була призначена та виплачувалася допомога по безробіттю.

Згідно довідки Володарського РЦЗ в матеріалах справи, за період з 12.06.2008 року по 08.03.2009 року відповідачці була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 4166 грн.83 коп..

За ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати і забезпечення та надання соціальних послуг. Ч.3 цієї статті передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ст.39 вказаного Закону спори, що виникають з правовідносин за цим законом, вирішуються в судовому порядку.

Як передбачено постановою КМ України від 20.03.2006 року № 357 «Деякі питання загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття» /п.5,6,7/, перевірка достовірності даних, які є підставою виплати і матеріального забезпечення проводиться центрами зайнятості, а за результатами звіряння або перевірки оформляється акт, який підписується посадовими особами, що їх проводили.

Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62 було затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, відповідно до якого у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятої така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин.

У разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення /невідшкодування/ їх у встановленому порядку відповідно до законодавства ці питання вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до п. 20 постанови КМ України від 14.02.2007 року № 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку: у разі виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю та повертають кошти, отримані обманним шляхом.

Володарським РЦЗ недостовірні дані були встановлені у визначеному законом порядку у вересні 2010 року, що вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже, виходячи з наведеного вище, відповідач повинна повернути центру зайнятості нараховану та виплачену їй допомогу по безробіттю за вказаний вище період, оскільки відповідач не повідомила центр зайнятості при постановці її на облік про те, що вона зареєстрована як фізична особа-підприємець, а ці кошти підлягають поверненню до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття з моменту виникнення обставин, що впливають на умови призначення та виплати вказаної допомоги.

А як встановлено судом і вказано вище в постанові, такі обставини у відповідачки виникли ще з 03.06.2003 року, коли вона була зареєстрована як фізична особа-підприємець, і існували на час призначення їй допомоги по безробіттю, тобто, вона зобовязана повернути виплачену їй допомогу по безробіттю за весь вказаний вище період.

Згідно зі ст.12 Закону «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» допомога по безробіттю виплачується за рахунок коштів державного Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

За ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом, той факт, що відповідачкою було надано при постановці на облік у Володарський РЦЗ Київської області недостовірні дані, виявлено у вересні 2010 року при проведенні перевірки.

Тобто, прокурором не пропущено строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач посилається на те, що згідно з п.7 ст.47 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, без розгляду зобовязаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення нею підприємницької діяльності та в той же день передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про внесення такого запису.

Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій. Ч. 5 ст. 49 цього Закону вказує, що порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою-вісімнадцятою статті 47 цього Закону.

Відповідно до ч. 9 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа-підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;

свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;

довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);

довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.

Ч. 12, ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» вказує, що документи, які подаються для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

За ч. 13, ч. 14 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Державний реєстратор має право залишити без розгляду

документи, які передбачені частиною дев'ятою цієї статті, якщо:

документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації;

документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою та другою статті 8 цього Закону;

документи подані не в повному обсязі;

документи подані раніше строку, встановленого абзацом першим частини дев'ятої цієї статті.

Про залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, без розгляду заявнику в день надходження документів державним реєстратором видається (надсилається рекомендованим листом з описом вкладення) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, без

розгляду та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, відповідно до опису.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру в матеріалах справи, запис про внесення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності було внесено державним реєстратором 10.04.2008 року.

Але внесення цього запису не свідчить про позбавлення відповідачкою статусу підприємця, про що вказано вище.

Крім того, та обставина, що державний реєстратор повинна повідомляти відповідні органи про внесення запису про рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою, не є підставою для звільнення цієї особи від обовязку повідомляти про себе достовірні дані при постановці на облік в ЦЗ, саме тому діючим законодавством передбачено як перелік підстав для повернення незаконно виплаченої допомоги по безробіттю, так і врегульовано процедуру вирішення цих питань.

Але відповідно до п.3 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою КМ України від 14.02.2007 року за № 219, реєстрація та облік громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови предявлення паспорта і трудової книжки, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Iноземці та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, подають посвідку на постійне проживання.

Тобто, законом визначено перелік документів, які подають в службу зайнятості, і ніяких інших документів працівники служби зайнятості не можуть вимагати.

Тоді як в заяві, яку підписала відповідачка при зверненні до центру зайнятості, вказано на відомості про те, що особа, яка звертається з цією заявою, не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, отже, відповідачка повинна була вказати достовірні відомості про себе в цій заяві, чого вона не зробила.

А тому, з врахуванням всього вищенаведеного, суд вважає за можливе позов задовольнити і стягнути з відповідачки на користь Володарського РЦЗ Київської області 4166 грн. 83 коп. виплаченої допомоги по безробіттю та 12 грн. 50 коп. за послуги банку, що підтверджується розрахунком виплат Володарського РЦЗ про розмір отриманої допомоги по безробіттю від 28.12.2010 року.

На підставі ст.4 Декрету КМ України « Про державне мито» прокурор звільнений від сплати держмита /судового збору/ на користь держави при зверненні до суду з цим позовом.

Прокурор звертається до суду з вказаним позовом в порядку адміністративного судочинства.

За п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції-переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

За ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.

Керуючись Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», постановою КМ України від 20.03.2006 року № 357 «Деякі питання загальнообовязкового державного страхування на випадок безробіття», постановою КМ України від 14.02.2007 року № 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» , Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженим наказом Мінпраці та соціальної політики України від 13.02.2009 року № 60/62, ст.ст. 3,6,17,158-163, 167,185,186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Прокурора Володарського району Київської області в інтересах держави в особі Володарського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Володарського районного центру зайнятості - на р/р № 37172001001712, Одержувач Володарський РЦЗ; Банк одержувача: ГУ ДКУ в Київській області МФО 821018, код ЄДРПОУ - 22202141 незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4179 (чотири тисячі сто сімдесят девять) гривень 33 (тридцять три) коп., а в дохід держави стягнути судовий збір в розмірі 51 (пятдесят одна) гривня.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Ткаченко