Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2011 року Справа № 2а-1857/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Качуріної Л.С.
при секретарі Єретикової К.В.
в присутності сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 04.01.11;
від відповідача: Мучінський І.Д.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в місті Луганську до Державного підприємства «Луганське шахтобудівельне управління» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
02 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулася Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція в місті Луганську з адміністративним позовом до Державного підприємства «Луганське шахтобудівельне управління» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу.
У позовній заяві позивач просив суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Державного підприємства «Луганське шахтобудівельне управління», що перебуває в податковій заставі.
В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що Державне підприємство «Луганське шахтобудівельне управління» є платником податків та зборів і перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ м. Луганська. Станом на 25.02.2011 року підприємство має заборгованість перед бюджетом у розмірі 437422,27 грн. Відповідачу були вручені перша податкова вимога від 22.01.2002 року №1/5 та друга податкова вимога від 11.03.2002 року №2/1047. Податкову заставу зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується витягами: №512-127 від 26.03.2000 року, №2728636 від 09.03.2005 року, №26314805 від 25.02.2010 року, тому, згідно абзацу 2 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
14 квітня 2011 року у судовому засіданні представник позивача надав уточнення адміністративного позову і просив суд надати дозвіл на стягнення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі на суму боргу у розмірі 438555,36 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі обґрунтовуючи тим, що позовні вимоги обґрунтовані неналежними доказами.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач субєкт господарювання юридична особа Державне підприємство «Луганське шахтобудівельне управління» (далі ДП «Луганське шахтобудівельне управління»), державна реєстрація здійснена 28.02.2001 року виконавчим комітетом Луганської міської ради, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №1382120 0000 004031, ідентифікаційний код 00180999, адреса місцезнаходження: 91047, місто Луганськ, провулок Краснодонський, будинок 2, знаходиться на обліку платників податків у Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції в місті Луганську з 17.05.1999 року за номером 747/1060.
Суд установив, що згідно висновку Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції (а.с. 9) станом на 25.02.2011 року ДП «Луганське шахтобудівельне управління» має податковий борг у сумі 437422,27 грн., який складається з:
-Податку на прибуток у сумі 4952,19 грн.;
-Податок на прибуток, одержаний за рахунок зниження коефіцієнту 91,57 грн.;
-ПДВ у сумі 355615,48 грн.;
-Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій 697,38 грн.;
-Земельний податок 74783,84 грн.;
-Комунальний податок 722,24 грн.;
-Збір за спеціальне користування водних ресурсів 365,42 грн.;
-Збір за забруднення навколишнього природного середовища 194,15 грн.
Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в місті Луганську здійснювались заходи погашення податкового боргу: Відповідачу були вручені перша податкова вимога від 22.01.2002 року №1/5 та друга податкова вимога від 11.03.2002 року №2/1047.
У висновку зазначається, що боржник не в змозі самостійно погасити податковий борг у звязку з відсутністю фінансово-господарської діяльності, але він має достатньо майна, яке знаходиться у податковій заставі і яке можливо реалізувати в рахунок погашення його податкового боргу.
Незважаючи на такий висновок, Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в місті Луганську не уточнено, за рахунок якого саме майна боржника податковий орган бажає отримати дозвіл на погашення існуючої заборгованості, в підтвердження вимоги опис майна боржника, що знаходиться у податковій заставі, суду не надав.
Згідно висновку Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції (а.с. 28) станом на 04.04.2011 року ДП «Луганське шахтобудівельне управління» має податковий борг у сумі 438553,36 грн., який складається з:
-Податку на прибуток у сумі 4952,19 грн.;
-Податок на прибуток, одержаний за рахунок зниження коефіцієнту 91,57 грн.;
-ПДВ у сумі 355615,48 грн.;
-Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій 697,38 грн.;
-Земельний податок 74783,84 грн.;
-Комунальний податок 722,24 грн.;
-Збір за спеціальне користування водних ресурсів 365,42 грн.;
-Збір за забруднення навколишнього природного середовища 194,15 грн.
-Податок на доходи фізичних осіб 1131,09
Разом з цим, Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією в місті Луганську опис майна боржника, що знаходиться у податковій заставі, суду не надав.
Відповідач наявність податкового боргу у сумі 438553,36 грн. станом на 04.04.2011 року не заперечує.
Суд установив, що згідно витягу (а.с.7), наданого реєстратором Бертнік П. про внесення запису до Державного реєстру застав рухомого майна у Державному реєстрі застав рухомого майна 26.03.2000 року о 10-49 годині внесено запис про заставу номер 512-127, який містить наступні дані: тип застави - податкова застава; дата виникнення податкової застави -17.05.1999 року; заставодержателі - ДПІ у Ленінському районі м. Луганська; заставодавці -Луганське шахтобудівельне управління; майно - все рухоме майно і майнові права Луганського шахтобудівельного управління згідно повідомлення про податкову заставу від 17.05.1999 року №8103/24.
Згідно витягу №2728636 від 09.03.2005 року (а.с. 7), наданого Луганським філіалом Інформаційного центру Міністерства юстиції України, до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна 512-127 внесено наступні зміни: термін дії: 25.03.2005 рік; продовжено строк до 08.03.2010 року; звернення стягнення не зареєстровано; підстава ст.2 Указу №167, ст.8 Закону 2181, 04.03.2005 року Ленінська МДПІ.
Згідно витягу №26314805 від 25.02.2010 року (а.с. 8), наданого Луганським філіалом Інформаційного центру Міністерства юстиції України, до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна 512-127 внесено наступні зміни: тип змін - додавання боржника; додано боржника - ДП «Луганське шахто будівельне управління» ід.код 00180999, м. Луганськ, провулок Краснодонський, буд.2.; тип змін - вилучення боржника; вилучено боржника - ДП «Луганське шахто будівельне управління» ід.код 00180999, м. Луганськ, провулок Краснодонський, буд.2.; тип змін - зміна відомостей про обтяження; термін дії (до зміні) - 08.03.2010; термін дії (після змін) - 25.02.2015; підстава - Абзац 3 п.п.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону України №2181, б/н, 22.01.2002, Ленінська МДПІ; дата і час реєстрації - 25.02.2010 08-49.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що податковий борг ДП «Луганське шахтобудівельне управління» виник до набрання законної сили Податковим кодексом України, введеного в дію з 01.01.2011 року Законом України №2755-VI від 02.12.2010 року, а саме до 01.01.2011 року.
Відповідно до ст.5 Цивільного кодексу України, із змінами та доповненнями, акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він помякшує або скасовує цивільну відповідальність.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обовязків, що виникли до моменту набрання ним чинності.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 (надалі Закон №2181), який діяв до 01.01.2011 року, передбачено, що податковий борг це узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 1.3 ст.1 Закону №2181 визначено, що податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Згідно із п.п. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 4.1 п.4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 03.07.2001 року №266 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2001 року №595/5786 (надалі - Порядок №266), податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних з карток особових рахунків платників, які ведуться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обовязкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженою наказом ДПА України від 02.04.1999 року №174 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.05.1999 року за номером №304/3597.
Згідно до п.п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
При цьому, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
В той же час, Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 року, починаючи з 01.01.2011 року визначений цілком однозначний порядок стягнення податкового боргу, якого зобовязані додержуватись органи державної податкової служби починаючи з 01.01.2011 року.
Зокрема, пунктом 89.1. ст.89 Податкового кодексу України передбачено, що право податкової застави виникає у разі:
п.89.1.1. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
п.89.1.2. несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Пунктом 89.2. ст.89 Податкового кодексу України передбачено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Пунктом 89.3 ст.89 Податкового кодексу передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформляється актом опису.
Згідно з п. 91.1 ст. 91 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 91.2 Податкового кодексу України порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого визначає центральний орган державної податкової служби.
Порядком призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1035, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за номером №1430/18725, передбачено, що податковий керуючий призначається наказом керівника (виконуючого обовязки керівника органу державної податкової служби.
Посадова (службова) особа органу державної податкової служби наділяється повноваженнями податкового керуючого з дати прийняття наказу керівника (виконуючого обов'язки керівника) органу державної податкової служби про призначення цієї особи податковим керуючим.
Відповідно до п.91.3 ст.91 Податкового кодексу України податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Відповідно до п.2.1. Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1043, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за номером №1438/18733, передбачено, що опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.
Суд установив, що Ленінською МДПІ у м. Луганську заходи, передбачені зазначеними приписами Податкового кодексу України та наказу від 24.12.2010 року №1043 ДПА України не приймались, та акт опису майна платника податку, що має податковий борг, не складався. Не додержання вимог чинного законодавства позивачем є підставою незадоволення судом позовних вимог.
Таким чином, з урахуванням викладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги Позивача щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Державного підприємства «Луганське шахтобудівельне управління», що перебуває в податковій заставі, не відповідають чинному законодавству України, документально не обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи та не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції в місті Луганську до Державного підприємства «Луганське шахтобудівельне управління» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна боржника, відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 03 травня 2011 року.
Суддя Л.С. Качуріна