Постанова № 15953112, 18.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2011
Номер справи
2а/0570/5438/2011
Номер документу
15953112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5438/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Зеленова А. С.

при секретарі Кобець О.А.

за участю:

представників позивачаКрасильникової С.О.,

представника відповідача Удода М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку з податку на прибуток, -

В С Т А Н О В И В:

06.04.2011 ДП «Селидіввугілля» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку з податку на прибуток (а.с. 3-4).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у лютому 2011р. він отримав повідомлення Красноармійської ОДПІ, якими відповідач повідомив про зарахування сплачених позивачем розстрочених сум податкових зобовязань з податку на прибуток на погашення податкового боргу та пені згідно з абзацом 2 п.п. 16.3.3 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (далі за текстом Закон № 2181), а саме: повідомлення № 105210010367671 від 06.10.2010 р. про зарахування сплати розстроченого податкового зобовязання з податку на прибуток за вересень 2010р. згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2007, сплаченого платіжним дорученням № 16258 від 30.09.2010 у сумі 42019,15 грн., на погашення податкового боргу у сумі 38555,59 грн. та пені 3463,56 грн.; повідомлення № 105210010374336 від 09.11.2010 про зарахування сплати розстроченого податкового зобовязання з податку на прибуток за жовтень 2010р. згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2001 сплаченого платіжним дорученням № 17606 від 08.11.2010 у сумі 42049,15 грн., на погашення податкового боргу у сумі 38598,19 грн. та пені 3450,96 грн.; повідомлення № 105210010381293 від 15.12.2010 про зарахування сплати розстроченого податкового зобовязання з податку на прибуток за жовтень 2010р. згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2007, сплаченого платіжним дорученням № 19088 від 13.12.2010 у сумі 42049,15 грн., на погашення податкового боргу у сумі 41660,63 грн. та пені 388,52 грн. Зазначені повідомлення були сформовані Відповідачем на підставі Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 11.06.2003 № 290 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за № 522/7843.

Позивач вважає неправомірними дії Красноармійської ОДПІ по розподілу сплачених розстрочених податкових зобовязань з податку на прибуток на погашення податкового боргу та пені, оскільки позивач спрямовував свої кошти саме на сплату розстрочених зобовязань з податку на прибуток згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2007 про розстрочення податкового зобовязання, тому податковий орган не мав законних підстав для зміни призначення платежу та зарахування сплачених позивачем сум на погашення податкового боргу та пені.

Так, постановою Господарського суду Донецької області від 27.06.2007 по справі № 34/37а Красноармійська ОДПІ була зобовязана провести реструктуризацію заборгованості ДП «Селидіввугілля» з податку на прибуток в сумі 4078767,87 грн. Керівництвом ОДПІ прийнято рішення № 27 від 25.07.2007 про розстрочення податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 4078767,87 грн. з щомісячною сплатою протягом періоду 25.07.2007 21.08.2017. Також рішенням встановлено, що пеня та штрафні санкції, нараховані на розстрочену суму, підлягають скасуванню. Згідно цього рішення між Красноармійською ОДПІ та ДП «Селидіввугілля» 25.07.2007 був укладений відповідний договір № 27/294 про реструктуризацію податкового боргу.

Згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2007 позивач своєчасно сплатив платіжними дорученнями № 16258 від 30.09.2010 на суму 42019,15 грн., № 17606 від 08.11.2010 на суму 42049,15 грн., № 19088 від 13.12.2010 на суму 42049,15 грн. розстрочений податковий боргу з податку на прибуток за вересень та жовтень 2010р.

Прийняття рішення про розстрочку податкового зобовязання та укладення відповідного договору здійснювалось податковим органом у відповідності з вимогами ст. 14 Закону № 2181. Згідно з п. 14.6 ст. 14 цього Закону, порядок реалізації цієї статті встановлюється центральним податковим органом. З метою забезпечення практичного впровадження ст. 14 Закону № 2181 Державною податковою адміністрацією України 18.09.2001 був виданий наказ № 378, яким було затверджено Порядок розстрочення та відстрочення податкових зобовязань платників податків. Згідно п. 3.10 цього Порядку, на розстрочені (відстрочені) суми пеня не нараховується з дати підписання договору. Відповідно до п. 4.5 4.7 Порядку та п. 6.6 договору, нарахування пені та штрафних санкцій можливе лише при умові дострокового розірвання договору про розстрочку. При цьому, п. 4.7 Порядку чітко визначено, що нарахування пені та штрафних санкцій здійснюється на розстрочені суми, що залишились не сплаченими. На дату подання позову вищевказаний договір розстрочки не скасовано.

Вважає, що зміна податковим органом напрямку платежу є перевищенням наданих законодавством повноважень податкового органу.

Просив визнати неправомірними дії Красноармійської ОДПІ по розподілу сплачених розстрочених податкових зобовязань з податку на прибуток 06.10.2010 у сумі 42019,15 грн., 09.11.2010 у сумі 42049,15 грн., 13.12.2010 у сумі 42049,15 грн., на погашення податкового боргу та пені, зобовязати відповідача внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП «Селидіввугілля» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені з плати з податку на прибуток у розмірі 7303,04 грн.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснивши, що черговість погашення узгоджених податкових зобовязань платника податків чітко визначена п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181, згідно з яким податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Визначений порядок сплати та зарахування податків є єдиним для всіх платників податків та органів державної податкової служби і не передбачає можливість направлення грошових коштів у рахунок погашення податкових зобовязань, що мають більш пізні строки виникнення. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму погашеного податкового боргу відповідно до ст. 16 зазначеного Закону нараховується пеня. Сплачені зазначеними позивачем платіжними дорученнями суми податку на прибуток згідно п. 7.7 ст. 7, п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 були зараховані по особовому рахунку позивача в погашення наявного податкового боргу минулих періодів та пені. Також представник відповідача надала суду письмові заперечення проти позову, у яких обґрунтувала свою позицію нормами діючого законодавства (а.с. 40-41). Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач - державне підприємство „Селидіввугілля” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 06.06.2005, має ідентифікаційний код юридичної особи 33426253, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 192565 (а.с. 11), Довідкою Відділу статистики у місті Селидовому від 15.04.2010 серії АБ № 214729 (а.с. 12). Позивач здійснює свою діяльність у відповідності до Статуту (у новій редакції), затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України № 130/1 від 27.12.2005р. (а.с. 7-10) .

Красноармійською ОДПІ були сформовані та направлені позивачу наступні податкові повідомлення:

- № 105210010367671 від 06.10.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.09.2010 згідно з платіжним документом № 16258 від 30.09.2010 суми податкового боргу у розмірі 42019,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 38555,59 грн. та пені у розмірі 3463 грн. (а.с. 13);

- № 105210010374336 від 09.11.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 08.11.2010 згідно з платіжним документом № 17606 від 08.11.2010 суми податкового боргу у розмірі 42049,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 38598,19 грн. та пені у розмірі 3450,96 грн. (а.с. 15);

- № 105211010381293 від 15.12.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 13.12.2010 згідно з платіжним документом № 19088 від 13.12.2010 суми податкового боргу у розмірі 42049,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 41660,63 грн. та пені у розмірі 388,52 грн. (а.с. 17).

Зазначені повідомлення прийняті відповідачем на підставі абз. 2 п.п. 16.3.3 ст. 16 Закону № 2181 (який втратив чинність з 01.01.2011, але діяв на момент направлення Красноармійською ОДПІ зазначених вище повідомлень).

У відповідності до зазначеного підпункту якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Порядок нарахування пені встановлено ст. 16 вказаного Закону. Згідно з п.п. 16.1.1, п.п. 16.1.2 п. 16.1 цієї статті після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Отже, законодавство повязує початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобовязання.

Як вбачається із оспорюваних повідомлень, відповідач розподілив суми, сплачені платіжними дорученнями № 16258 від 30.09.2010 на суму 42049,15 грн. (а.с. 14), № 17606 від 08.11.2010 на суму 42049,15 грн. (а.с. 16), № 19088 від 13.12.2010 на суму 42049,15 грн. (а.с. 18) у якості розстроченого платежу з податку на прибуток згідно рішення Красноармійської ОДПІ № 27 від 25.07.2007 у рахунок погашення податкового боргу та пені.

Разом з тим, відповідач, здійснюючи такий розподіл, не врахував, що вимоги абз. 2 п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 застосовуються тільки у разі, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції). У даному випадку не мала місце сплата позивачем податкового боргу.

Так, 25.07.2007 заступником начальника Красноармійської ОДПІ прийнято рішення № 27 про розстрочення податкового боргу на суму податку на прибуток у розмірі 32974217,97 грн. (а.с. 19).

Також, 25.07.2007 між Красноармійською ОДПІ та ТОВ «Селидіввугілля» було укладено договір № 27/294 про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних санкцій), за умовами якого Красноармійська ОДПІ надає позивачу розстрочення сплати податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій), що обліковуються за даними карток особових рахунків на підставі рішення Господарського суду по справі № 34/37а на суму податку на прибуток 4078767,87 грн. та податку на додану вартість 28895450,10 грн., терміном на 10 років з дня укладення цього договору, тобто з 25.07.2007 по 21.08.2017 з відстрочкою погашення на перші два роки (тобто з 20.08.2009) дії цього договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками.

П. 6.1 розділу 6 цього договору передбачено, що погашення розстрочених сум податкового боргу можливо здійснювати в будь-яких спосіб, визначений чинним законодавством України.

П. 6.6 розділу 6 Договору визначено, що реструктуризована заборгованість не підлягає індексації, на неї не нараховується пеня, штрафні та інші фінансові санкції, крім випадків розірвання договору про реструктуризацію заборгованості (а.с. 20-21).

Вищевказані рішення та договір прийнято та укладено відповідно до вимог п. 10.2 ст. 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ст. 14 Закону № 2181.

Порядок розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань передбачено ст. 14 Закону № 2181.

П.п. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону № 2181 визначено, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.

У відповідності до п.п. 14.1.2 цього пункту відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.

Як передбачено п. 10.5 ст. 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» реструктуризована заборгованість не підлягає індексації, на неї не нараховуються пеня, штрафні та інші фінансові санкції, крім випадків розірвання договору про реструктуризацію заборгованості, укладеного відповідно до цього Закону.

Позивачем реструктуризована заборгованість сплачувалася вказаними вище платіжними дорученнями відповідно до умов Договору та Графіку погашення заборгованості, про що зазначалося у них в графі «призначення платежу». Поточні платежі та податковий борг, що не розстрочувався, у даному випадку позивачем не сплачувався, а відтак, здійснення відповідачем розподілу сум, сплачених цими платіжними дорученнями в якості реструктуризованої заборгованості, на погашення податкового боргу і пені є неправомірним, у звязку із чим суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання недійсними податкових повідомлень.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі за текстом - Інструкція), встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).

Пунктом 1.4 Інструкції встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.

Облік розстрочення і відстрочення податкових зобовязань врегульовано розділом 6 Інструкції.

Так, п.п. 6.1-6.4 Інструкції передбачено, що сума розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань, відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань та терміни їх сплати відображаються в особовому рахунку платника згідно з Порядком розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103 (який втратив чинність 24.12.2010, однак діяв на момент прийняття відповідачем повідомлень).

Дані щодо розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань у термін не пізніше дати укладання відповідного договору засобами програмного забезпечення вносяться до картки особового рахунку платника з журналу, який ведеться в електронному вигляді підрозділом забезпечення податкових зобов'язань і в якому реєструються рішення та договір про розстрочення (відстрочення).

Облік надходження розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань за платежами до бюджету та процентів за користування відстроченням або розстроченням податкових зобов'язань відображається в особових рахунках платників у загальному порядку обліку податкових зобов'язань, який встановлюється окремо для кожної форми особових рахунків платників, за тими кодами бюджетної класифікації, що й платежі, за якими надано відстрочення або розстрочення податкових зобов'язань.

Відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань відображаються на зворотному боці картки.

Отже, вказаною Інструкцією не передбачено можливості зараховувати платежі, сплачені в якості погашення розстроченого або відстроченого податкового зобовязання у сплату пені та податкового боргу поточних періодів. Така можливість передбачається лише пунктом 4.2 Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків, затвердженим наказом ДПА України від 18.09.2001 N 378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.10.2001 за N 912/6103, тільки у випадку надмірної сплати сум процентів.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що внесення до облікової картки позивача з податку на прибуток сум, сплачених вищевказаними платіжними дорученнями, відповідач здійснив з порушенням приписів вищезазначеної Інструкції.

На підставі ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідач не довів суду правомірність своїх дій щодо здійснення податковими повідомленнями розподілу сум податкових зобовязань з податку на прибуток, сплачених позивачем згідно платіжних доручень, на погашення податкового боргу та пені, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

У відповідності до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн., які підтверджені документально.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов державного підприємства «Селидіввугілля» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку з податку на прибуток задовльнити.

Визнати протиправними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області щодо здійснення розподілу сум податкових зобовязань з податку на прибуток наступними повідомленнями:

- № 105210010367671 від 06.10.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 30.09.2010 згідно з платіжним документом № 16258 від 30.09.2010 суми податкового боргу у розмірі 42019,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 38555,59 грн. та пені у розмірі 3463 грн.;

- № 105210010374336 від 09.11.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 08.11.2010 згідно з платіжним документом № 17606 від 08.11.2010 суми податкового боргу у розмірі 42049,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 38598,19 грн. та пені у розмірі 3450,96 грн.;

- № 105211010381293 від 15.12.2010, яким здійснено розподіл сплаченої 13.12.2010 згідно з платіжним документом № 19088 від 13.12.2010 суми податкового боргу у розмірі 42049,15 грн. на погашення податкового боргу у розмірі 41660,63 грн. та пені у розмірі 388,52 грн.

Зобовязати Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію Донецької області внести зміни до картки особового рахунку державного підприємства «Селидіввугілля» з податку на прибуток шляхом виключення з картки особового рахунку пені з податку на прибуток у сумі 7303,04 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь державного підприємства «Селидіввугілля» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18 травня 2011 року. Повний текст постанови складений та підписаний 23 травня 2011 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Зеленов А. С.