ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2011 р. № 2а-2036/11/1370
15 год. 43 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Качур Р.П.,
за участю секретаря судового засідання - Подібки М. З.
представника позивача Гадяка В. С., відповідача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Стрийського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю, -
ВСТАНОВИВ:
23 лютого 2011 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Стрийського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю.
Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач з 02.02.2009 року по 26.11.2009 року перебував на обліку у Стрийському міськрайонному центрі зайнятості та незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки приховав факт одночасного отримання пенсії по інвалідності, що підтверджується листом Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області від 12.08.2010 року. Станом на дату розгляду справи сума коштів, виплачених відповідачу як допомога по безробіттю та не повернутих позивачу становить 2088 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задоволити позов повністю з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
02.02.2009 року відповідач звернувся до позивача із заявою про надання йому статусу безробітного з наданням допомоги по безробіттю, при цьому, вказав, що на час подання заяви не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує, не має права на пенсію за віком у тому числі на пільгових умовах та за вислугу років.
Наказом Стрийського міськрайонного центру зайнятості № НТ090202 від 02.02.2009 року відповідача визнано безробітним та призначено виплату допомоги з безробіття терміном на 360 кал. днів.
Позивачем здійснено виплату допомоги по безробіттю відповідачу в сумі 2088 грн., що підтверджується довідкою № 336 від 04.02.2011 року та витягом із наказів про прийняті рішення по ОСОБА_2 ПК № 130700509012600002 від 30.11.2009 року.
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області № 6709/03 від 12.08.2010 року ОСОБА_2 отримував пенсію по інвалідності з 15.03.2006 року по 01.05.2011 року.
Згідно довідки позивача № 336 від 14.02.2011 року ОСОБА_2 за період перебування на обліку в якості безробітного з 02.02.2009 року по 26.11.2009 року отримав допомогу з безробіття в сумі 2088 грн. Вказана сума коштів відповідачем у на момент розгляду справи добровільно не сплачена.
Приймаючи рішення, суд виходив з наступного.
Згідно ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно п. «а»ч. 3 ст. 1 цього ж Закону, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності.
Згідно ч. 1 ст. 2 цього ж Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно ч. 4 ст. 2 цього ж Закону, у разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють.
Згідно п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.
Згідно ст. 4 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби).
Особа набуває статусу застрахованої особи з дня укладання трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, з цього дня починається сплата страхових внесків. Сплата страхових внесків припиняється з дня розірвання трудового договору (контракту) або закінчення строку дії цивільно-правового договору.
Згідно ст. 6 цього ж Закону, право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 цього ж Закону, видами забезпечення є допомога по безробіттю.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 цього ж Закону, кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього ж Закону.
Згідно ч. 1 ст. 22 цього ж Закону України, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Відповідно до абз. 2 п.2 ст. 23 цього Закону допомога по безробіттю інвалідам, особам, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів не призначається.
Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно п. п. 6.14. п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем підтверджують підставність позовних вимог.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що відповідачем зроблено не було.
Таким чином, позовні вимоги Стрийського міськрайонного центру зайнятості про стягнення із ОСОБА_2 виплачених йому коштів в сумі 2088 грн. підлягають задоволенню повністю, оскільки з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виявлення обставин, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Розподіл судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст. 17-19, 86, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути із ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Стрийського міськрайонного центру зайнятості (Львівська область, м. Стрий, вул. 1-го Листопада, 12, р/р 37171001000594, МФО 825014, код ЄДРПОУ 20786921) кошти в сумі 2088 (дві тисячі вісімдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 19 квітня 2011 року.
Суддя Качур Р.П.