Постанова № 15937112, 23.03.2011, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
2а-2280/10/1370
Номер документу
15937112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2011 р. № 2а-2280/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Лунь З.І.

судді Качур Р.П., судді Москаля Р.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Івашків В.І.,

прокурора: Коваль Р.Р.,

представників сторін:

від позивача: Дегтяренка О.О.,

від відповідача 1: Демідюк В.В., Кучабський М.І.,

від відповідача 2: Хмель І.В., Квасніцький О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Пол-Експорт»до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, Управління державного казначейства у Сихівському районі м. Львова, за участю Прокуратури Львівської області про зобовязання вчинити дії, визнання протиправними дій, стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Пол-Експорт звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова, Управління державного казначейства у Сихівському районі м.Львова про відновлення свідоцтва та спонукання до вчинення дій.

10.12.2010 року представником позивача подано уточнення позовних вимог, в якому просить скасувати Акт ДПІ у Галицькому районі м. Львова № 1347 від 28.09.2006 р. про анулювання Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 17853540 та зобов'язати ДПІ у Сихівському районі м. Львова відновити анульоване Свідоцтво про реєстрацію ПП „Пол-Експорт" платником податку на додану вартість № 17853540; визнати протиправними дії ДПІ у Сихівському районі м. Львова щодо порушення строків відшкодування податку на додану вартість та зобов'язати ДПІ у Сихівському районі м. Львова прийняти рішення про перерахунок 834 370 (вісімсот тридцять чотири тисячі триста сімдесят) грн. та 4 503 211 (чотири мільйони п'ятсот три тисячі двісті одинадцять) грн. з державного бюджету на розрахунковий рахунок ПП „Пол-Експорт" р/р 26002602602359611 у Шевченківському відділенні ЛОФ АКБ «Укрсоцбанк»МФО 325019, ЄДРПОУ 32409148; стягнути з Державного бюджету України через Управління державного казначейства України Сихівському районі м. Львова Головного управління державного казначейства України у Львівській області розмір бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 834 370 (вісімсот тридцять чотири тисячі триста сімдесят) грн. та 4 503 211 (чотири мільйони п'ятсот три тисячі двісті одинадцять) грн. на розрахунковий рахунок ПП «Пол-Експорт»р/р 26002602602359611 у Шевченківському відділенні ЛОФ АКБ «Укрсоцбанк» МФО 325019, ЄДРПОУ 32409148; стягнути з ДПІ у Сихівському районі м. Львова на користь ПП «Пол-Експорт»1 700 грн. судових витрат.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з мотивів наведених в позовній заяві, письмових поясненнях по справі від 06.07.2010 року, матеріалах справи та поясненнях наданих в судовому засіданні.

Відповідач 1 ДПІ у Сихівському районі м. Львова проти позову заперечує з підстав і мотивів, викладених у запереченні на позовну заяву від 13.08.2010 року, матеріалах справи та поясненнях наданих в судовому засіданні.

Відповідач 2 Управління Державного казначейства у Сихівському районі м. Львова проти позову заперечує з підстав і мотивів, викладених у письмовому поясненні.

02.10.2007 року заступником прокурора Львівської області було подано заяву про вступ у справу з метою представництва інтересів держави в особі ДШ у Галицькому районі м.Львова.

Прокурор просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

14.04.2004 ДПІ у Галицькому районі м.Львова був складений Акт №212/23-410/32409148/1519 «Про наслідки тематичної документальної перевірки ПП «Пол-Експорт»по питанню достовірності визначення податкового зобов"язання та податкового кредиту по податку на додану вартість за лютий 2004 року». В зазначеному Акті перевірки було підтверджено суму бюджетного відшкодування в розмірі 834370,00 грн., однак у визначений законодавством термін сума бюджетної заборгованості не була відшкодована позивачу.

Сума податку на додану вартість в розмірі 834370,00 грн. задекларована в якості окремих показників податкового зобов'язання, належного до сплати в доход бюджету за червень 2004 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 1.10 Статуту підприємства ПП „Пол-Експорт" є правонаступником всіх майнових прав та обов'язків ПП „Львів-Експорт".

10.08.2004 року ПП «Пол-Експорт»було подано до ДПІ у Галицькому районі м. Львова уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок в рядку 7.2. «зменшення (-) суми, яка підлягає сплаті до бюджету»позивачем була заявлена сума у розмірі 834 370 грн.

Відповідно до поданих позивачем податкових декларацій з податку на додану вартість, позивачем була задекларована загальна сума ПДВ за жовтень 2004 року у розмірі 4503211 грн., сформовано розрахунок експортного відшкодування, який подано 17.12.2004 року. По зазначеній декларації ДПІ у Галицькому районі м. Львова не проведена жодна перевірка і не надано органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

Водночас до ДПІ у Галицькому районі м. Львова зазначений вище розрахунок експортного відшкодування не надходив, сума податку на додану вартість за жовтень 2004 року в розмірі 4503211,00 грн. до відшкодування не була заявлена.

28.09.2006 року ДПІ в Галицькому районі м. Львова складено Акт №1347 про анулювання свідоцтва платника ПДВ №17853540. Із зазначеного Акта вбачається, що комісією встановлено, що платник подає декларацію з ПДВ, яка свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців за період з 20.10.2005 року по 20.09.2006 року.

При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :

Відповідно до пункту 1.8. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість»(чинного на час існування правових відносин між сторонами) бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з підпунктом 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначаються як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Не підлягають включенню до податкового кредиту, згідно з п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 зазначеного Закону, суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Підпунктом 7.7.4 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається в податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру. До декларації додається розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Підпунктом 7.7.5. п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено обов'язок податкового органу провести перевірку даних, зазначених платником у декларації та у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми , що підлягає відшкодуванню з бюджету.

1. Судом встановлено, що згідно з Актом №212/23-410/32409148/1519 від 14.04.2004 року «Про наслідки тематичної документальної перевірки ПП «Пол-Експорт»по питанню достовірності визначення податкового зобов'язання та податкового кредиту по податку на додану вартість за лютий 2004 року»сума бюджетного відшкодування в розмірі 834370,00 грн. була підтверджена податковим органом, однак у визначений законодавством термін сума бюджетної заборгованості не була відшкодована.

16.07.04 ПП «Пол-Експорт»подана податкова декларація з ПДВ за червень 2004 року, в якій платником самостійно відображено позитивне значення суми податкового зобов'язання по ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 834370,00 грн. Вказана декларація за своєю формою є основною звітною декларацією, яка затверджена наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 «Про порядок заповнення та подання податкової декларації по ПДВ» із змінами, внесеними наказом ДПА України від 30.09.03 № 466 (далі - Порядок № 166). Відповідно до вимог і норм п.3.4 розділу З Порядку № 166 та п.10.1 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації; дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського обліку платника та даним книг податкового обліку, достовірність даних підтверджується підписами відповідальних посадових осіб та печаткою підприємства; платник податку несе відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення податку до бюджету згідно законодавства України.

Таким чином, дані декларації з ПДВ за червень 2004 року зареєстровано в якості окремих показників податкового зобов'язання, належного до сплати в доход бюджету.

Суд погоджується із запереченнями відповідача ДПІ у Сихівському районі м. Львова, який покликається на п.4.4 розділу 4 Порядку №166, відповідно до якого виправляючи суму попередньо заявленого в лютому 2004 року від'ємного значення ПДВ в розмірі 834370,0 грн. на позитивне значення в аналогічній сумі, платник був би зобов'язаний нарахувати і сплатити в доход бюджету штраф у розмірі 10 % від суми такого зобов'язання.

Відтак, суму податкового зобов'язання в розмірі 834370,0 грн. відображена по терміну сплати 30.07.04 без зобов'язання платника проведення фактичної сплати в доход бюджету, було зараховано в погашення позитивного значення нарахованого платником податкового зобов'язання в аналогічній сумі.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації і не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

10.08.04 ПП «Пол-Експорт»подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок до декларації за червень 2004 року, зареєстрований за № 1988914 від 10.08.04, згідно з яким уточнюються показники за червень 2004 року шляхом виключення із складу обсягів оподатковуваних операцій сум 4171850,0 грн., а із складу податкового зобов'язання по ПДВ суми 834370,0 гривень. При цьому платником відображається сума ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету, в розмірі 3506230,0 грн., із якої сума 2927943,0 грн. зареєстрована до відшкодування на розрахунковий рахунок протягом місяця, що настає після подання платником цієї декларації (такого розрахунку), а сума 578287,0 грн. - протягом трьох наступних звітних періодів.

Таким чином, за даними уточнюючого розрахунку від 10.08.04 до декларації за червень 2004 року сума 834370,00 грн., всупереч п.п.7.7.4 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»не заявлялась до відшкодування з бюджету, оскільки була відображена лише в якості виправлення і зменшення податкового зобов'язання, зареєстрованого в декларації за червень 2004 року.

Враховуючи зазначене, у позивача відсутнє право на відшкодування з бюджету податку на додану вартість в сумі 834370,00 грн.

2. ПП «Пол-Експорт»складено розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2004 року.

З наданих представником позивача пояснень, Розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2004 року було надіслано поштою на адресу органу державної податкової служби.

Позивач стверджує, що правомірність отримання ПП «Пол-Експорт»відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2004 року підтверджується Довідкою №126/23-211-1/31500408 від 19.01.2005 року «Про результати позапланової перевірки ПП «ТК Варис»з питань взаємовідносин з «Львів-Експорт»за період 01.10.2004 року по 01.11. 2004 року». У встановлений законом строк податкова інспекція не вчинила дій для відшкодування з державного бюджету суми бюджетного відшкодування за жовтень 2004 року.

Відповідно до Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.1997 року №799 (п.2,4) звіти, розрахункові документи приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю з позначкою «Звіт»та з рекомендованим повідомленням про вручення. Поштові відправлення здаються безпосередньо до підприємства поштового звязку у відкритому вигляді з описом.

Втім, у матеріалах справи відсутні докази, які можуть підтвердити факт відправлення саме Розрахунку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2004 року на адресу органу державної податкової служби.

Представник відповідача доказів отримання згаданого Розрахунку суду не надав, наполягає на тому, що до ДПІ у Галицькому районі м. Львова такий Розрахунку експортного відшкодування не надходив, сума податку на додану вартість за жовтень 2004 року в розмірі 4503211,00 грн. до відшкодування не була заявлена.

Відповідно до ст. 4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Суд не бере до уваги доводи позивача щодо того, що ПП «Пол-Експорт»має право на бюджетне відшкодування суми заявленої в Розрахунку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2004 року в розмірі 4503211,00 грн., підтверджуючи зазначене Довідкою №126/23-211-1/31500408 від 19.01.2005 року «Про результати позапланової перевірки ПП «ТК Варис»з питань взаємовідносин з «Львів-Експорт»за період 01.10.2004 року по 01.11.2004 року».

На підтвердження обставин, що стосуються підстав проведення позапланової перевірки ПП «ТК Варис»з питань взаємовідносин з «Львів-Експорт»за період 01.10.2004 року по 01.11.2004 року, а саме надання інформації щодо наявності запиту на проведення позапланової зустрічної документальної перевірки ПП «ТК Варис»з питань взаємовідносин з «Львів-Експорт»за період 01.10.2004 року по 01.11.2004 року ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька (орган податкової служби, де на податковому обліку перебуває ПП «ТК Варис») та на виконання ухвали суду надано відповідь (лист від 02.03.2011 року №3844/10/23-2) про те, що термін зберігання матеріалів перевірки ПП «ТК Варис»з питань взаємовідносин з «Львів-Експорт»за період 01.10.2004 року по 01.11.2004 року»становить 5 років, з огляду на що надати їх неможливо.

3. Щодо анулювання податковою інспекцією реєстрації ПП „Пол Експорт", як платника ПДВ, суд зазначає наступне.

Згідно з п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість»реєстрація платником податку діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:

а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2,3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;

б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);

в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;

г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8і цього Закону;

ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи. Податковий орган зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту".

Відповідач, як на підставу анулювання реєстрації ПП «Пол-Експорт», як платника податку на додану вартість, посилається на подання позивачем протягом звітного періоду з 20.10.2005 року по 20.09.2006 року податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких задекларовано відсутність оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців.

Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових декларацій з податку на додану вартість за період з вересня 2005 року по серпень 2006 року, у вказаних податкових деклараціях задекларовано відсутність оподатковуваних поставок.

Відтак, рішення податкового органу щодо анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП «Пол-Експорт»прийнято у відповідності до закону.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна Сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду жодних належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, що є підставою для задоволення позовних вимог.

Згідно з ч. 2 ст. 94 КАС України судові витрати по сплаті судового збору присуджуються з позивача.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова в повному обсязі складена 28.03.2011 року.

Головуючий суддя (підпис) З.І. Лунь

Судді

(підпис) Р.П. Качур

(підпис) Р.М. Москаль

З оригіналом згідно

Суддя З.І. Лунь