Постанова № 15936379, 16.05.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.05.2011
Номер справи
2а-0870/664/11
Номер документу
15936379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2011 року м. Запоріжжя Справа № 2а-0870/664/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Янюк О.С.,

при секретарі судового засідання Пекній Т.В.,

за участю представників:

позивача не зявився;

відповідача -1 не зявився;

відповідача -2 не зявився

розглянув матеріали адміністративної справи

за позовною заявою Державної податкової інспекції у Заводському району м. Запоріжжя

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ», м. Запоріжжя

до Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів

ВСТАНОВИВ:

У січні 2011 року Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» (далі ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ», відповідач-1), Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі відповідач-2), в якому просить:

скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів, що стосуються затвердження громадянина ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.), ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 у якості директора та власника майна ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ»;

зобовязати відповідача-2 внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, що стосуються затвердження громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 у якості директора та власника майна ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ».

Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 №755-ІV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №755-ІV),Податковим кодексом України (далі ПК України) та зазначає, зокрема, що ОСОБА_1 жодного відношення до фінансово-господарської діяльності відповідача-1 не має; жодних бухгалтерських та податкових документів не підписував та не доручав підписувати іншим особам. Таким чином, вважає, що чинна редакція статуту ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки підписувалось та затверджувалось ОСОБА_1 лише з метою отримання винагороди. Крім того, вказує, що реєстрацію зміни установчих документів здійснює державний реєстратор та відображає такі відомості у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців у вигляді окремого запису в зазначеному реєстрі. Ураховуючи викладене, просить задовольнити позов.

Представник позивача у судове засідання не зявився, проте 16.05.2011 надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача-1 у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, заперечень на позов до суду не надходило, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.

Представник відповідача-2 у судове засідання не зявився, проте 11.04.2011 надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Крім того, 29.03.2011 на адресу суду від відповідача-2 надійшли пояснення від 24.02.2011 №1400, у яких відповідач-2, зокрема, зазначає, що 27.10.20009 проведено державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни засновників, цього ж дня проведена реєстраційна дія «Внесення змін до установчих документів юридичної особи» щодо зміни керівника. Підпис на статуті засновника нотаріально засвідчений. Реєстраційні зміни проведено на підставі Закону №755-ІV. Крім того, вказує, що Законом №755-ІV передбачено скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а скасування змін до відомостей не передбачено.

У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» (ідентифікаційний код 34975850) зареєстровано як юридична особа 15.03.2007 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується довідкою та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 28.03.2011.

Протоколом зборів учасників ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» від 20.10.2009 прийнято рішення про припинення участі ТОВ «ЛАСКА» у складі учасників (засновників) та відступлення у повному обсязі належної ТОВ «ЛАСКА» частки статутного фонду ОСОБА_1; погодження виходу ОСОБА_2 зі складу учасників та погодження його рішення про відступлення частки статутного капіталу ОСОБА_1; затвердження нової редакції статуту підприємства; про призначення на посаду директора ОСОБА_1 та уповноваження його внести всі необхідні зміни до установчих документів, у звязку зі зміною складу учасників (засновників).

Відповідно до пункту 1.2 розділу 1 «Загальні положення» Статуту ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» (у новій редакції), затвердженого протоколом зборів учасників від 20.10.2009, учасником (засновником) товариства та власником майна виступає ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., мешканець АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_3, виданий Ленінським РВ УМВС України в Кіровоградській області 21 вересня 1999 року, ідентифікаційний номер за ДРФО України - НОМЕР_2.

27.10.2009 уповноваженим представником ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» ОСОБА_3, яка діє за дорученням від 27.10.2009 б/н, до відповідача-2 надано згідно опису наступні документи, а саме: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; статут; нову редакцію установчих документів (два примірника); копію квитанції, виданої банком; нотаріально засвідчену копію документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства; нотаріально засвідчену копію заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників); документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.

На підставі вказаних документів 27.10.2009 державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради Тарховою І.О. проведена державна реєстрація змін до установчих документів відповідача-1 та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (далі ЄДР) запис 6 № 11031050007018316, що підтверджується довідкою з ЄДР.

Із пояснень від 07.12.2010 ОСОБА_1 вбачається, що на теперішній час останній є тимчасово безробітним. Факт того, що він є директором та засновником ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» пояснює тим, що в листопаді , грудні 2009 року до нього звернувся знайомий та запропонував перереєструвати на своє імя вищевказане підприємство та повідомив, що фактично після перереєстрації підприємства ніякого відношення до його діяльності мати не буду. Крім того, ОСОБА_1 зазначив, що він зі своїм знайомим та юристом поїхали до нотаріуса, якому він надав свій паспорт, ідентифікаційний номер та підписав відповідні документи, за що отримав винагороду. Вказує, що після цього жодного відношення до фінансово-господарської діяльності відповідача-1 не має; жодних бухгалтерських та податкових документів не підписував та не доручав підписувати іншим особам, заробітну плату не отримує та не отримував.

Не погоджуючись із державною реєстрацією змін до установчих документів стосовно затвердження громадянина ОСОБА_1 у якості директора та власника майна ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» позивач звернувся до суду із вимогою про їх скасування та внесення до ЄДР запису про скасування.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп.67.2 ст.67 ПК України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулює Закон №755-ІV.

Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону №755-ІV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Порядок скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи встановлений ст.31 Закону № 755-IV, яка передбачає, що у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Проте, позивачем не надано суду доказів скасування протоколу зборів учасників ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» від 20.10.2009 та доказів визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів. Крім того, суд не може прийняти до уваги єдиний доказ, на який посилався позивач, а саме: письмові пояснення ОСОБА_1, відносно того, що у цього громадянина (засновника) була відсутня дійсна мета здійснення підприємницької діяльності.

Згідно приписів ст.29 Закону № 755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи, зокрема: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Якщо документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику з відміткою про дату надходження документів.

Із матеріалів справи вбачається, що 27.10.2009 відповідачем-1 надано державному реєстратору пакет документів, визначених ст.29 Закону № 755-IV. Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач-2 не мав законних підстав для залишення без розгляду документів, які подані позивачем для проведення державної реєстрації, чи відмови у проведенні їх державної реєстрації.

Будь-яких інших підстав та доказів на їх підтвердження ДПІ у Заводському районі м.Запоріжжя суду надано не було.

Крім того, ч. 3 ст.8 Закону № 755-IV встановлено, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, а не державний реєстратор.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ «ЛАСКА-ЗАПОРІЖЖЯ» здійснена у відповідності до приписів законодавства України.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем недоведені обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, у звязку із чим вони є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 71, 158 162 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 20.05.2011.

Суддя(підпис)О.С. Янюк

Постанова не набрала законної сили

СуддяО.С. Янюк