Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-16783/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В. Суддя-доповідач: Костюк Л.О.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" травня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКостюк Л.О.;
суддів:Троян Н.М., Бужак Н.П.;
при секретарі:Бундукову С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Жмеринської ОДПІ у Вінницькій області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»до Жмеринської ОДПІ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.11.2010 р. № 0000972301/0, -
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2010 року позивач - Державне територіально-галузеве обєднання «Південно-Західна залізниця»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою до Жмеринської ОДПІ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.11.2010 р. № 0000972301/0 (а.с. 2-6).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року позовні вимоги задоволено, а саме: повністю визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Жмеринської обєднаної державної податкової інспекції у Вінницькій області № 0000972301/0 від 15 листопада 2010 року (а.с. 135-139).
Не погоджуючись з прийнятим по справі судовим рішенням, відповідач Жмеринська ОДПІ у Вінницькій області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року по справі № 2-а-16783/10/2670, мотивуючи тим, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, оскільки прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права (а.с. 141-144).
Крім того, однією із вимог в апеляційній скарзі апелянта є вимога про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року по справі № 2-а-16783/10/2670 (а.с. 141-144).
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду (в редакції, яка діяла на момент постановлення судом першої інстанції оскаржуваного рішення).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до журналу судового засідання від 17.12.2010 року по справі № 2а-16783/10/2670 представник відповідача в судове засідання не зявився (а.с. 132-133); після виходу з нарадчої кімнати судом першої інстанції було оголошено постанову (вступну та резолютивну її частини) (а.с. а.с. 132-133, 134); 21.12.10 р. копію постанови згідно реєстру відправлено сторонам (а.с. 135-139-зворотня сторона); апеляційна скарга подана апелянтом 30.12.2010 р., про що свідчить дата на відтиску поштового штемпеля на конверті (а.с. 145), таким чином, апеляційна скарга подана апелянтом в десятиденний термін з моменту отримання копії постанови, в звязку з цим, колегія суддів приходить до висновку, що строк апеляційного оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року апелянтом не пропущено, а тому відсутні правові підстави окремо вирішувати питання щодо поновлення пропущеного строку.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача про обставини справи, пояснення учасників процесу, зміст судового рішення і апеляційної скарги, та, перевіривши доводи апеляції наявними у матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови, якою в задоволенні позову слід відмовити, з наступних підстав.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Колегія суддів дійшла висновку про прийняття нової постанови, якою в задоволенні позову відмовити, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та це встановлено судом першої інстанції, Жмеринською об'єднаною державною податковою інспекцією у Вінницькій області було проведено комплексну планову виїзну перевірку відокремленого підрозділу Жмеринської дистанції сигналізації та зв'язку Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.09 р. по 30.06.10 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.09 р. по 30.06.10 р., за результатами якої складено Акт від 08.11.2010 р. № 1288/23/01070118 (а.с. 10-40).
Під час проведення перевірки податковим органом зроблено висновок про те, що позивачем в порушення ч. 1 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-ХІІ від 03.07.1992 р. занижено плату на землю на суму 8 707,34 грн.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000972301/0 від 15.11.2010 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на землю у розмірі 8 707,34 грн., в т.ч. - основний платіж 5 804,89 грн., штрафні фінансові санкції в сумі 2 902,45 грн. (а.с. 9).
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України № 2535-ХІІ ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Частиною 10 ст. 7 даного закону передбачено, що податок за земельні ділянки, надані для військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, залізниць, гірничодобувних підприємств, а також за водойми, надані для виробництва рибної продукції, справляється у розмірі 25 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до частин першої та другої цієї статті.
В силу ст. 13 Закону України № 2535-ХІІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, який містить систему необхідних відомостей і документів про правовий режим земель, їх розподіл серед власників землі і землекористувачів за категоріями земель та який ведеться землевпорядними органами, підпорядкованими Державному комітету України по земельних ресурсах.
Складовою частиною земельно-кадастрової документації, яка використовується саме для визначення розмірів плати за землю, є проект грошової оцінки земель міста Жмеринки, який розроблено Київським НДШ містобудування, пройшов державну землевпорядну експертизу у Держкомземі України та введено в дію з 01.10.2006 року. Для цілей оподаткування у зазначеному проекті землі залізничного транспорту розділені на землі залізниці під магістральними коліями, по яких здійснюються залізничні перевезення (під залізничним полотном, інженерними та штучними спорудами, обладнанням, лінійно-колійними та іншими технологічними будівлями, пристроями залізничної сигналізації, енергетики та зв'язку, лініями електропостачання, спорудами, які забезпечують експлуатацію залізничних колій у смузі відведення залізниць) загальною площею у межах міста, за які справляється податок у розмірі 25% суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про плату за землю»(0,25% від нормативної грошової оцінки землі), та на земельні ділянки структурних підрозділів ДТГО «Південно-Західна залізниця», що прилягають до залізничного полотна і входять до смуги відведення залізниць, оподатковуються згідно з чинним законодавство як землі залізничного транспорту (крім земель, наданих залізниці): у межах населених пунктів - згідно з частинами 1 та 2 статті 7, а за межами - відповідно до статті 8 Закону України «Про плату за землю», незважаючи за розподіл цих земель за категоріями.
Отже, за земельні ділянки, що не включені до смуги відведення і на яких розташовані інші об'єкти залізниць та залізничного транспорту (житловий фонд, об'єкти соціально-культурної сфери, адміністративні будівлі та інші споруди), плата справляється в установлених розмірах на загальних підставах згідно з вищезазначеним Законом.
Крім того, відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування. З листа відділу Держкомзему у місті Жмеринці від 25.10.2010 р. № 02-8/487 вбачається, що відповідно до рішення 20 сесії міської ради 4 скликання від 11.11.2004 р. № 339 «Про територіальні межі здійснення місцевого самоврядування та використання земель різних категорій», територія міста розділена на категорії за основним цільовим призначенням. Цей розподіл було деталізовано щодо категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення з виділенням категорій «землі залізничного транспорту»та «інші землі транспорту»рішенням виконкому міської ради № 337 від 21.12.2006 р. «Про внесення доповнень і змін до рішення виконкому № 229 від 26.09.2006 р. «Про введення в дію грошової оцінки земель міста Жмеринки», яке затверджене рішенням 6 сесії міської ради 5 скликання від 09.02.2007 р. № 170. Зазначене рішення прийняте на підставі проекту грошової оцінки земель міста Жмеринки, що пройшов державну експертизу у Держкомземі України і введено в дію з 01.10.2006 р.
Зазначений проект відноситься до земельно-кадастрової документації, яка використовується саме для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та розмірів земельного податку. У проекті землі залізниці розділені на землі під магістральними коліями, які використовуються безпосередньо для залізничних перевезень, та інші землі підприємств, що обслуговують залізницю.
Вищевказані рішення органів місцевого самоврядування щодо розподілу на категорії земель позивачем оскаржені не були, а тому є чинними і підлягають виконанню.
Пунктом 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 р. № 15 «Про порядок ведення державного земельного кадастру»встановлено зміст звітних даних державного земельного кадастру та порядок їх подання визначаються у формах державної звітності.
Відповідно до наказу Державного комітету статистики України від 05.11.1998 року № 377 міські (міст обласного значення) управління (відділи) земельних ресурсів здають обласним управлінням земельних ресурсів до 05 лютого щорічно звіт з державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем).
Крім того, на запит Київського апеляційного адміністративного суду Відділом Держкомзему у м. Жмеринці Вінницької області ГУ Держкомзему у Вінницькій області надано відповідь, що земельна ділянка площею 0,1104 га по вул. Б. Олійника, 6, на якій розміщується адмінбудівля Жмеринської дистанції сигналізації та звязку, зареєстрована за ДТГО «Південно-Західна залізниця»(код 04713033), розташована поза смугою відведення залізниці і в державній звітності за формою 6-зем обліковується у графі 49 інші землі транспорту та звязку, а отже не підлягає пільговому оподаткуванню.
Враховуючи викладене, земельна ділянка позивача не відноситься до земель залізниці, а тому відокремлений підрозділ Жмеринської дистанції сигналізації та зв'язку ДТГО «Південно-західна залізниця»зобов'язаний при обчисленні та сплаті земельного податку застосовувати ставку у розмірі 1% від грошової оцінки земель.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи відповідача є обґрунтованими та такими, що заслуговують уваги, а отже, судове рішення слід скасувати та ухвалити нове рішення, яким позивачу в задоволенні позову відмовити.
Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, судове рішення скасуванню з ухваленням нового рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 9, 159, 160, 163, 167, 196, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Жмеринської ОДПІ у Вінницькій області задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 грудня 2010 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця»до Жмеринської ОДПІ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.11.2010 р. № 0000972301/0 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення цієї постанови у повному обсязі, тобто з 25 травня 2011 року.
Головуючий суддяЛ.О. Костюк
Судді:Н.М. Троян
Н.П. Бужак
Постанову виготовлено в повному обсязі: 24.05.11.