ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 травня 2011 року Справа № 2а-9787/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіО.В. Конишевої
при секретарі А.С. Нецик
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області,
до: Відкритого акціонерного товариства «Чернігівське ремонтно-транспортне підприємство»,
про: стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій.
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області звернулося із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Чернігівське ремонтно-транспортне підприємство», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПФУ в Чернігівському районі заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на працівників, які знаходяться на обліку в УПФУ в Чернігівському районі Запорізької області за період з грудня 2009 року по вересень 2010 року у розмірі 22777,79 грн.
Відповідно до повідомлення про вступ прокурора у справу від 14 березня 2011року з метою захисту економічних інтересів держави, у розгляд адміністративної справи на боці позивача вступає прокурор.
В обґрунтування вимог, позивач посилається на те, що керівництвом Відкритого акціонерного товариства «Чернігівське ремонтно-транспортне підприємство» порушуються вимоги чинного законодавства, а саме відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з грудня 2009 року по вересень 2010 року. Відповідно до вимог законодавства УПФУ в Чернігівському районі Запорізької області направлялись відповідачу річні повідомлення розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за кожного робітника підприємства, тобто відповідач був повідомлений про розмір фактичних витрат та необхідність їх сплати, але до цього часу наявна заборгованість підприємством не сплачена та становить 22777,79 грн.
Прокурор у судове засідання не зявився, до канцелярії суду подав клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Позов підтримує в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання не зявився, подав клопотання у якому наполягає на задоволенні позову та просить суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не зявився. Про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Заяв про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами статті 41КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, зясувавши обставини та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» № 400 від 26.06.1997 (надалі Закон № 400) визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відкрите акціонерне товариство «Чернігівське-ремонтно транспортне підприємство» є платником збору на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області як платник, який повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати збір та внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду.
Управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області, працівникам ВАТ «Чернігівське РТП»» призначені та виплачуються пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за період з грудня 2009 року по вересень 2010 року.
Як свідчать матеріали справи, відповідачем не відшкодовуються відповідачу фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п. «б». ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зазначеним громадянам з грудня 2009 року по вересень 2010року у розмірі 22 777,79 грн.
Зважаючи на несплату відповідачем суми заборгованості позивач звернувся до суду з позовом до ВАТ «Чернігівське РТП» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії у розмірі 22 777,79 грн.
Згідно з нормами пункту 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Пунктом «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за якими підтверджується право працівника на пільги та компенсації, повязані із зайнятістю в несприятливих умовах праці: чоловіки - після досягнення 60 років; жінки - після досягнення 55 років.
Згідно з пунктами 6.1. та 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (надалі Інструкція № 21-1), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
- 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п. 6.4. та 6.8. Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Довідками, які уточнюють особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, виданими ВАТ «Чернігівське РТП», стосовно громадян ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_2., ОСОБА_3 уточнено особливий характер роботи та умови праці для призначення пільгової пенсії. Згідно з зазначеними довідками вказані громадяни працювали на підприємстві відповідача повний робочий день, що дає право на отримання пільгової пенсії за Списком № 2.
Видаючи довідку про підтвердження трудового стажу вказаним громадянам, ВАТ «Чернігівське РТП» підтверджено наявність у останніх пільгового стажу і надано їм право на отримання пільгової пенсії, а отже, з цього моменту у відповідача виник обовязок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії.
Частиною 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-VIвід 08.07.2010 передбачено, що заборгованість (…) з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, (…) що виникла до 1 січня 2011 року, підлягає розстроченню не більш як на 60 календарних місяців починаючи з 1 січня 2011 року.
Розстрочена сума підлягає сплаті (в тому числі пеня і штрафні санкції) рівними частками щокварталу не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, незалежно від факту виплати заробітної плати за цей період.
Повідомлення про розстрочення суми заборгованості, пені та штрафних санкцій надсилається платникам у встановленому Пенсійним фондом порядку.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення органами ПФУ розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зі сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, що затверджена постановою правління ПФУ № 21-4 від 27 вересня 2010 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 948/18243 від 20 жовтня 2010), управління Пенсійного фонду України у районі, місті або районі у місті (далі - орган Пенсійного фонду) визначає суму заборгованості, яка підлягає розстроченню, згідно з картками особових рахунків платників та направляє їм повідомлення про розстрочення сум заборгованості за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно п. 5 Порядку, за заявою платника, яка надається (надсилається) органу Пенсійного фонду за місцем взяття його на облік за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, орган Пенсійного фонду здійснює звірення сум заборгованості із платниками, результати якого оформлюються відповідним актом, та протягом 10 робочих днів з дня підписання акта звірення вручає (надсилає) платнику рішення про розстрочення за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
Як встановлено судом, позивачем було направлене та отримане відповідачем повідомлення про розстрочення № 168/02 від 03.02.2011, яким УПФУ в Чернігівському районі сповістив ВАТ «Чернігівське РТП» про право розстрочення заборгованості, що виникла до 01 січня 2011 року з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до листа № 2802 від 29.03.2011 року відповідач відмовився від розстрочення суми боргу. 0
Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не відшкодовано у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, нарахованої і виплаченої органами Пенсійного фонду України у період з грудня 2009 року по вересень 2010 року у розмірі 22 777, 79 грн.
30 липня 2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI від 07 липня 2010, яким було внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України та зокрема встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 99 КАС України).
З огляду на викладене, суд вважає, що позивачем не був пропущений строк звернення до суду, в частині позовник вимог щодо суми стягнення заборгованості за період з грудня 2009 року по вересень 2010 року, безпідставними оскільки Закон України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI від 07 липня 2010, яким було скорочено строки звернення до адміністративного суду не має зворотної дії в часі та не може позбавляти особу права на судовий захист.
Відповідач, в порушення вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не відшкодував у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, нарахованої та виплаченої управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Запорізької області зазначеним громадянам за період з грудня 2009 року по вересень 2010 року у розмірі 22 777,79 грн.
На час судового розгляду справи відповідач доказів сплати спірної суми не надав, доводів позивача не спростував.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 71 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 22777,79 грн. заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії призначеної за віком на пільгових умовах, є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Чернігівське ремонтно-транспортне підприємство» (ЄДРПОУ 03743457) на користь УПФУ в Чернігівському районі Запорізької області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 22777,79 (двадцять дві тисячі сімсот сімдесят сім) грн. 79 коп. на р/р 25605301001105, ЄДРПОУ 20508456, МФО 313957, бак ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 20 травня 2011.
Суддя(підпис) О.В. Конишева