Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія № 8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 травня 2011 року Справа № 2а-3462/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
при секретарі Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
21 квітня 2011 року Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Луганську (надалі СДПІ у м. Луганську, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» (надалі ДП «Ровенькиантрацит», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 42849000,76 грн., у тому числі з податку на додану вартість на загальну суму 35039625,76 грн. (основний платіж 34988174 грн., пеня 51421,76 грн.), з податку на прибуток підприємств у сумі 7809375 грн. (основний платіж). В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.
Станом на 30.03.2011 з відповідачем виник податковий борг у загальній сумі 42849000,76 грн., у тому числі з податку на додану вартість на загальну суму 35039625,76 грн., з податку на прибуток підприємств у сумі 7809375 грн. Сума податкових зобовязань самостійно визначена платником податків у податкових деклараціях.
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: направлено першу податкову вимогу від 05.06.2003 № 1/107, направлено другу податкову вимогу від 08.07.2003 № 2/119. Майно і майнові права ДП «Ровенькиантрацит» були передані в податкову заставу, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 18.04.2011 № 31105598. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
У судовому засіданні представники позивача уточнили позовні вимоги: просили стягнути з відповідача податковий борг за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 42848970,76 грн., у тому числі з податку на додану вартість на загальну суму 35039595,76 грн. (основний платіж 34988174 грн., пеня 51421,76 грн.), з податку на прибуток підприємств у сумі 7809375 грн. (основний платіж).
Представник відповідача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав у повному обсязі, пояснив суду, що за підприємством дійсно існує податковий борг у сумі 42848970,76 грн., у тому числі з податку на додану вартість на загальну суму 35039595,76 грн. (основний платіж 34988174 грн., пеня 51421,76 грн.), з податку на прибуток підприємств у сумі 7809375 грн. (основний платіж). У звязку зі складним фінансовим становищем підприємства просив суд відстрочити стягнення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 22659595,76 грн. та з податку на прибуток підприємств у розмірі 7809375 грн. строком до 20.05.2012, розстрочити стягнення з розрахункових рахунків ДП «Ровенькиантрацит»: в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 35039595,76 грн., з яких 12380000 грн. строком на два місяці з травня 2011 року, 22659595,76 грн. строком на сто двадцять місяців шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 188829,96 грн.; в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 7809375 грн. строком на сто двадцять місяців шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 65078,13 грн. щомісяця з 20.05.2012.
Представники позивача не заперечували проти відстрочення та розстрочення сплати податкового боргу згідно наданого графіка.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що відповідач ДП «Ровенькиантрацит», зареєстрований у якості юридичної особи виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради 17.04.2003 за № 13891200000000007 (а.с. 8). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в СДПІ у м. Луганську згідно з довідкою від 01.03.2011 № 37/29-011 (а.с. 10).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Положеннями п. 203.2 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку на додану вартість зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Судом установлено, що відповідач узгодив податкові зобовязання з податку на додану вартість, подавши до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість від 18.03.2011 № 9001515282 на суму 34988174 грн. (а.с. 31-32).
У звязку з несплатою в установлені строки узгоджених сум податкових зобовязань з податку на додану вартість на суму податкового боргу було нараховано пеню в розмірі 51421,76 грн., що підтверджується актом звірення розрахунків (а.с. 34), довідкою про стан розрахунків з бюджетом (а.с. 36) та не заперечується сторонами.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Судом установлено, що відповідач узгодив податкові зобовязання з податку на прибуток, подавши за результатами 9 місяців 2010 року декларацію з податку на прибуток від 05.11.2010 № 17997 на суму 43621554 грн. (а.с. 33).
У звязку з несплатою у встановлені законом строки узгодженої суми податкового зобовязання з податку на прибуток підприємства загальна сума податкового боргу станом на 30.03.2011 складає 7809375 грн., що підтверджується актами звірки та не заперечується сторонами.
На виконання вимог Закону № 2181 з метою погашення податкового боргу СДПІ у м. Луганську вживалися заходи, передбачені вказаним Законом, а саме: направлено першу податкову вимогу від 05.06.2003 № 1/107 (а.с. 29), направлено другу податкову вимогу від 08.07.2003 № 2/119 (а.с. 30). Майно і майнові права ДП «Ровенькиантрацит» були передані в податкову заставу, що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 18.04.2011 № 31105598 (а.с. 28). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні. Позовні вимоги визнані відповідачем у повному обсязі.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Зважаючи на важке фінансове становище відповідача та значну суму податкового боргу, суд вважає за можливе відстрочити стягнення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 22659595,76 грн. та з податку на прибуток підприємств у розмірі 7809375 грн. строком до 20.05.2012; розстрочити стягнення з рахунків ДП «Ровенькиантрацит»: в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 35039595,76 грн., з яких 12380000 грн. строком на два місяці зі сплатою у травні 2011 року 5000000 грн. та у червні 2011 року 7380000 грн., 22659595,76 грн. строком на сто двадцять місяців шляхом сплати податкового боргу з травня 2012 року по березень 2022 року по 188829,96 грн. щомісяця та у квітні 2022 року 188830,52 грн.; в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 7809375 грн. строком на сто двадцять місяців шляхом сплати податкового боргу з травня 2012 року по березень 2022 року по 65078,13 грн. щомісяця та у квітні 2022 року 65077,53 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» (і.к. 32320704, вул. Комуністична, 6, м. Ровеньки, Луганська область, 94700) на користь Державного бюджету України податковий борг за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 42848970,76 грн. (сорок два мільйона вісімсот сорок вісім тисяч девятсот сімдесят грн. 76 коп.), у тому числі з податку на додану вартість на суму 35039595,76 грн. (тридцять пять мільйонів тридцять девять тисяч пятсот девяносто пять грн. 76 коп.) (основний платіж 34988174 грн., пеня 51421,76 грн.), з податку на прибуток підприємств у сумі 7809375 грн. (сім мільйонів вісімсот девять тисяч триста сімдесят пять грн.).
Відстрочити виконання судового рішення про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 22659595,76 грн. та з податку на прибуток підприємств у розмірі 7809375 грн. строком до 20.05.2012.
Розстрочити виконання судового рішення про стягнення з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків: у рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість на суму 35039595,76 грн., з яких 12380000 грн. строком на два місяці зі сплатою у травні 2011 року 5000000 грн. та у червні 2011 року 7380000 грн., 22659595,76 грн. строком на сто двадцять місяців з травня 2012 року по березень 2022 року зі сплатою по 188829,96 грн. щомісяця та у квітні 2022 року 188830,52 грн.; в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 7809375 грн. строком на сто двадцять місяців з травня 2012 року по березень 2022 року зі сплатою по 65078,13 грн. щомісяця та у квітні 2022 року 65077,53 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 04 травня 2011 року.
СуддяІ.О. Свергун