Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №14
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2011 року Справа № 2а-28975/09/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Гончарової І.А.,
за участю секретаря: Фуджак В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю промислово-будівельного тресту «Луганськпромбуд» про стягнення суми економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2009 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернувся до суду із позовом, в якому зазначив, що в період з 08.10.2009 року по 14.10.2009 року проводилася перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю промислово-будівельного тресту «Луганськпромбуд» з питання обґрунтованості стягнення вартості електроенергії, що відпускається населенню. За результатами перевірки складено акт від 14.10.2009 року № 468.
Позивач у позовній заяві послався на те, що відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю промислово-будівельного тресту «Луганськпромбуд» - порушено порядок формування, встановлення та застосування тарифів, а саме: у період з 01.02.2009 року по 31.08.2009 року було завищено стягнення вартості електроенергії, що відпускається населенню, яке мешкає у гуртожитку, за рахунок завищення тарифу на електроенергію, що відпускається населеним пунктам: у період з 01.02.2009 року по 28.02.2009 року застосовувався тариф на електроенергію, що відпускається населеним пунктам 0,2367 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року 0,2369 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.05.2009 року по 31.05.2009 року 0,2374 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.06.2009 року по 30.06.2009 року 0,2377 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року 0,2382 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.08.2009 року по 30.08.2009 року 0,2380 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ. Внаслідок цього підприємством необгрунтовано одержана виручка.
Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 16.10.2009 року № 241 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 626,52 грн., які складаються зі штрафу в сумі 417,68 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 208,84 грн. 19.10.2009 року рішення від 16.10.2009 року № 241, претензія і припис були направлені на адресу відповідача. У звязку із викладеним, позивач просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України економічні санкції в сумі 626,52 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, до початку слухання справи надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглядати справу у його відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю промислово-будівельний трест «Луганськпромбуд» зареєстроване Виконавчим комітетом Луганської міської ради 01.06.1994 року, ідентифікаційний код 01240172, знаходиться за адресою: 91055, вул.Дзержинського, 33, м.Луганськ.
У період з 08.10.2009 року по 14.10.2009 року працівниками Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області проводилася перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю промислово-будівельного тресту «Луганськпромбуд» з питання обґрунтованості стягнення вартості електроенергії, що відпускається населенню.
За результатами перевірки складено акт від 14.10.2009 року № 468, в якому зазначено, що відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю промислово-будівельним трестом «Луганськпромбуд» - порушено порядок формування, встановлення та застосування тарифів, а саме: у період з 01.02.2009 року по 31.08.2009 року було завищено стягнення вартості електроенергії, що відпускається населенню, яке мешкає у гуртожитку, за рахунок завищення тарифу на електроенергію, що відпускається населеним пунктам: у період з 01.02.2009 року по 28.02.2009 року застосовувався тариф на електроенергію, що відпускається населеним пунктам 0,2367 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року 0,2369 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.05.2009 року по 31.05.2009 року 0,2374 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.06.2009 року по 30.06.2009 року 0,2377 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.07.2009 року по 31.07.2009 року 0,2382 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ; у період з 01.08.2009 року по 30.08.2009 року 0,2380 грн./кВт*г. з ПДВ, при обгрунтованому розмірі 0,2364 грн./кВт*г. з ПДВ. Внаслідок цього підприємством необгрунтовано одержана виручка за період з 01.02.2009 року по 31.08.2009 року включно з урахуванням оплати послуг споживачем в сумі 208 грн. 84 коп.
Рішенням Держінспекції з контролю за цінами в Луганській області від 16.10.2009 року № 241 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 626,52 грн., які складаються зі штрафу в сумі 417,68 грн. і вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 208,84 грн. 19.10.2009 року рішення від 16.10.2009 року № 241, претензія і припис були направлені на адресу відповідача, які отримані ним 20.10.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (арк. справи 12).
Проаналізувавши надані докази по справі, суд вважає позовні вимоги інспекції необгрунтованими з таких підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 № 507-XII, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до п.3 Положення про Державну інспекцію по контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, основними завданнями Держцінспекції є організація та здійснення відповідно до законодавства функцій з контролю та нагляду за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів); проведення цінових спостережень на споживчому та товарних ринках. Пунктом 4 Положення передбачено, що Держінспекція, зокрема, у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування; надає органам виконавчої влади, суб'єктам господарювання методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін; у межах своєї компетенції вносить пропозиції щодо скасування прийнятих органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і органами місцевого самоврядування рішень з питань формування, встановлення та застосування цін і тарифів, що суперечать законодавству; надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, суб'єктів господарювання обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів. Відповідно до п.2.1 Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, затвердженого Постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики від 10.03.1999 року № 309, до населених пунктів відносяться споживачі, які розраховуються з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим лічильником за електроенергію, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках, для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач, освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів, а також установи виконання покарань і лікувально-трудові профілакторії, слідчі ізолятори. Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини. Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року, що набрала законної сили, визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області № 241 від 16 жовтня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 626 грн. 52 коп. Враховуючи зазначені обставини, суд вважає вимогу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю промислово-будівельного тресту «Луганськпромбуд» економічних санкцій такою, що не підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Промислово-будівельний трест «Луганськпромбуд» про стягнення суми економічних санкцій, відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 29 квітня 2011 року.
СуддяІ.А. Гончарова