Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2011 р.Справа № 2-а-10530/09/1570 Категорія:12.3.Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді Стас Л.В.
суддів- Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря Криульової А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року за заявами Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 09.12.2010 року та ОСОБА_2 від 27.09.2010 року та 20.01.2011 року про заміну сторони виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справі №2а-10530/09/1570 за позовом ОСОБА_2 до Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів та третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування наказу №77-к від 24.07.2009 року, поновлення ОСОБА_2 на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць,
ВСТАНОВИВ:
11.05.2010 року Одеський окружний адміністративний суд виніс постанову по справі №10530/09/1570, якою частково задовольнив позов ОСОБА_2 до Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів та третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування наказу №77-к від 24.07.2009 року, поновлення ОСОБА_2 на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування шкоди, а саме: поновив ОСОБА_2 на роботі на посаді заступника начальника Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів - начальника відділу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів та медичної продукції.
На підставі ст. 256 КАС України судом допущено негайне виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_2 на роботі на посаді заступника начальника Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів -начальника відділу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів та медичної продукції з 24.07.2009 року, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць в сумі 6088 (шість тисяч вісімдесят вісім ) грн. 79 коп. та видано виконавчий лист.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.10.2010 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.05.2010 року - залишено без змін.
27.09.2010 року і 20.01.2011 року від позивача, а 09.12.2010 року також від Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області надійшли заяви про заміну сторони виконавчого провадження, а саме: просили замінити Одеську обласну державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів на її правонаступника - Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Одеській області. Заяву обгрунтовано тим, що згідно з п.1,2 Наказу № 34 від 16.04.2010 року Державної інспекції з контролю лікарських засобів МОЗ України на базі Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів (код СДРПОУ 36288078) утворено Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Одеській області та встановлено, що новоутворена інспекція є правонаступником усіх майнових і немайнових прав і обов'язків первинного боржника.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року заяви ОСОБА_2 від 27.09.2010, 20.01.2011 року та заяву Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 09.12.2010 року про заміну сторони виконавчого провадження -задоволено. Замінено сторону виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого Одеським окружним адміністративним судом 12.05.2010 року по справі 1530/09/1570, а саме Одеську обласну державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів на її правонаступника -- Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Одеській області.
В апеляційній скарзі, Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить ухвалу суду від 04.02.2011 року скасувати, постановити нову ухвалу про відмову в заміні сторони виконавчого провадження та визнати ОСОБА_2 таким, якого було звільнено за п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, замінивши сторону у виконавчому провадженні, виходив з того, що Одеську обласну державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів не ліквідовано, а здійснено її реорганізацію, правонаступником якої є Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів в Одеській області, у звязку з чим, позивач повинен бути поновлений на роботі в новоутвореній організації на аналогічній посаді.
Однак з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Постанови КМ України від 17.03.2010 року № 275 утворено Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів МОЗ України, та відповідно державні інспекції з контролю якості лікарських засобів в областях (а.с. 56).
Наказом МОЗ України від 07.04.2010 року № 306 затверджений склад комісії з припинення та заходи щодо реорганізації Державної інспекції з контролю якості лікарських заходів (код ЄДРПОУ 36173578),(а.с.57).
Згідно з витягом з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 19.01.2011 року, юридичну особу Одеську обласну державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів (код ЄДР 36288078) припинено (а.с.128-129,т.3).
У Довідці з ЄДР від 15.11.2010 року зазначено, що 15.11.2010 проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язано з реорганізацією. Раніше, Наказом Державної інспекції з контролю лікарських засобів МОЗ України від 16.04.2010 року № 34, утворено Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Одеській області, яку визначено правонаступником усіх майнових і немайнових прав і обов'язків первинного відповідача (а.с.116 т.3, 155-157 т. 3).
Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів в Одеській області (ідентифікаційний код 37089367) зареєстрована в Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 21.04.2010 року, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців №НОМЕР_1 та копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №НОМЕР_2, а тому ОСОБА_2 не може бути поновлений на посаді з 24.09.2009 року ( а.с. 158-160 т. 3). Під час ліквідації Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів та утворення нової установи - Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області у новоствореній установі мали місце зміни в організації виробництва та праці, зокрема мало місце скорочення чисельності та штату працівників з 70 до 37 працівників, зокрема було скорочено дві посади заступників, в т.ч. посада заступника начальника Інспекції з контролю якості лікарських засобів - начальника відділу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів та медичної продукції, що підтверджується -Структурою ліквідованої Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, затвердженою 23 жовтня 2009 року Головою Державної інспекції з контролю якості - всього штатних посад 66 ; -Структурою ліквідованої Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів на 2010 рік, затвердженою 27 жовтня 2009 року заступником Голови Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів - всього штатних посад 70; -Структурою новоствореної Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області, затвердженою 26 квітня 2010 року Головою Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів МОЗ України - всього штатних посад 37; - Довідкою Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області від 02.02.2011 року №188/01-10. Таким чином, Одеська обласна державна інспекція з контролю якості лікарських засобів, на посаду заступника начальника якої поновлений на роботі ОСОБА_2, припинена в порядку та із врахуванням норм статті 36 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", тобто у зв'язку з ліквідацією установи, про що внесені зміни до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 15.11.2010 року запис №15561110005034129, як було зазначено вище. Пунктом 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 118, встановлено. Що ідентифікаційний код зберігається за субєктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. Код зберігається у разі перетворення юридичної особи лише за правонаступником. Як видно із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Одеській обласній державній інспекції з контролю якості лікарських засобів був присвоєний ідентифікаційний код 36288078, а відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Державній інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області присвоєно ідентифікаційний код 37089367. Необхідність проведення саме ліквідації встановлена у роз'ясненні, наданому Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва від 29.04.2010 року №5418 „Про порядок державної реєстрації Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів", згідно якого у даному випадку відбувається створення нових територіальних органів Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів. Разом з тим, старі територіальні органи підлягають ліквідації. ( а.с. 161 т.3). Отже, на підставі викладеного вище, доводи відповідача в апеляційній скарзі про ліквідацію Одеської обласної державної інспекція з контролю якості лікарських засобів, а не реорганізацію в Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Одеській області, як визначено судом першої інстанції, знайшли свої підтвердження, а висновок суду є помилковим. Однак, згідно зі ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави органом, який розглядає трудовий спір, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі Поновити ОСОБА_2 на попередній роботі неможливо через ліквідацію установи, в якій було його робоче місце. Ст.240-1 КЗпП України визначено, що у разі, коли працівника звільнено без законної підстави або з порушенням встановленого порядку, але поновлення його на попередній роботі неможливе внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, орган, який розглядає трудовий спір зобов'язує ліквідаційну комісію, власника (орган, уповноважений управляти майном ліквідованого підприємства, установи, організації, а у відповідних випадках - правонаступника) виплатити працівникові заробітну плату за весь час вимушеного прогулу. Одночасно орган, який розглядає трудовий спір, визнає працівника таким, якого було звільнено за п.1 ст.40 цього Кодексу. Відповідно до п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року №9 „Про практику розгляду судами трудових спорів" при реорганізації підприємства або при його перепрофілюванні звільнення за п. 1 ст.40 може мати місце, якщо це супроводжується скороченням чисельності або штату працівників, змінами у їх складі за посадами, спеціальністю, кваліфікацією, професіями. Працівник, який був незаконно звільнений до реорганізації, поновлюється на роботі в тому підприємстві, де збереглося його попереднє місце роботи. При ліквідації підприємства (установи, організації) правила п.1 ст.40 КЗпП України можуть застосовуватись і в тих випадках, коли після припинення його діяльності одночасно утворюється нове підприємство. В цих випадках працівник не вправі вимагати поновлення його на роботі на заново утвореному підприємстві, якщо він не був переведений туди в установленому порядку. З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно зясував обставини, що мають значення для справи, прийняв ухвалу від 04 лютого 2011 року з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, яка підлягає скасуванню. Керуючись ч. 1 ст. 195, п.6 ч. 1 ст. 199, п.4ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, - УХВАЛИЛА: Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Одеській області задовольнити частково. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2011 року за заявами Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 09.12.2010 року та ОСОБА_2 від 27.09.2010 року та 20.01.2011 року про заміну сторони виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справі №2а-10530/09/1570 за позовом ОСОБА_2 до Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів та третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування наказу №77-к від 24.07.2009 року, поновлення ОСОБА_2 на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць, - скасувати. Постановити нову ухвалу. В задоволенні заяв Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області від 09.12.2010 року та ОСОБА_2 від 27.09.2010 року та 20.01.2011 року про заміну сторони виконавчого провадження з виконання виконавчого листа по справі №2а-10530/09/1570 за позовом ОСОБА_2 до Одеської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів та третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 та ОСОБА_4, про визнання незаконним та скасування наказу №77-к від 24.07.2009 року, поновлення ОСОБА_2 на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць відмовити. Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту її оголошення. Головуючий: Судді: