Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2011 року справа №2а/0570/4619/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ханової Р.Ф.
суддів Гайдара А.В. , Яковенка М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу
Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 11 квітня 2011 року
по адміністративній справі№ 2а/0570/4619/2011 (суддя Кірієнко В.О.)
за позовомДержавного підприємства „Селидіввугілля”
до
Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області
про
визнання дій неправомірними по розподілу сплачених коштів, зобовязання внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом виключення пені з плати з земельного податку у розмірі 4249 грн. 20 коп.
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 року у даній справі задоволений позов вищезазначений позов, внаслідок чого визнані неправомірними дії Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції по розподілу сплачених ДП "Селидіввугілля" від 15 травня 2009 року у сумі 6931,7 грн., від 11 червня 2009 року у сумі 2242,86 грн., від 11 червня 2009 року в сумі 1659,12 грн., від 11 червня 2009 року в сумі 6931,71 грн., від 8 липня 2009 року в сумі 3793,46 грн., від 8 липня 2009 року в сумі 7006,10 грн., від 8 липня 2009 року в сумі 2242,86 грн., від 8 липня 2009 року в сумі 1982,25 грн., від 8 липня 2009 року в сумі 1659,12 грн., від 21 серпня 2009 року в сумі 2242,86 грн., від 21 серпня 2009 року в сумі 3793,46 грн., від 21 серпня 2009 року в сумі 6931,71 грн., від 21 серпня 2009 року в сумі 2350,96 грн., від 21 серпня 2009 року в сумі 1659,12 грн. поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені.Зобовязати Красноармійську обєднану державну податкову інспекцію внести зміни до картки особового рахунку платника податків ДП "Селидіввугілля" (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41; ЄДРПОУ 33426253) шляхом виключення з картки особового рахунку пені з плати земельного податку у розмірі 4249,20 грн. Постанова суду вмотивована безпідставністю нарахування пені.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання;
Колегія суддів, заслухавши доповідь суддідоповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Державне підприємство «Селидіввугілля» (надалі позивач, платник податків, підприємство) зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Селидівської міської ради Донецької області 6 червня 2005 року, перебуває на обліку як платник податків у Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції (надалі відповідач, податковий орган, інспекція).
Протягом травня серпня 2009 року податковий орган направив платнику податків наступні повідомлення:
- № 105210010192790 від 20 травня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за квітень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 5389 від 15 травня 2009 року у сумі 6931,7 грн. на погашення податкового боргу у сумі 6217,29 грн. та пені 714,42 грн.;
- № 105210010200428 від 12 червня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за травень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6294 від 11 червня 2009 року у сумі 2242,86 грн. на погашення податкового боргу в сумі 2025,52 грн. та пені 217,34 грн.;
- № 105210010200429 від 12 червня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за травень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6303 від 11 червня 2009 року в сумі 1659,12 грн. на погашення податкового боргу у сумі 1648,64 грн. та пені 10,48 грн.;
- № 105210010200430 від 12 червня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за травень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6297 від 11 червня 2009 року в сумі 6931,71 грн. на погашення податкового боргу в сумі 6173,91 грн. та пені 757,80 грн.;
- № 105210010207382 від 9 липня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за червень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6888 від 8 липня 2009 року в сумі 3793,46 грн. на погашення податкового боргу в сумі 3678,39 грн. та пені 115,07 грн.;
- № 105210010207386 від 9 липня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за червень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6873 від 8 липня 2009 року в сумі 7006,10 грн. на погашення податкового боргу в сумі 6259,96 грн. та пені 746,14 грн.;
- № 105210010207384 від 9 липня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за червень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6881 від 8 липня 2009 року в сумі 2242,86 грн. на погашення податкового боргу в сумі 2021,93 грн. та пені 220,93 грн.;
- № 105210010207381 від 9 липня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за червень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6886 від 8 липня 2009 року в сумі 1982,25 грн. на погашення податкового боргу в сумі 1826,99 грн. та пені 155,26 грн.;
- № 105210010207385 від 9 липня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за червень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 6887 від 8 липня 2009 року в сумі 1659,12 грн. на погашення податкового боргу в сумі 1649,58 грн. та пені 9,54 грн.;
- № 105210010219455 від 25 серпня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за липень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 7485 від 21 серпня 2009 року в сумі 2242,86 грн. на погашення податкового боргу в сумі 2016,01 грн. та пені 226,85 грн.;
- № 105210010219453 від 25 серпня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за липень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 7490 від 21 серпня 2009 року в сумі 3793,46 грн. на погашення податкового боргу в сумі 3667,08 грн. та пені 126,38 грн.;
- № 105210010219458 від 25 серпня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за липень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 7492 від 21 серпня 2009 року в сумі 6931,71 грн. на погашення податкового боргу в сумі 6179,11 грн. та пені 752,60 грн.;
- № 105210010219450 від 25 серпня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за липень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 7486 від 21 серпня 2009 року в сумі 2350,96 грн. на погашення податкового боргу в сумі 2164,75 грн. та пені 186,21 грн.;
- № 105210010219457 від 25 серпня 2009 року про зарахування сплати податкового зобовязання з земельного податку за липень 2009 року, сплаченого платіжним дорученням № 7484 від 21 серпня 2009 року в сумі 1659,12 грн. на погашення податкового боргу в сумі 1648,94 грн. та пені 10,18 грн.
Зазначеними повідомленнями податковий орган інформував платника податків про зарахування сплачених позивачем сум поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені згідно з абзацом 2 підпункту 16.3.3 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181 ІІІ (чинного на момент виникнення спірних повідомлень, надалі Закон України 2181). Правовою підставою прийняття спірних повідомлень податковим органом зазначені норми абзацу 2 підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону України № 2181. Вищезазначеними платіжними дорученнями підприємство спрямувало свої кошти на сплату поточних зобовязань з земельного податку згідно поданого розрахунку. Податковий орган самостійно змінив призначення платежу та зарахував сплачені позивачем сум поточних податкових зобовязань з земельного податку на погашення податкового боргу та пені.
Апелянт під час розгляду справи судом першої інстанції та апеляційного провадження посилається на Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11 червня 2003 року № 290 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 червня 2003 року за № 522/7843(чинна на час виникнення спірних правовідносин), а саме пунктом 3.1 яким встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу (без урахування пені) нараховується пеня та на положення пункту 7.7 статті 7 Закону України №2181-ІІІ відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях з огляду на наступне.
Як правильно зазначив суд першої інстанції розпорядження коштами полягає у їх переказі із застосуванням платіжних інструментів, які передбачені Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні». Одним з таких інструментів є платіжне доручення. Це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку або іншій установі - члену платіжної системи, що його обслуговує, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача (пункт 1.30 ст. 1 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Відповідно до пункту 17.1 зазначеного вище Закону форми розрахункових документів та їх реквізити встановлюються Національним банком України. Постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976) затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті. Одним з реквізитів платіжного доручення, які передбачені пунктом 3 цієї Інструкції є «Призначення платежу». Згідно з пункту 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Таким чином, якщо перерахування коштів відбувається за допомогою платіжного доручення, воля власника коштів щодо визначення підстав їх перерахування відображається у реквізиті «Призначення платежу» цього документу.
З наданих позивачем платіжних доручень вбачається, що ним сплачені податкові зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за квітень, травень, червень, липень 2009 року, але всупереч цьому, відповідачем дані кошти спрямовані на погашення податкової заборгованості. Статтею 7 Закону України № 2181-ІІІ передбачений вичерпний перелік джерел самостійної сплати податкового зобовязання або погашення податкового боргу. Жодною нормою зазначеного закону не передбачено права чи обовязку саме контролюючого органу, яким є податковий орган, змінювати призначення платежу, в рахунок сплати якого платник податків спрямував кошти. Не передбачене таке право податкового органу і іншими законами та підзаконними нормативними актами.
Відповідно до підпункту 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашується частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання. Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Як встановлено судом першої інстанції і не спростовано скаржником під час апеляційного розгляду справи, позивач сплатив платіжними дорученнями поточні податкові зобовязання.
Колегія суддів не приймає посилання скаржника у апеляційній скарзі на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” з огляду на наступне.
Відповідно до наведеного пункту податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Тобто, ця норма взагалі не визначає коло осіб на яких розповсюджується її дія, чи то контролюючі органи, чи платники податків. Зазначена норма не визначає, хто зобовязаний здійснювати погашення у встановленому нею порядку, такий обовязок нею взагалі не визначений. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює право чи обовязок саме контролюючого органу (у даному випадку органу державної податкової служби) якимось чином (в тому числі і шляхом ведення податкового обліку відповідним чином) змінювати податкові зобовязання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” або іншими законами з питань оподаткування.
Колегія суддів вважає, що скаржником не доведений факт сплати позивачем податкового боргу, тобто відсутній обєкт обчислення пені, внаслідок чого відсутні підстави для розподілу відповідачем сплачених позивачем сум на погашення податкового боргу та пені.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/4619/2011 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/4619/2011 залишити без змін.
Повний текст складений та підписаний 23 травня 2011 року.
Надіслати сторонам копію даної постанови протягом трьох днів.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через пять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: А.В.Гайдар
М.М.Яковенко